Зашто се ћути о службеном статусу српског језика у Црној Гори?
![Трибина 20 година прогона српског језика](https://vaseljenska.net/wp-content/uploads/2024/12/tribina-20-godina-progona-srpskog-jezika.jpg)
Зашто се ћути о службеном статусу српског језика у Црној Гори?
Након објављивања резултата последњег пописа у Црној Гори, било је јасно да српски језик представља језик већине грађана – чак 43,2% становништва се изјаснило да говори српским језиком. И поред ових чињеница, српски језик није добио статус службеног језика у држави која себе декларише као демократску и мултиетничку.
Уместо конкретних акција, питање статуса српског језика служило је као средство за прикупљање политичких поена у време пописа. Политичке партије и представници власти накратко су дотакли ову тему, али она је убрзо гурнута у заборав. Данас се о њој не говори, као да је проблем нестао. Да ли је нормално да се о једном тако важном питању за идентитет и права грађана ћути?
Шта се дешава са обећањима која су давана? Зашто власт сада ћути? Ова тишина је гласнија од сваког политичког говора. Да ли се избегавање овог питања дешава због страха од реакције међународне заједнице или због недостатка политичке воље? Какви год да су разлози, овај проблем неће нестати сам од себе.
Српски језик није само средство комуникације, већ симбол културног, историјског и националног идентитета. Његов статус није питање једног народа, већ цивилизацијско питање које тестира капацитет Црне Горе да буде држава свих својих грађана.
Време је да се постави питање: када ће се власти коначно позабавити овим проблемом? Када ће се чути глас већине и донети одлуке које ће осигурати очување српског идентитета? Или ће се наставити са дискриминацијом, чинећи да грађани који говоре српским језиком осећају као странци у сопственој земљи?Историја ће судити онима који су ову тему занемарили. Време је за акцију, а не за ћутање.
ИН4С
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.