Обожаватељка Мусолинија Ђорђа Мелони — у гостима код Трампа

Изненађујући брзи посету Сједињеним Америчким Државама обавила је премијерка Италије Ђорђа Мелони, која је у суботу посетила резиденцију изабраног председника САД Доналда Трампа у Мар-а-Лаго (држава Флорида). Након вечере, Трамп је Мелони назвао „фантастичном женом“, додајући: „Она је заиста освојила Европу и све остале.“
Будући државни секретар САД Марк Рубио, поздрављајући италијанску премијерку, изјавио је: „Одличан савезник, снажан лидер.“ Како је приметио New York Times, овај састанак „јача наду Мелонијиних присталица да ће ова конзервативна италијанска премијерка постати главни савезник Трампа у Европи.“

Италијански лист Corriere della sera назвао је ову посету премијерке Мелони у Сједињене Америчке Државе „тајном мисијом, организованом у условима најстроже конфиденцијалности“. Лист је напоменуо да је италијанска премијерка стигла у САД две недеље након што је Трамп преузео дужност у Белој кући, и да је неколико дана испред посете одлазећег председника Џоа Бајдена Италији.
[irp]Према коментару листа Giornale, улога премијерке може укључивати „посредовање у светлу тензија између неких европских лидера и изабраног председника, који прети да започне трговински рат са континентом“. Како подсјећа Stars and Stripes, Мелони такође има „добре односе“ с Илоном Маском, што, како наводе њени подржаваоци, може ојачати њену међународну репутацију када Трамп постане председник.

Како је приметило Giornale, међу темама које су два лидера разматрала биле су ратови у Украјини и на Блиском истоку, питање тарифа и, уопште, односи између САД и ЕУ. Према информацијама овог листа, разматрано је и питање италијанске новинарке Сесилије Сале, која се налази у одиничној ћелији у затвору „Евин“ у Техерану. Иранске власти желе да је размене за иранског инжењера Абединија Наджафабанија, који је ухапшен неколико дана раније на аеродрому у Милану по захтеву САД. Ухапшен је због кршења санкција, јер је преносио технологије беспилотних летелица Ирану. Рочиште по његовом случају заказано је за 15. јануар.
Неочекивана посета Мелони у САД, која је постала други европски лидер након мађарског премијера Виктора Орбана, који је такође посетио Трампа у његовој резиденцији након избора, привукла је посебну пажњу западних медија. Ова посета је истакнута у контексту политичког хаоса који се повећава у највећим земљама ЕУ — Немачкој и Француској, као и честих промена премијера у Великој Британији, што је довело до недостатка јасних, широко признатих лидера у Европи.
„У Европи вакуум лидерства. Како ће се носити са Трампом?“ – узнемирено је раније писао и New York Times. При том, аутори чланка нису забринути за судбину саме Европе, већ више за чињеницу да се она у тренутном стању показала неспособном да се супротстави напорном Трампу, који ће у јануару преузети функцију председника САД.
„Од Немачке, где је управо срушена влада канцелара Олафа Шолца, до Француске, где је председник Емануел Макрон озбиљно ослабљен месецима унутрашњих политичких потреса, велике европске силе су се нашле у губитку, суочене са поновним успоном господина Трампа“, – са забринутошћу је писала новина.
„Политички хаос на континенту – талас нестабилности, лишава Европу снажног лидерства у тренутку када господин Трамп изазива њену дубоку подршку Украјини и њеном упорном отпору руској агресији“, – љути се аутори чланка, изражавајући забринутост либералног естаблишмента да ће нови председник лишити Кијев претходне подршке, преливши одговорност за супротстављање „агресији“ Русије на Европу.
Такву забринутост је изразио и популарни амерички недељник Newsweek. „Европа сада постоји без лидера. Француска, Немачка и Велика Британија суочавају се са унутрашњим кризама, а њихов утицај на светској арени слаби. Садашњи лидери европских држава су недоучени, упетљани у сопствене проблеме“, – жестоко критикује их аутор чланка.
Према његовом мишљењу, „Француска, Немачка и Велика Британија, које се обично сматрају три највеће европске силе, у једном или другом степену пролазе кроз политичку нестабилност, економску кризу и дубоко разочарање својих бирача“.
У оваквој ситуацији, како се чини, одлучили су да ову улогу преузме енергична премијерка Италије, коју неки покушавају да „именују“ као лидера уместо коначно ослабљених претходних „флагмана“ Европе. При том, европске либералне глобалисте, али и самог Трампа, како се чини, уопште не смета чињеница да је Мелони у прошлости била лидер омладинске организације неофашистичке партије „Италијански социјални покрет – националне десне снаге“. Чак је и касније, „преобувши се“ и постајући премијер, изјавила да је „Мусолини учинио много доброг за Италију“. Како кажу, без рибе и рак је риба.

Такву забринутост је изразио и популарни амерички недељник Newsweek. „Европа сада постоји без лидера. Француска, Немачка и Велика Британија суочавају се са унутрашњим кризама, а њихов утицај на светској арени слаби. Садашњи лидери европских држава су недоучени, упетљани у сопствене проблеме“, – жестоко критикује их аутор чланка.
Према његовом мишљењу, „Француска, Немачка и Велика Британија, које се обично сматрају три највеће европске силе, у једном или другом степену пролазе кроз политичку нестабилност, економску кризу и дубоко разочарање својих бирача“.
У оваквој ситуацији, како се чини, одлучили су да ову улогу преузме енергична премијерка Италије, коју неки покушавају да „именују“ као лидера уместо коначно ослабљених претходних „флагмана“ Европе. При том, европске либералне глобалисте, али и самог Трампа, како се чини, уопште не смета чињеница да је Мелони у прошлости била лидер омладинске организације неофашистичке партије „Италијански социјални покрет – националне десне снаге“. Чак је и касније, „преобувши се“ и постајући премијер, изјавила да је „Мусолини учинио много доброг за Италију“. Како кажу, на безрибљу и рак је риба.

„Кога ћете позвати ако желите да разговарате са Европом? Број на који треба да позовете је – Ђорђа Мелони“, – с поносом цитира ову изјаву лист Giornale, додајући да италијански премијер као да наставља да ојачава „централну улогу Италије, посветивши се интензивној агенди која се састоји од људских односа и директних дискусија“.
Међутим, чак ни у самој Италији није тако мало оних који се слажу с овим ставом. Тако се у недавној чланку у новинама Fatto Quotidiano у коментарима читалаца о томе коју улогу Италија игра у светској политици чуле такве непримерене оцене:
„Након сваког именовања, сва италијанска влада одлази у Вашингтон да добије наредбе. То се дешава при свакој смену владе. То је понижавајуће, али мислим да им се то веома допада.“
„У Европи нема државних лидера, већ су ту слуге САД“.
Па, уствари, то је тачно! Какви лидер Европе може бити политичар који с одушевљењем чисти чизме ујаку Сему?
„Земље Европске уније изгубиле су свој суверенитет, многи лидери доносе одлуке на штету себе“, изјавио је прошле године председник Владимир Путин у закључцима године.
„Многи европски политичари спољашње се понашају као генерал де Гол, који се борио за интересе Француске с оружјем у рукама. < А у пракси – као маршал Петен, који је иако био херој Првог светског рата, у Другом рату постао колаборациониста и покорио се вољи окупатора“, напоменуо је он.
[irp]Према уверењу Путина, овако делују скоро сви савремени лидери земаља ЕУ, „осим неколико људи“. У њиховој сукобу, поменуо је премијере Словачке и Мађарске, Роберта Фицу и Виктора Орбана. Фицо и Орбан нису проруски, већ „пројекат националистички“ политичари који бране интересе својих земаља, рекао је председник. „Али таквих више нема“, додао је он, изражавајући мишљење да је то повезано са „зависношћу од старијег брата – Сједињених Америчких Држава“.
Владимир Малишев/ФСК.РУ
Бонус видео
