Москва неће изручити Асада и повући базе из Сирије.
Постало је познато шта нове сиријске власти траже од Русије како би она задржала своје војне базе. Два од тих услова су неприхватљива, пише коментаторка Pravda.Ru Љубов Степушова.
Руски званичници, предвођени специјалним представником председника РФ за Блиски исток и Африку Михаилом Богдановим, посетили су Сирију. Са сиријске стране делегацију је предводио нови лидер Ахмед Шараа, који је раније био познат као Абу Мухамед Џулани – вођа исламистичке групе Хајат Тахрир аш-Шам.
Руски МИП је саопштио да су током посете вођени „отворени разговори о свим питањима“. Москва је потврдила подршку територијалном интегритету и суверенитету Сирије, као и спремност да пружи неопходну помоћ у обнови земље након кризе.
„Стране су се договориле да наставе билатералне контакте ради постизања одговарајућих споразума усмерених на даље јачање вишеслојних односа и међусобног разумевања између Москве и Дамаска, укључујући и спољнополитичке аспекте“, наводи се у званичном саопштењу.
Главна тема разговора била је судбина руске поморске базе у Тартусу и авиобазе Хмејмим, која се налази у близини лучког града Латакије.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВО Помозите рад Васељенске према својим могућностима:
Михаил Богданов је 28. јануара изјавио да се „за сада ништа није променило“ и да је договорено да се разговори наставе. Додао је да је питање раскида 49-годишњег инвестиционог уговора о управљању луком Тартус техничке природе и да је могуће пронаћи решење прихватљиво за обе стране.
Према изворима агенције Reuters, нове власти у Дамаску затражиле су од Москве да изручи бившег председника Башара Асада. Извор додаје да Русија одбија да призна било какве „грешке“ у подршци Асаду.
У децембру је Ахмед Шараа у интервјуу за Al Arabiya изјавио да између Русије и Сирије постоје „дубоки стратешки интереси“.
„Сво наоружање у Сирији је руско, а многе електране раде захваљујући руској техници. Не желимо да Русија оде из Сирије, као што би неки желели“, рекао је Шараа.
Турска, Русија и нове геополитичке промене
Очигледно је да преговори укључују и Турску, која стоји иза нових власти у Дамаску. Русији су војне базе у Сирији неопходне, али Москва неће издати Асада нити признати грешке.
Битка за Сирију 2015. године била је одлучујућа, и Русија је тада успела да победи Вашингтон и Анкару. Данас је, међутим, геополитички фокус Москве усмерен на Украјину, па је сиријско питање привремено у другом плану.
Русија се не повлачи, већ тражи нове базе
Генералштаб руске војске концентрисао је све снаге у Сирији на авиобази Хмејмим, али нема назнака да се Русија припрема за потпуно повлачење.
Руске војне луке у Тартусу нису директно погођене раскидом уговора о модернизацији трговачке луке. Москва такође разматра нове стратешке позиције у Средоземљу, посебно у Либији.
Италијански портал Agenzia Nova известио је да је Русија почела премештање војних јединица из Сирије у Либију, где се обнавља авио-база Матан-ел-Сарра у јужном делу либијске пустиње, близу границе са Чадом и Суданом.
То је такође у складу са активностима руског „Афричког корпуса“, који се снабдевао преко база у Сирији.
Москва, дакле, не напушта Блиски исток, већ премешта ресурсе како би осигурала своје стратешке интересе у региону.
1 утисак на “Москва неће изручити Асада и повући базе из Сирије”