Назад у СССР: О нијансама јучерашњег разговора које нико није приметио

(фото:ФСК.РУ)
Назад у СССР: О нијансама јучерашњег разговора које нико није приметио.
Доналд Трамп подржао је идеју Владимира Путина о организацији хокејских мечева у САД и Русији.
Телефонски разговори на највишем нивоу између Русије и САД протекли су, како би дипломате рекле, у конструктивном духу и, у појединим тренуцима, на високој ноти (што не треба мешати са изразом „на повишеним тоновима“).Општи утисак обеју страна након дијалога између Владимира Путина и Доналда Трампа био је позитиван. Барем су оба председника показала искрену жељу за постизањем компромиса.
„Лидери су наставили детаљну и отворену размену мишљења о ситуацији у вези са Украјином. Владимир Путин је изразио захвалност Доналду Трампу на настојању да допринесе остварењу племенитог циља – прекиду непријатељстава и губитака људских живота. Потврдивши принципијелну посвећеност мирном решавању сукоба, председник Русије изјавио је спремност да са америчким партнерима темељно разради могуће путеве регулисања кризе, који би требало да буду свеобухватни, одрживи и дугорочни. А такође и да узму у обзир неопходност отклањања основних узрока кризе, као и легитимне интересе Русије у домену безбедности“, наведено је у званичном саопштењу Кремља.
„Трамп и председник Путин разговарали су о неопходности мира и прекида ватре у рату у Украјини. Оба лидера сагласила су се да овај сукоб мора бити окончан трајним миром. Такође су истакли потребу за побољшањем билатералних односа између Сједињених Држава и Русије“, наведено је на сајту америчке администрације.
„Имали смо одличан разговор, трајао је скоро два сата. Разговарали смо о многим стварима везаним за мир и дотакли се других тема“, прокоментарисао је Трамп свој разговор с Путином.
Посебна пажња током разговора била је посвећена заједничком решавању различитих међународних проблема, који, на први поглед, не погађају директно ни Русију ни САД, као и обнови – а у многим аспектима и почетку – плодотворне економске сарадње између наших земаља.
Како је саопштено из Кремља, током разговора Владимир Путин и Доналд Трамп разматрали су међународну агенду, укључујући ситуацију на Блиском истоку и у региону Црвеног мора. Закључено је да ће Москва и Вашингтон удружити напоре како би стабилизовали ситуацију у кризним тачкама, успоставили сарадњу у области нуклеарног неширења и глобалне безбедности, што би, заузврат, допринело побољшању опште атмосфере у руско-америчким односима.
„Лидери су широко говорили о Блиском истоку као о региону потенцијалне сарадње у спречавању будућих сукоба. Оба лидера су се сложила да Иран никада не сме бити у позицији да уништи Израел“, наглашено је у саопштењу Беле куће.
У Москви је истакнуто да је током разговора „изражена обострана заинтересованост за нормализацију билатералних односа у светлу посебне одговорности Русије и САД за осигурање безбедности и стабилности у свету. У том контексту разматран је широк спектар области у којима би наше земље могле да успоставе сарадњу. Дискутовано је о низу идеја усмерених на развој перспективне обострано корисне сарадње у економији и енергетици“.
Према Вашингтону, „обе стране су се сложиле да будућност са побољшаним билатералним односима између САД и Русије има огроман потенцијал. То укључује значајне економске аранжмане и геополитичку стабилност која ће уследити након постизања мира“.„С Русијом немамо много трговинских односа, али они би то желели, као и ми. Они поседују вредне ресурсе за нас, укључујући велике количине ретких метала. Имају их веома много. То је земља са највећим резервама ретких метала на свету. А то је нешто што бисмо могли да искористимо“, убеђен је Трамп.
Признајте, и списак тема које су разматране и најављени заједнички пројекти, али и тон у којем се водио разговор, нимало не подсећају на дијалог „светског хегемона“ са „државом-отпадником“, „регионалном силом са економијом у рушевинама“, која претендује тек на статус „бензинске пумпе“.Не, ово је био разговор двојице равноправних саговорника, прожет узајамним поштовањем како према статусу, тако и према интересима сваке стране.
А у том контексту, најзанимљивија вест за мене је била скромна напомена на крају текста на сајту Кремља:„Доналд Трамп подржао је идеју Владимира Путина о организацији хокејских мечева у САД и Русији, уз учешће руских и америчких играча који наступају у НХЛ-у и КХЛ-у.“
Мало ко је обратио пажњу на ове редове. Чак и они који су их приметили сматрали су предлог Москве и пристанак Вашингтона тек симболичним хуманитарним гестом.
О, како само греше! Сам чин организовања таквих мечева, можда чак и целе серије, враћа нас у 1972. годину и чувену суперсерију између канадских професионалаца и совјетских хокејаша.Серију која је сама по себи била толико значајан догађај да је северноамеричка штампа, чинило се, током утакмица потпуно занемарила остале вести.
Зашто је било тако? Зато што је СССР, у очима како западних политичких кругова, тако и обичног грађанина, био велика светска сила са чијим мишљењем се није могло не рачунати.
И пошто јој изазов у директном војном сукобу, уз постојећи нуклеарни паритет, није био могућ, спортске битке постале су продужетак геополитичких окршаја.Наш хокеј су на Западу поштовали не само зато што је био изузетан, већ и зато што је био совјетски – симбол СССР-а, светске суперсиле чији једини равноправни ривал су биле САД.
А сада још једном прочитајте редове о договору о хокејским мечевима и процените их у контексту промењене перцепције Русије у главама садашњег америчког руководства.Осетили сте?! Па, мислим да на тему исхода Хладног рата, као и губитка статуса велике силе од стране Русије, можемо ставити тачку. Back in USSR, као што су певали The Beatles, и то у сваком смислу.
Алексеј Белов/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.