Бадњак, као симбол светлости и топлоте, доноси у дом духовну топлину, слогу и радост
Бадњак је један од најзначајнијих симбола српског православног Божића и дубоко укорењен обичај који се вековима преноси с колена на колено. У обичајима око бадњака огледа се сва лепота, духовност и традиција српског народа. Сечење, уношење и паљење бадњака представљају свечани чин који симболизује заједништво, породицу, нови почетак и мир.
Порекло и значај бадњака
Бадњак је обично младо храстово или церово дрво које се сече у рану зору на Бадњи дан, 6. јануара, уз одређене молитве и обичаје. Храст је од давнина у српској традицији поштован као свето дрво, симбол снаге, дуговечности и постојаности. У хришћанској симболици, бадњак представља дрво које су пастири донели у витлејемску пећину како би угрејали Богомладенца Христа.
Сама реч „бадњак“ долази од речи „бдити“, јер се на Бадње вече будно чека рођење Христово. Бадњак, као симбол светлости и топлоте, доноси у дом духовну топлину, слогу и радост.
Обичаји везани за бадњак
Сечење бадњака је свечани догађај у многим српским домаћинствима. Домаћин куће ујутру на Бадњи дан одлази у шуму и сече бадњак, при чему се изговарају речи које призивају здравље, срећу и берићет у наредној години. Бадњак се потом уноси у дом уз речи добродошлице, а често се посипа житом или пшеницом, што симболизује обиље и напредак.
У вечерњим сатима, бадњак се пали на огњишту или камину, а у модерним домовима на отвореним ватрама испред цркава или у двориштима. Тада породица окупљена око бадњака бди и слави долазак Божића, уз молитву и празничну вечеру.
Симболика бадњака у савременом животу
Иако се многи обичаји око бадњака у урбаним срединама прилагођавају савременом начину живота, његова симболика остаје иста – бадњак је симбол мира, љубави, духовне светлости и породичне слоге. У градовима се данас често уместо сечења храстових дрва купују гранчице бадњака које се постављају поред иконе у кући.
Многе породице одржавају обичај уношења сламе у дом, која симболизује јасле у којима је рођен Христос. Слама се поставља испод стола, а деца је посипају житом, узвикујући „Колику сламку, толико срећицу“, чиме се симболично призива благостање у дому.
Бадњак као симбол јединства
Бадњак је више од обичаја – он представља културни и верски идентитет српског народа. Његово паљење и обредни ритуали око њега симболизују вековну везу између српског народа и православне вере. Упркос историјским изазовима, Срби су кроз векове успели да очувају овај обичај као део свог духовног и културног наслеђа.
Празник Бадњег дана, уз обичаје око бадњака, окупља породице, чува веру и јача традицију, подсећајући све на важност заједништва, мира и љубави. Бадњак је за Србе много више од дрвета – он је симбол светиње породице, новог живота и Божјег благослова.
М. Недељковић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “Бадњак, као симбол светлости и топлоте, доноси у дом духовну топлину, слогу и радост”