Генерација Z се враћа Богу и не виде сукоб са науком

Генерација Z се враћа Богу  и не виде сукоб са науком

Верује се да напредак науке потискује религију. Да је вера остатак прошлости, а да се рационалан човек 21. века више не бави питањем Бога, али статистика све више каже супротно и то баш када је реч о младима.

Према истраживању YouGov-а, број младих у Великој Британији који верују у Бога удвостручен је у последње четири године. То је запањујућа промена у друштву у којем је донедавно атеизам био претпоставка, и то не само културна, већ и интелектуална.

Наравно, то не значи да генерација Z масовно креће у цркву или прихвата догму, али значи нешто важно: питање вере поново улази у озбиљан, промишљен разговор.

Млади људи данас одрастају у свету који је барем формално све објаснио. Ипак, та објашњења често нису довољна. Живимо у време вишка информација и мањка смисла. Свет је повезан више него икад, али човек се све чешће осећа изгубљеним у том систему.

Зато многи млади више не виде веру као супротност науци, већ као нешто што почиње тамо где наука стаје. Ако квантна физика каже да стварност није тако једноставна, ако космологија признаје да не зна шта је било пре Великог праска, и ако чак ни биологија не може да објасни свест, онда питање Бога више није „наивно“, већ легитимно.

Све чешће се у научним круговима појављује појам „танке подешености“: идеја да су услови у нашем Универзуму толико прецизно усклађени за настанак живота да изгледа као да је неко подесио параметре. Случајност? Или знак?

Реч је, наравно, о могућностима, не о доказима. Нико не тврди да наука сада „доказује“ Бога. Али многи, укључујући младе људе, све више прихватају да постоји нешто веће од нас. Не мора да има лице, име или институцију.

Раније се вера често повезивала са традицијом, културом или страхом. Данас, све више младих види у вери простор за промишљање, за слободу, за духовност која не укида разум, већ га продубљује.

У времену у којем све има цену, а мало шта има вредност, можда није чудно што се млади поново питају: шта је смисао? И ко га одређује?

Ако се нешто заиста мења у нашем односу према вери, онда је то можда баш ово: враћа се као лично, дубоко и слободно трагање.

Васељенска