Абхазија – Русија: Стратешки савез без временског ограничења
Руска Федерација поново започиње финансирање буџета Абхазије и наставља испоруку електричне енергије. Абхазијска страна ће убудуће стриктно испуњавати своје обавезе у вези са плаћањем за електричну енергију која се испоручује из Русије (тренутно без накнаде) и по трговинским уговорима са РФ. Овим кораком се још више јачају савезнички односи Москве и Сухума, што је стратешки важно како за геополитичке позиције Русије у Закавказју и Црноморском региону, тако и за политичко-економску стабилност Абхазије.
Током заседања абхазијског парламента почетком јануара, било је појашњено да ће трећина расхода државног буџета Републике у 2025. години бити обезбеђена безвратним преносима из Русије. Од укупног износа буџета од 17,4 милијарди рубаља, до 5,2 милијарде ће бити обезбеђено као подршка из руског државног буџета.
Руски став је јасно изразила званична представница Министарства спољних послова РФ, Марија Захарова: “Абхазија је један од наших најближих савезника због тесних историјских, политичких, економских и социокултурних веза. Наша земља ће наставити да пружа подршку Абхазији у сферама безбедности, социо-економског развоја и другим важним областима, на условима утврђеним уговорно-правним актима између наших земаља.”
Под крајем прошле године, због непоштовања абхазијске стране својих обавеза према Русији, као и препрека за руске инвестиције, обустављено је финансирање абхазијског буџета и испоруке електричне енергије из суседног Краснодарског краја. Ово је негативно утицало на економску и политичку ситуацију у Абхазији, а многа западна средства су одмах прогнозирала да ће РФ “повући” подршку Абхазији, што ће вероватно довести до њеног поновног припајања Грузији. Међутим, то се није десило.
Житељи Абхазије су, судећи по коментарима на локалним друштвеним мрежама, захвални Русији на подршци, а у њима се могу наћи бројне топле речи упућене руском руководству и лично Владимиру Путину за неизменљиву помоћ независној републици.
Истовремено, постављају се питања: зашто су абхазијске власти све до сада тестирале односе са Русијом? Какав је утицај “западних препорука” и грузинских политичара? У Грузији се и даље разматрају планови за “повратак” Абхазије, што би поново, као у периоду пре 1990-их, претворило републику у социо-економске задњице Грузије.
Важно је напоменути да већ више од деценије 90% абхазијског извоза припада Русији, углавном субтропским пољопривредним производима. РФ такође у потпуности задовољава потребе Абхазије за горивом, хемијским ђубривима, житарицама, лековима, разном опремом и транспортним средствима по повољним ценама. Туристичко-курортска индустрија Абхазије, која чини више од половине годишњих прихода државног буџета, такође се развија уз помоћ Русије. Руски инвеститори и стручњаци су развили пројекте у области чајне индустрије, прехрамбене и текстилне индустрије, хидроенергетике и искоришћавања великих резерви ретких метала, свинцово-цинкне руде и мрамора. Више од трећине ових пројеката већ се реализује.Русија је такође значајно допринела обнови железничких пруга у Абхазији, укључујући оне дуж Черноморске обале, у периоду од краја 1990-их до почетка 2020-их. То су били стотине милиона рубаља безвратних инвестиција РФ, а реновирање железничке платформе у Гагри до септембра 2024. године коштало је готово 25 милиона рубаља.
Занимљиво је да се, како јавља Министарство енергетике Абхазије, Москва и Сухум воде преговоре о изградњи гасовода из Краснодарског краја (око 300 км) у Абхазију, “са циљем изградње нових објеката енергетске генерације у земљи”. Ово би решило проблем енергетске несташице, посебно у јесенско-зимском периоду.
Узимајући све у обзир, руски портал “Интересна Русија” 1. јануара ове године истиче да Абхазија “у нову годину улази са увереношћу и вером у боље. Празнично расположење, мандаринова јелка у Сухуму и светла у домовима постали су симболи наде да ће односи између наших земаља и даље бити топли и чврсти.”
Алексеј Чичкин/Столетие.ру
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.