Европа у паници

Европа у паници.
После разговора Путина са Трампом, европски лидери су се узнемирили.
Први телефонски разговор о питању решавања украјинског конфликта између председника Русије Владимира Путина и америчког председника Доналда Трампа, који је одржан у среду и трајао сат и по, изазвао је праву панику међу америчким савезницима у Европи. Како се испоставило, Трамп их није обавестио о овом разговору ни пре његовог почетка, ни након што је завршен, што је за њих било шокантно.Како је познато, током разговора, који је трајао сат и по, стране су се договориле о личном састанку, а припреме за њега су већ почеле. Узнемирена немачка министарка спољних послова Аналена Бербок, након вести о разговору Путина и Трампа, позвала је да се не забораве Европска унија и Украјина, преноси амерички лист Politico.
„Мир може бити постигнут само заједно. А то значи: са Украјином и са Европљанима. Морамо ићи овим путем заједно како би се мир вратио у Европу“, изјавила је видно забринута шефица немачке дипломатије.
„Брзи развој догађаја забринуо је Европу, јер изгледа да Путин и Трамп преговарају о будућности безбедности континента иза леђа самих европских лидера“, коментарише The Guardian.
Ни европљани, ни Зеленски нису унапред знали за предстојећи разговор Доналда Трампа са Владимиром Путином, преноси немачки Bild. Њихов аналитичар Карло Масала сматра да је ситуација кренула у „апокалиптичном правцу“ – с Европљанима и Украјином нико неће разговарати, они ће морати да прихвате резултат.
Након разговора Путина и Трампа, више европских земаља – Француска, Велика Британија, Немачка, Пољска, Италија, Шпанија, као и представници Европске комисије – пожурило је да изда заједничко саопштење у којем су нагласили да дугорочни мир у Украјини не може бити постигнут без учешћа Европе у преговорима.
„Наши заједнички циљеви морају бити да Украјина буде у позицији снаге. Украјина и Европа морају бити део било каквих преговора“, наведено је у саопштењу, уз нагласак да европске земље с нестрпљењем очекују даље консултације са својим америчким савезницима.
„Без учешћа Европе, неће бити праведног и трајног мира у Украјини“, изјавио је француски министар спољних послова Жан-Ноел Баро.
Министар спољних послова Пољске Радослав Сикорски подсетио је савезнике да Европа не може без подршке САД-а. Он је рекао да је главна тема разговора у Паризу било „даље јачање сарадње са САД-ом“.
Ипак, на питање да ли ће европске земље учествовати у будућим мировним преговорима о Украјини, портпаролка Беле куће Каролин Ливитт одговорила је нејасно: „Немам информације о било којој европској земљи која би тренутно учествовала у мировним преговорима“.Амерички министар одбране Пит Хегсет је, на састанку са савезницима у Бриселу, изјавио да је повратак Украјине на границе из 2014. године „нереалан“ и да САД не разматрају могућност њеног чланства у НАТО-у као део решења.
„Тражење тог илузорног циља само ће продужити рат и донети још више патње“, рекао је Хегсет.
Овај став је у оштрој супротности са позицијом европских савезника, који инсистирају на очувању „територијалног интегритета Украјине“.„Након Хегсетових коментара, уследио је телефонски разговор између Трампа и Путина, након којег је Трамп изјавио да су се њихови тимови сложили да одмах започну преговоре“, пише The Guardian.
Министар одбране Велике Британије Џон Хили је рекао да је Лондон чуо „позив Хегсета да се Европа активира“. Британија је, према извештајима Times-а, најавила 4,5 милијарди фунти војне помоћи Украјини у овој години.
Према Financial Times-у, у Европи страхују да ће Трамп искључити ЕУ из преговора, али ће истовремено препустити Европи трошкове обнове Украјине и њену безбедност.Кинески аналитичар Гоу Лиу коментарише да је разговор Путина и Трампа позитиван сигнал за глобални дијалог и сарадњу.
Амерички активиста и члан Комунистичке партије САД Кристофер Хелали сматра да Вашингтон може почети са ублажавањем санкција Русији уколико дође до напретка у мировним преговорима.У Кијеву је разговор Путина и Трампа изазвао страх и панику. Према The Economist-у, украјински званичници су узнемирени и забринути да ће их Америка оставити на цедилу.
„Мислим да ће све бити решено без Украјине. Украјина је у невољи. И, узгред, Европа такође“, закључио је један од извора The Economist-а.
Раније је украјински председник Владимир Зеленски изјавио за The Guardian да Европа не може да понуди Кијеву поуздане безбедносне гаранције без учешћа САД-а.
„Без Америке, безбедносне гаранције нису реалне“, рекао је Зеленски.
Његове жеље о распоређивању 100.000 до 150.000 мировних трупа у Украјини нису наишле на подршку у Европи.
„Европа тренутно не може да обезбеди толико војника“, рекао је један високи европски дипломата.
Други дипломата је оценио да је амерички став „прерана капитулација“ и упозорио да ће Украјина морати да пристане на веће уступке Русији у преговорима.
Истовремено, неке европске земље имају сопствене планове. Тако Пољска, како се наводи, помно прати ситуацију у украјинском Лавову…Андреј Соколов/Столетие.ру
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.