Луна ће постати „космичко огледало“ — NASA покреће јединствену мисију

Планета земља (Фотографија © Схуттерстоцк)
Амерички научници из NASA покрећу прву мисију по свом виду под називом Arcstone, чији је циљ да користи Месец као „космичко огледало“ за калибрацију орбиталних сателита који посматрају Земљу. Овај приступ могао би значајно побољшати квалитет података сателитског дистанционог осматрања наше планете.
О пројекту је објављено на званичном сајту космичке агенције САД.
Идеја о коришћењу Месеца као природног рефлектора постоји још од 1960-их година, али су тек савремене технологије омогућиле њену примену са довољном прецизношћу.
Мисија Arcstone биће опремљена посебним спектрометром који ће током шест месеци прецизно мерити сунчеву светлост одбијену од површине Месеца. Ови подаци постаће „златни стандард“ за калибрацију хиљада сензора на сателитима који прате Земљу.
„Месец је савршен природни калибратор. Његов одраз је изузетно стабилан и не ремети га атмосфера, за разлику од мерења са Земље“, објаснио је руководилац пројекта из NASA истраживачког центра у Ленглију.
Данашњи сателити користе различите методе калибрације, што доводи до неслагања у подацима. Недостатак јединственог стандарда отежава поређење информација са различитих уређаја и ствара празнине у дугорочним посматрањима. Истраживачи упоређују овај проблем са ситуацијом у којој лекари покушавају да поставе дијагнозу користећи топломере са различитим скалама.
Компактна опрема биће постављена на минијатурни сателит CubeSat. Уколико шестомесечни тест технологије буде успешан, NASA планира да прошири ову мисију.
У будућности, „лунарни стандард“ омогућиће повећање прецизности тренутних посматрања, проверу архивских података прикупљених деценијама и смањење трошкова одржавања сателита.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
