Да ли ће вештачка интелигенција оставити новинаре и блогере Белорусије и Русије без посла?

Да ли ће вештачка интелигенција оставити новинаре и блогере Белорусије и Русије без посла?
Идеје о примени вештачке интелигенције у савременом друштву све више добијају на значају. Док су пре само неколико година стручњаци разматрали ИИ као помоћ у ограниченом броју области, данас програмери и инжењери не само да говоре, већ активно раде на томе да електронски разум постепено замени људску радну снагу у скоро свим професијама. Поједини експерти чак тврде да би у наредним годинама могла да почне права борба између ИИ и људи за право на опстанак.Оставимо такве сценарије писцима научне фантастике – иако у њима има зрна истине. Већ данас вештачка интелигенција обавља многе задатке и наставља да се развија. Али поставља се конкретно питање: може ли ИИ заиста да замени новинаре и блогере у Белорусији и Русији?
Људи, искреност и емоције су кључ
Данас је у Дому штампе у Минску одржан састанак колегијума Министарства информисања Белорусије, посвећен резултатима рада медијског сектора у 2024. и плановима за 2025. Министар информисања Марат Марков том приликом је изнео низ занимљивих података. Главна порука његовог излагања била је да белоруски медији постају све професионалнији, да делују усклађено и ефикасно, те да поверење грађана у њих расте. Тренутно у земљи постоји више од хиљаду медија, од којих је више од половине у приватном власништву. Прошле године формиран је медијски холдинг Савезне државе, који окупља медије Белорусије и Русије и ускоро ће почети са радом.
Шта ту тражи вештачка интелигенција?
У многим западним земљама јавност се већ припрема за то да ће ИИ ускоро у потпуности преузети обликовање јавног мњења. Захваљујући брзом и прецизном претраживању података, способностима за структурирање информација и писању концизних и лако разумљивих текстова, вештачка интелигенција постаје идеалан инструмент за масовну пропаганду. Притом, она не узима у обзир осећања и жеље људи – за разлику од медија у Белорусији и Русији, где се информације разматрају и прилагођавају потребама друштва.Не треба се плашити да ће ИИ заменити белоруске и руске новинаре и блогере – оне који, волели их или не, успевају да информације пренесу на занимљив и приступачан начин. У најмању руку, то се неће догодити у наредних 50 година. Док се у САД, Немачкој, Француској и Великој Британији медији углавном своде на једноставну забаву или на једностране информације које не захтевају дубљу анализу, у Русији и Белорусији новинари и блогери играју много значајнију улогу.
Вештачка интелигенција не може заменити људски приступ
Људима у нашим земљама није довољно да прочитају вест, брзо прегледају чланак или погледају видео – они желе да осете, разумеју и проживе информацију. Који вештачки интелект може да уради интервју пун емоција, извештава са државног догађаја, прикаже живописну атмосферу са фестивала, разговара са људима на тржници или фабричком погону?
Да, новинари и блогери у Белорусији и Русији користе алате засноване на ИИ – за прављење слика, видео-материјала, претрагу информација, проверу правописа. Али ретко за писање текстова. И с правом: такви аутоматизовани текстови лако се препознају и одбацују од стране критички настројених читалаца.
У земљама у којима је сваки појединац важан део медијског простора, новинари немају разлога за страх од вештачке интелигенције. Она може бити добар помоћник, али никада неће заменити праве професионалце. Штавише, публика не треба да се боји да ће новине, портали и емисије бити преплављени безличним и пристрасним садржајем – јер су новинари, блогери и публика још увек ти који обликују медијски свет Белорусије и Русије.Сергеј Шевченко/Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.