Вокер: Олбрајтова ми обећала, па ме слагала, Солани сам рекао да бомбардује Југославију

(Фото: AP Photo / Visar Kryeziu)
Вокер: Олбрајтова ми обећала, па ме слагала, Солани сам рекао да бомбардује Југославију.
[irp]Вокер тврди како је најпоноснији био кад је Милошевићу „све рекао у лице“, док је некадашњи председник Југославије био у Хагу, ухапшен и окружен стражарима.
Некадашњи шеф посматрачке мисије ОЕБС-а на Косову и Метохији Вилијам Вокер препричавао је догађаје из своје мисије у такозваној „Репортерској кући“ у Приштини.
Он се пожалио да је након своје мисије у којој је активно учествовао у лажирању акције „Рачак“ добио обећање тадашње америчке државне секретарке Мадлен Олбрајт да ће имати нове „дипломатске послове“ после Рачка, али његова каријера „никуда није отишла“.
„Што се тиче задатка косовске верификационе мисије, задатак нам је јасно дат да посао радимо поштено и искрено. Олбрајтова ми је рекла: ‘Господине Вокер, мислимо да сте урадили добар посао у Хрватској, ја лично мислим да сте урадили одличан посао на Косову, и не брините, имаћете друге задатке, не у Централној Америци, не у Африци, али ћете имати друге мисије. Али, ово се није догодило“, пожалио се Вокер.
[irp]Своју тужну причу наставио је речима да је шест месеци касније дошло да оде у пензију, што је и учинио.
„Када сам завршио своју мисију на Косову, отишао сам у Беч, отишао сам у канцеларије ОЕБС-а, отишао сам у Вашингтон, и никада, ниједан члан ОЕБС-а, централе, нико у САД у Стејт департменту, на било ком нивоу, није питао о мојој мисији на Косову. Било да сам осећао да сам урадио добар посао или не, било је веома чудно. Због тога, моја каријера никуда није отишла“, рекао је Вокер.
Он је окупљенима говорио и о некадашњем председнику Југославије Слободану Милошевићу.
„Милошевић је увек имао четири-пет саветника са собом. Они никада нису говорили, само је Милошевић говорио. Рекао сам му да сам чуо да је становништво Косова у великој већини албанско, а мали проценат Срба. Рекао ми је: ‘Вокеру, грешиш, грешиш, има још тога, показаћу ти. На Косову има више Срба него Албанаца. Ако бих покушао нешто да аргументујем, он не би одустајао. Његови саветници су га пратили“, навео је он.
[irp]Посебно је истакао да му је било занимљиво да га поново сретне у Хагу, на оптуженичкој клупи.
„Били смо окренути један према другом, разговарали уз симултани превод. Он се према суду понашао као и тада према мени, говорећи: ‘Вокерово сведочење је лаж, рећи ћу вам шта је истина.’ Ишао је од теме до теме. Био је то један од мојих најпоноснијих тренутака да се суочим са тим ратним злочинцем и кажем му ствари у лице“, похвалио се Вокер како је био храбар пред човеком који је ухапшен и који се с њим налазио у просторији пуној стражара.
Како је додао, надао се да ће Милошевић дуже живети и остарити у затвору.
[irp]Вокер је, између осталог, испричао причу о томе како га је тадашњи генерални секретар НАТО-а Хавијер Солана дочекао на степеницама седишта НАТО-а и наводно га питао шта треба да ураде по питању ситуације на Косову. Вокер данас прича да је Солани тада рекао да је једино преостало решење бомбардовање.
„Ишао сам код генерала Кларка, био је заузет. Затим, Хавијера Солане, генералног секретара НАТО-а. Отишао сам да се састанем са њим и он је био заузет састанцима са Контакт групом. Разговарали смо тамо неколико минута и он ме је изненадио када је рекао: ‘Вокере, шта да радимо, шта да ради НАТО?’ Био сам тамо у том тренутку обичан амбасадор испред генералног секретара НАТО-а, и он ме је питао шта треба да уради Алијанса. Био сам изненађен и запањен. Нисам могао да одговорим, пала ми је на памет само једна реч: бомбардовање. Погледао ме је и рекао: ‘Јесте ли сигурни да треба да бомбардујемо?’ Рекао сам, ‘Да, не видим да ништа друго функционише.’ После неколико дана почело је бомбардовање. Нити преузимам заслуге, нити се осећам кривим за ово“, рекао је Вокер.
РТ Балкан
Бонус видео

Још 23. августа 2001, највећи мислилац савремене Русије Александар Зиновјев, назвао је Слободана Милошевића симболом антиглобализма. Александар Зиновјев, учитељ свих руских теоретичара који данас подржавају Владимира Путина и осмишљавају будућност Русије, био је председник Руског и копредседник Међународног комитета за одбрану Слободана Милошевића. Милошевићев отпор агресији на Србију и људску цивилизацију подржала су бројна велика имена данашњице: Харолд Пинтер, Нобеловац*, Петер Хандке, Нобеловац*, Микис Теодоракис, Ремзи Кларк, бивши главни тужилац* САД, Фидел Кастро, Александар Лукашенко, Јасер Арафат, Данијел Ортега, Муамер Гадафи, Роберт Мугабе, Каролос Папуљас, Андонис Самарас, Констанин Мицотакис, Харилаос Флоракис, Алваро Куњал, Жак Вержес, генерал Пјер Мари Галоа, Димитри Аналис, Мишел Колон, Мајкл Паренти, Вилијем Блум, Едвард Херман, Роберт Диксон, Дајана Џонсон, Фулвио Грималди, адмирал Елмар Шмелинг, Ролф Бекер, Клаус Хартман, Ханс Кехлер, Жан Виденов, Велко Влканов, Рајко Долечек, Валентин Распутин, Никита Михалков, Вјачеслав Кликов, Александар Солжењицин, Борис Олијник, Александар Проханов, генерал Леонид Ивашов, генерал Валентин Варењиков, Сергеј Бабурин, Наталија Нарочњицка, Јевгениј Примаков, Генадиј Зјуганов, Дмитриј Рогозин, Сергеј Шојгу и многи други. Придружилису се и покајници попут немачких канцелара Шредера и Шмита као и Џ. Корбина вође Британскух лабуриста и кандидата за буд. Британског премијера, са констатацијом да је према Србији погажено Међународно право а С. Милошевићу намештено те да Србију није требало бомбардовати. Пре неки дан је и Илон Маск закључио да је агресија на Србију била злочин.
Што више Срба треба у релативно кратком периоду да пожели да цркне овај монструм и да заувек гори у паклу. Лепо што га је Васељенска поменула, сад је прилика за масовну фокусирајућу клетву. И да гаду онда бројимо дане.