Збогом пластичној картици: eSIM преузима мобилно тржиште, оператери у проблему

Фото:

Фото: (Shutterstock.com /PopTika)

Сећате се оног малог комада пластике који сте морали да убаците у телефон да бисте уопште могли да га користите? Изгледа да му се бројe последњи дани. eSIM виртуелна, дигитална верзија SIM картице све брже постаје нови стандард, а мобилни оператери се полако налазе у шкрипцу.

Према процени немачке агенције Roland Berger, до 2027. године чак 75 одсто корисника паметних телефона користиће eSIM. Прошле године, удео је био око 10%. Шта се променило? Људи су схватили да могу да мењају оператера, активирају број или тарифу без икаквих пластичних картица, чепркања по утичницама и чекања у реду. Само неколико кликова и то је то.

Оператерима се то баш и не свиђа. Зашто? Па, губе контролу. До сада сте, ако сте хтели нови број или тарифу, морали до најближег шалтерa. Са eSIM-ом, све иде преко апликације. Није им свеједно.

Произвођачи телефона такође имају корист. Без оног слота за SIM картицу, имају више простора унутар телефона. То значи или већа батерија, или боља камера, или обоје. Мање пластике, више перформанси добитна комбинација.

Иако је eSIM на тржишту већ неколико година, тек сада постаје масовна појава.

Васељенска