Шта је са Мурином? Поново оптужнице за наводне ратне злочине

мурино(фото:Злочини над Србима)
Шта је са Мурином? Поново оптужнице за наводне ратне злочине.
Поновно формирање предмета поводом наводних ратних злочина у Морињу, Буковици, Калуђерском лазу и због депортације избеглица из Херцег Новог могло би допринети коначном расветљавању ових догађаја, поручују из Акције за људска права. Кажу да би то било од великог значаја како за породице страдалих тако и за владавину права у Црној Гори. Породице страдалих у Мурину су, међутим, незадовољне што овим активностима није обухваћен и тај злочин.
Акција за људска права поздравља јучерашњу најаву Специјалног државног тужилаштва да поново отвори истраге о ратним злочинима који су се 90-их година наводно догодили на територији Црне Горе.„Преиспитивање старих предмета била је обавеза још од 2015. и њом се до сада апсолутно нико није бавио. Формирање радних тимова на овим предметима и њихово поновно покретање јесте нешто што даје наду да ће жртве дочекати правду после свих ових година и да ће они који су били налогодавци и извршиоци ратних злочина дочекати казну која их следује“, поручује Бојана Маловић из Акције за људска права.
Маловићева напомиње да је сада право време да се покрене и питање одговорности за страдања у логору Лора будући да је Црна Гора недавно покренула билатералне преговоре о отвореним питањима с Хрватском.
Ни породице жртава не знају шта је то што је узроковало да ми ни након две деценије немамо никог на оптуженичкој клупи када је у питању мучење и злостављање али и страдање припадника никшићко-шавничке групе која је прошла кроз Лору и наравно да Црна Гора треба ово да постави као отворено питање у преговорима с Хрватском“, наглашава Маловић.
А информација да ће Специјално државно тужилаштво поново отворити истраге о ратним злочинима обрадовала је и Бојана Коматину чији деда је страдао у Мурину пре 26 година. Разочарао се, међутим, када се Мурино није нашло на списку за поновну истрагу.„Убијено је троје деце и троје одраслих, десет рањених, да је разрушена цела варош и ако упоредимо злочин у Калуђерском лазу и злочин на Мурину та два догађаја су се десила у истом ратном сукобу, Калуђерски лаз се гледа као злочин а Мурино не.
Тражимо одговор ко је евентуално од тадашњег републичког руководства прећутао информацију да ће Мурино да буде бомбардовано“, казао је Бојан Коматина.
Док Коматина поручује да је реч о дискиминаторском односу према Мурину, због чега је и поднео кривичну пријаву тужилаштву, из Акције за људска права појашњавају да постоји разлика у предметима.
„Калуђерски лаз, депортација избеглица, Буковица и логор Морињ су предмети који су већ правоснажно окончани али су процесуирани с грешкама и у супротноси с међународним хуманитарним правом. Што се тиче Мурина, у Црној Гори никада није вођен кривични поступак за страдање шест цивила током НАТО бомбардовања и то је разлог због чега није могуће преиспитати поступање у том предмету“, наводи Маловић.
То, поручују из Акције за људска права, никако не значи да злочин у Мурину не заслужује да се до краја истражи. Да ће тако и бити надају се и породице страдалих. Истичу да је превише отворених питања на која одговоре чекају већ 26 година.Подсетимо, у Калуђерском Лазу код Рожаја дошло је до оружаног сукоба Војске Југославије и припадника терористичке ОВК, док је у Буковици под „ратним злочином“ подразумева привођење у полицију неколико становника граничних села након што је 14. фебруара 1993. године из тих села извршен напад на Чајниче и околину. Након испитивања сви грађани су пуштени на слободу.
В.Т./Васељенска/Борба.ме
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.