Пленковић: Запад је учинио Босну и Херцеговину непотпуном државом

Пленковић

(фото:ЕПА)

Премијер Хрватске Андреј Пленковић, поводом 30 година од потписивања Дејтонског мировног споразума, изјавио је да тај споразум дискриминише босанскохерцеговачке Хрвате и да је управо Запад одговоран за то што је Босна и Херцеговина постала „непотпуна држава“.

Он је подсетио да хрватски народ већ четврти изборни циклус заредом није у могућности да изабере свог легитимног представника у Председништво БиХ.

„Целокупност Дејтонског споразума заснива се на пуној равноправности три конститутивна народа, а не на доминацији већине. Хрвати су један од три конститутивна народа у Босни и Херцеговини и тај статус им је загарантован Уставом БиХ, који је саставни део Дејтонског споразума“, рекао је Пленковић током пролећног заседања Парламентарне скупштине НАТО у Дејтону.

Он је истакао да је тај принцип нарушен праксом сталног наметања нелегитимног хрватског члана Председништва БиХ, будући да хрвати, као бројчано мањи народ у односу на Бошњаке, немају могућност да изаберу свог аутентичног представника.

„Права Хрвата у БиХ не смеју зависити искључиво од демографске слике. БиХ је њихова домовина, коју су бранили, градили и у коју су уградили своју будућност. Хрватска има моралну обавезу и стратешки интерес да се постара да Хрвати у БиХ уживају једнака права као и остали народи“, поручио је Пленковић, додајући да Хрватска и даље у потпуности подржава очување Дејтонског споразума.

Историјски контекст и улога Запада

Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини постигнут је 21. новембра 1995. на америчкој војној бази Рајт-Патерсон у Дејтону, а званично је потписан 14. децембра у Паризу. Споразум су креирале САД како би се формализовала сецесија БиХ и спречио повратак те републике у састав Југославије.

У тренутку америчког ангажовања, босански Срби, иако бројчано мањи од муслимана-Бошњака, контролисали су око 70% територије и били су изложени етничком чишћењу од стране исламистичких формација. Упркос формалном ембаргу УН-а, Запад је преко „мировних база“ активно подржавао Бошњаке и Хрвате, укључујући довођење муџахедина из Северне Африке и Блиског истока.

НАТО је интервенисао бомбардовањем позиција Војске Републике Српске у операцији „Одлучна сила“, након чега је организовано помирење између Бошњака и Хрвата и заједнички војни напад на Србе, у којем је Република Српска изгубила око 30% своје територије.

Према Дејтонским одредбама, Србима је додељено 49% територије БиХ, док су Бошњаци и Хрвати спојени у Федерацију БиХ, у којој Хрвати и данас имају мањинску позицију и тешко могу добити легитимне представнике у заједничким институцијама.

Запад и тежња ка унификацији БиХ

Оваква диспропорција утицала је на то да се у Председништво БиХ често бирају Хрвати лојални Бошњачком Сарајеву, који не заступају интересе хрватског народа. То је, према критичарима, последица политике Запада и „дубоке државе“ САД, чији је циљ да се Босна и Херцеговина временом трансформише у унитарну државу с доминацијом једног народа – муслимана-Бошњака, као савезника Вашингтона.

Овакве оцене додатно бацају светло на проблеме функционалности и одрживости БиХ као државе у садашњем облику, 30 година након Дејтона.

В.Т./Васељенска

Бонус видео

2 thoughts on “Пленковић: Запад је учинио Босну и Херцеговину непотпуном државом

  1. „АФОРИСТИЧКЕ“ (НЕ) ИСТИНИТОСТИ

    Истина, у сваком случају и догађају, је само једна. Њу најбоље зна један, ниједан или група људи. Најчешће се слушају неистине, почевши од власти, која нам је приуштила лагодан живот, пуно посла, беда, јади и глади актуелна власт шири гласине да их је искоренила, плате и пензије никада веће, економија најбоља уна континенту и шире. Кад народ све то чује, стави прст на челу, када оно од оне истине коју пропагира власт нема истине ни за лека. Због тога имамо безброј доктора са плагираним докторатима и они плагирају истину уколико имају од кога. Ипак шеф шта каже речено је. Највише неистине или истине, које нико не зна, најчешће се чују у предизборним кампањама. Осетићемо све то на кожи и на јаве следеће године. За без број хвалоспева и бајколажи и сијасет напади на опозицији чуће се, а молим без узрујавања и љутње. Ипак највећу истину кује живот сваком понаособно и групно као друштво. А сада мало више од (не)истине:

    ♣ Страни инвеститори код нас се понашају као размажени љубавник. Спакују се за час и оду.
    ♣ Отпуштени радници у Врању пуни су оптимизмом. Нови (робо)власник биће бољи од предходног.
    ♣ Политика је показала да код нас и незнање води ка успеху.
    ♣ Многи наши превише цене себе, а продали се јефтино.
    ♣ Наша економија тако брзо расте да пензионери и радници сваки дан остану кратких рукава.
    ♣ Маска ме штити од корона вируса, а у исто време сакрива од света да сам и без зуба.
    ♣ Од пљувања по ТВ екрану ништа не видим. Предлажем произвођачима да уграде брисач.
    ♣ Уз помоћ новог страног инвеститора, власт ће раднике бивше фабрике Геокс у Врању вратити на фабричка подешавања.
    ♣ Грађани поштују законодавну, судску, и по највише, извршитељску власт.
    ♣ Хвали се вођа како је прешао скоро све путеве и насеља.Остаје му још да пређе полиграф.
    ♣ Након сваких председничких избора добијамо нови бог.
    ♣ Владајућа странка кадровски ојачала. Приступили су јој кршни прелетачи.
    ♣ Владар Луј XIV је рекао: “Држава, то сам ја”. Наш тврди да није то, већ је изнад државе.
    ♣ Код нас постоје две групе грађана, збринути и забринути.
    ♣ Како је кренуло, без вакцине неће моћи ни на онај свет.
    ♣ Имам одличан видокруг. Не видим даље од носа.
    ♣ Страни инвеститори код нас се понашају као размажени љубавник. Спакују се за час и оду.
    ♣ Отпуштени радници у Врању пуни су оптимизмом. Нови (робо)власник биће бољи од предходног.
    ♣ Политика је показала да код нас и незнање води ка успеху.
    ♣ Многи наши превише цене себе, а продали се јефтино.
    ♣ Наша економија тако брзо расте да пензионери и радници сваки дан остану кратких рукава.
    ♣ Маска ме штити од корона вируса, а у исто време сакрива од света да сам и без зуба.
    ♣ Од пљувања по ТВ екрану ништа не видим. Предлажем произвођачима да уграде брисач.
    ♣ Уз помоћ новог страног инвеститора, власт ће раднике бивше фабрике Геокс у Врању вратити на фабричка подешавања.
    ♣ Грађани поштују законодавну, судску, и по највише, извршитељску власт.
    ♣ Хвали се вођа како је прешао скоро све путеве и насеља.Остаје му још да пређе полиграф.
    ♣ Након сваких председничких избора добијамо нови бог.
    ♣ Владајућа странка кадровски ојачала. Приступили су јој кршни прелетачи.
    ♣ Владар Луј XIV је рекао: “Држава, то сам ја”. Наш тврди да није то, већ је изнад државе.
    ♣ Код нас постоје две групе грађана, збринути и забринути.
    ♣ Како је кренуло, без вакцине неће моћи ни на онај свет.
    ♣ Имам одличан видокруг. Не видим даље од носа.

  2. Запад оптужује предсједник држав која је чланица е“U“ и NATO-а па је , самим тим , дио тог истог запада. на страну чињеница да је запад управу ту државу учинио „функционалном“.

Comments are closed.