Европске вредности за плату од 28.400 евра месечно: златни падобрани за чиновнике ЕУ

Европске вредности за плату од 28.400 евра месечно: златни падобрани за чиновнике ЕУ.
Ако неки људи једу суви хлеб, док други поред њих гутају икру, онда, у просеку, сви једу „бруски са икром“. Евростат је у децембру представио нови показатељ нивоа прихода грађана — „кориигована просечна годишња плата“. У просеку за ЕУ, та плата за 2023. годину износила је 37.863 евра годишње (3.155 месечно), од 13.503 евра (1.125 месечно) у Бугарској до 81.064 евра (6.755 месечно) у Луксембургу.Подаци за 2024. годину ће, вероватно, бити прикупљени до краја године. Али већ сада, у Европској комисији су одлучили да је висока инфлација, растући трошкови и све веће потешкоће за живот, потребно подићи плате, али не свима, већ само њиховим чиновницима. Око 66 хиљада запослених у институцијама ЕУ добиће ново повећање плата од априла ове године. Ово је седмо повећање плата од почетка 2022. године, преноси Bild.
Потребно је обезбедити достојанствен ниво живота онима који доносе све нове санкције, компликујући живот обичним Европљанима. Од почетка руског војног конфликта у Украјини, Европска комисија је усвојила већ 16 пакета санкција против Русије, од којих је највише страдала немачка економија.
Немачка аутомобилска индустрија смањује број радних места и затвара производне погоне, а економија Немачке је по први пут од Другог светског рата показала негативан раст. Немачка не може да изађе из рецесије већ другу годину заредом. На овом контексту, минимална плата обичних чиновника ЕУ, без укључивања неопорезованих додатака, биће повећана на 3.645 евра.
Чиновници ЕУ већ сада живе много боље од грађана, а за поређење, највиша минимална плата у ЕУ је у Луксембургу и износи 2.142 евра, у Немачкој је 1.584 евра, док у Пољској, Балтику и другим источним земљама ЕУ не прелази хиљаду евра. Према подацима новинара Bild, приходи оних који у Немачкој зарађују мање од 1.884 евра месечно пре опорезивања сматрају се ниским, али данас ово представља отприлике сваког петог житеља Немачке.
Није чудно што са овако великом разликом у приходима, чиновници ЕУ су спремни да свашта ураде за „европске вредности“, само да не гласају за погрешне странке. Љуте их не ситуација у економији, већ раст популарности, као што је пример странке „Алтернатива за Немачку“. У Европи се повећавају сукоби националних интереса земаља чланица ЕУ и курса који намета бриселска бирократија.
Али минимална плата за еврочиновнике — то је за сиромашне клерке, којима се једино задају задаци као што је ооштрење оловке за седнице. Највише су од повећања плата добили чланови Европске комисије. Основна плата председнице комисије Урсуле фон дер Лајен сада ће достићи 34.800 евра месечно; за подсећање, просечна плата Европљанина за 2023. годину износила је 37.863 евра годишње — скоро као што Урсула зарађује месечно.
Еврокомесари ће сада добијати око 28.400 евра месечно — без путних и других бонуса. Ово је више него неприлично чак и у поређењу са платама других руководилаца у ЕУ. Плата председника Француске је 179.000 евра годишње, што је око 15.000 месечно; плата немачког канцелара је 22.083 евра месечно пре опорезивања, а савезни председник Франк-Валтер Штајнмајер добија месечну плату председника државе — 23.003 евра.
Не говорећи о приходима грађана: само сваки десети житељ Немачке зарађује више од 9.000 евра месечно. Просечна плата у Пољској износила је само 2.018 евра, а пољски председник зарађује „на руке“ око 4.500 евра (5.600 евра пре опорезивања). Очигледно је да ће последњи евроклерк у Варшави са приходима скоро као председник учити Пољаке како треба да поступе и подрже оне који подржавају санкције.Еврокомесари добијају плате по апсолутно непрозирној формули. Према теорији, у рачуне би требало да се узму инфлација, као и динамика просечних плата у јавним службама земаља чланица ЕУ. Али, из неког разлога, плате еврокомесара су веће од плата руководилаца Немачке и Француске, који су донатори ЕУ, док је плата чиновника нижег нивоа у ЕУ — скоро као плата председника Пољске.
Ни Каја Калас, са својим нестандардним начином размишљања, није остала без користи. Из премијерске фотеље Естоније прешла је у кабинет шефа европске дипломатије. Од априла, плата председника Естоније мало ће прећи 9.000 евра, а премијер ће добијати скоро 8.800 евра. То је ситница у поређењу са њеном платом од 28.000 евра и више. Њена приврженост „европским вредностима“ и личној председници Европске комисије, која ју је поставила, требало би да порасте за три и по пута.
Иако не можемо да сматрамо естонске чиновнике антируске оријентације најсиромашнијима у ЕУ, њихови плати су доста високи. Плате обичних посланика у Естонији порасли су скоро до 6.000 евра месечно, док је просечна плата у земљи око 2.000 евра; само 10% становништва Естоније зарађује више од 3.000 евра, а у ту категорију спадају и локални чиновници. земља добија много више из јавног буџета ЕУ него што сама улаже. Очигледно, то је захвалност Европске комисије за њихову апсолутну и безусловну приврженост политици санкција?Због високе инфлације, која је настала као резултат неразумне политике санкција и растућих трошкова за војну помоћ Украјини, плате евробирократама се повећавају сада сваких 6 месеци. Иако они већ живе много боље од просечног Европљанина, којем је потребно да зарађује за себе и да издржава „оног момка“ који служи ову „европску демократију“, производећи санкције. Европском пореском обавезнику све је теже задовољити растуће захтеве бирократије. Велики бизнис премешта своју производњу из Европе у САД, где су створени повољнији услови за развој, и као резултат тога, европска економија се сиромаши, а приходима становништва опадају.
У Немачкој и другим европским земљама није уобичајено постављати питања о приходима, али као правило, твој круг пријатеља своди се на оне који зарађују исто као и ти. Непристојно је дружити се са сиромашнима и глумити добротворну помоћ на рачун својих слободних прихода. Када се европски чиновник јави у ресторану, није важно шта је поручио, јер се сматра да ће све бити плаћено из јавне касе.Павел Карназицки/Минска правда
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.