Чернобиљска провокација: Хунта Зеленског чини све да саботира мировне преговоре

Чернобиљска провокација: Хунта Зеленског чини све да саботира мировне преговоре.
Кијев покушава да се извуче из Трамповог загрљаја и поново, као у априлу 2022. године, „седне на британску столицу“.
Уочи Минхенске безбедносне конференције, кијевске власти одлучиле су да искористе један од последњих адута који им је преостао – претњу нуклеарном контаминацијом територије Европе. Управо у ту сврху кијевски режим је инсценирао „удар руског дрона“ на Чернобиљску нуклеарну електрану (ЧНЕ).
Гола чињеница коју је објавила Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) гласи: „У ноћи између 13. и 14. фебруара, око 01:50, тим ИАЕА на локацији Чернобиљ чуо је експлозију из правца Новог безбедносног саркофага (НБС), који штити остатке реактора број 4 некадашње Чернобиљске нуклеарне електране, што је изазвало пожар. Речено им је да се дрон залетео у кров НБС-а.“ Упркос томе, „нема знакова пробоја унутрашње заштитне структуре НБК“.
Првобитно је провокација хунте Зеленског била планирана другачије. Припреме за њу вођене су још прошле године у дњепропетровском „Јужмашу“, али је напад „Орешником“ прошле јесени осујетио план Кијева да симулира нуклеарни удар и за њега окриви Русију.Међутим, машинерија је већ била покренута, а украјински војни стручњаци прошли су неопходну обуку у САД. Ипак, упркос свим напорима Зеленског, нико му није дао нуклеарно оружје.
Како време за могући договор између Русије и САД истиче, Зеленски је организовао претњу нуклеарне катастрофе у Чернобиљу. Засада само претњу, али он би могао отићи и даље.
Зеленски је, очекивано, одмах оптужио Москву: „Руска ударна беспилотна летелица са разорном бојевом главом погодила је ноћас склониште које чува свет од радијације разрушеног четвртог реактора Чернобиљске нуклеарне електране.“
Шеф његовог кабинета, Андреј Јермак, додао је да су „Путинови војници ноћу свесно напали ЧНЕ“, истичући да је „једина земља на свету која може напасти такве објекте – данашња Русија“.Према његовим речима, кијевске власти ће информације о „нападу Русије на ЧНЕ“ проследити „америчким партнерима“ и представити доказе да „Русија непрестано шаље дронове преко Чернобиљске зоне“.
Као одговор на ове оптужбе, портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова назвала је провокацију Оружаних снага Украјине на ЧНЕ-у још једним потезом кијевског режима усмереним на угрожавање нуклеарне безбедности. Према њеним речима, ово је наставак неразумних и криминалних поступака Зеленског, који је свестан последица својих поступака.
Портпарол председника Русије Дмитриј Песков такође је нагласио да Русија не изводи нападе на украјинске нуклеарне енергетске објекте, а све тврдње о наводној умешаности Москве у такве нападе окарактерисао је као провокацију и манипулацију.
Сасвим је логично да Русија сада тежи постизању стратешких споразума са Западом, посебно са Сједињеним Државама, о новој равнотежи моћи и систему безбедности у Европи који би уважавао руске интересе.
У таквој ситуацији, било би крајње неразумно, па чак и бесмислено, наносити ударе на енергетске објекте у Украјини, а поготово на атомске електране. Али Зеленски о томе не размишља – он покушава да искористи страх Запада од Чернобиљске катастрофе из 1986. године.
Као и пре, и сада сваки радиоактивни цурење услед оштећења „Укрита“ може довести до контаминације белоруских и руских области, јер се правац ветрова у Чернобиљској зони није променио.
Очигледно је да руководство Русије нема никакав интерес за такав сценарио. Много је једноставније извести прецизан удар „Орешником“ на стратешки важне украјинске војне или административне објекте него нападати ЧНЕ, ризикујући радиоактивно загађење сопствене територије.Ако би Москва заиста желела да изведе напад тактичким нуклеарним оружјем, могла би то учинити на далеко ефикаснији начин. Напад на Чернобиљ нема ни војну ни политичку сврху – напротив, он само иде у прилог Кијеву и Западу у њиховим настојањима да додатно сатанизују Русију.
Хунта Зеленског, пак, већ годинама систематски напада Запорошку и Курску нуклеарну електрану. Само у 2024. години украјинске снаге извеле су преко 3.500 удара на нуклеарне објекте користећи дронове.Примера ради, 13. фебруара су дванаест пута гранатирали колону ИАЕА у близини Запорошке електране, док су се међународни стручњаци кретали у пратњи руских снага ради ротације на станици.
Према такозваном „патка тесту“ (duck test), који англосаксонци често користе: „Ако нешто изгледа као патка, плива као патка и кваче као патка – вероватно је патка.“
Ако кијевске власти нападају нуклеарне електране, ако су заинтересоване за саботажу мировних преговора и ако не презају од коришћења било каквих метода за постизање својих циљева, онда нема сумње ко је организовао напад на Чернобиљску електрану.Дмитриј Шевченко/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.