Православним хришћанима почела Велика субота

5862413 27.04.2019 Обряд освящения в Великую субботу в Морском Никольском соборе в Кронштадте. Александр Гальперин / РИА Новости
Православним хришћанима почела Велика субота.
Православни хришћани данас почињу обележавање Велике суботе, дана сећања на Спаситељево силазак у ад (пакао).
Хришћани широм света се сећају Христовог силаска у подземље и боравка Његовог тела у гробу. Овај дан затвара Страсну недељу – последњу недељу Великог поста, која је посвећена Христовим страдањима на крсту.
Велика субота је дан туге, али и припрема за празник Пасхе (Васкес.прим.аут), те има карактер и празничне и жалосне атмосфере. На православним богослужењима читају се различити одломци из Старог завета. За разлику од већине дана у години, литургија се служи после вечерње (као и на најважније дане поста, попут Бадњег дана).
Након богослужења на Великој суботи, традиционално се освећује ускршња храна – колачи, васкршња пасха и јаја.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
