НОВИ ДОКУМЕНТИ ОТКРИВАЈУ: USAID је у Србији обучавао представнике седам политичких партија и покрета!

Куда је ишао новац УСАИД у Србији
Како све више докумената о америчком финансирању утицаја у Србији излази на светло дана, јасно је да се ради о систематској и вишедеценијској стратегији обликовања српске политичке и економске сцене.
Нови подаци показују да је Вашингтон уложио милионе долара у политичке партије, покрете и иницијативе, све под окриљем „подршке демократији и развоју“. Оно што је до сада било тек предмет спекулација сада добија своју потврду у званичним извештајима.
Амерички новац у Србији: Где су ишле милионске донације?
Према званичним подацима USAID-а, само у 2020. години Србија је добила 29,3 милиона долара америчке помоћи. Од тог износа, највећи део – чак 18,37 милиона долара – отишао је на „демократију, људска права и управљање“. Ова категорија укључује директно финансирање политичких странака, покрета и медија који делују у оквиру америчког политичког утицаја.
Званично, USAID је у Србији обучавао представнике седам политичких партија и покрета, при чему је више од 1.120 њихових чланова прошло различите обуке везане за стратешку комуникацију, политичке поруке, развој програма и организациону структуру. Посебно је наглашено „идентификовање нових актера демократских промена“, што имплицира да се активно ради на формирању политичког амбијента који одговара америчким интересима.
Осим директног политичког утицаја, значајне суме новца су отишле и у друге секторе:
- 7,09 милиона долара уложено је у економски развој, посебно у подршку малим и средњим предузећима са потенцијалом извоза у ЕУ.
- 3,32 милиона долара уложено је у „мир и безбедност“, што укључује иницијативе у вези са правосуђем и полицијом.
- 14 милиона долара одвојено је за „унапређење јавних набавки“ у Србији.
- 0,5 милиона долара уложено је у образовање и социјалне услуге.
Осим ових званичних улагања, USAID је финансирао и програме у енергетском сектору како би се „побољшала енергетска ефикасност“ и смањила зависност Србије од увозних енергената. У извештају се наводи да је у периоду 2019-2020. године енергетска ефикасност повећана за 37% у оквиру ових програма.
Ко је примао новац и да ли ће бити истраге?
Документи који сада излазе у јавност само су делић шире слике америчког уплитања у политички и економски живот Србије. Оно што је кључно питање јесте – ко су тачно примаоци новца? Једно је улагање у државну управу, које се спроводи кроз легалне институције, али сасвим друго је директно финансирање политичких партија и покрета који делују против националних интереса и доприносе дестабилизацији земље.
Биће посебно занимљиво када се открије ко су конкретни појединци и организације које су добијале америчке милионе. Да ли ће против њих бити покренута истрага? Да ли се због тога већ сада врши притисак на тужилаштво и покушава његова дискредитација у медијима, како би се ослабили напори у борби против корупције пре него што се дође до ових финансијских токова?
Јер ако су у Србији већ покренуте истраге против оних који су незаконито стицали имовину и злоупотребљавали службени положај, логично је поставити питање – да ли ће се то исто односити и на оне који су примали новац страних влада како би утицали на политичке процесе у земљи? Одговор на ово питање биће пресудан за будућност српске политике и суверенитета државе.
Софија Марић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Sada me ne čudi zašto su komunisti pobili sve iz kruga dvojke kada su došli na vlast. Na žalost, oni su se tu naselili i preuzeli osobine pobijenih. Krug dvojke (i Dedinje) bi trebalo pretvoriti u park u centru grada, da tu niko ne stanuje.
А шта ћемо са онима који су им омогућили да овде дођу и раде то што су радили на првом месту?
Неко је својим чињењем или нечињењем све то омогућио а тај се нигде не спомиње у овом тексту.
Помињу се једино они који су се полакомили на паре.
А и за њих је велико питање постоји ли законска основа за кривично гоњење?
И те како се може, и крајње је време…!!!
Обрада проблематике велеиздаје је укинута, како у теорији, тако и у пракси, после доласка
ДОС-а на власт. Њима је трeбало да се овај прaвни термин избаци, због доношења криминалног
Закона о приватизацији. У критичком сагледавању актуелне легислативе*, детаљно се анализира одредба чл. 308. (Напад на уставно уређење) и чл. 309. (Позивање на насилну промену уставног уређења) у Кривичном законику Републике Србије, а у неопходној мери исто важи и за одредбе чл. 319. (Удруживање ради против уставне делатности), чл. 320. (Припремање дела против уставног уређења и безбедности Србије) и чл. 321. (Тешка дела против уставног уређења и безбедности
Србије). То значи да би се могла применити нека решења која се срећу у Упоредном праву којима
би се могла препознати велеиздаја и промптно поступити по закону. У ствари треба почети од НВО које су стожер потпоре екс студената који имају већ довољно новца да им студирање није потребно.
ПС. Легислатива – законодавно тело , законодавна скупштина, законодавна власт.