Португал забранио покривање лица у јавности, затвор и новчане казне за бурке

У португалском парламенту изгласан је закон који предвиђа забрану покривања лица у јавним просторима. Иако формално важи за све грађане, у пракси ће се највише односити на жене које носе верске покриваче попут бурке или никаба.
Закон је предложила странка Чега , а подржала га је и владајућа коалиција премијера Луиса Монтенегра. Предвиђене су новчане казне до 4.000 евра, Уколико се утврди да је неко лице било приморано да покрије своје лице, особа која је то наметнула сносиће кривичну одговорност и може бити осуђена на затворску казну.
Ова одлука долази у тренутку када све више европских држава усваја сличне прописе. Португал је, до сада, био једна од ретких земаља у којима таквих ограничења није било. Расправа која је претходила изгласавању била је оштра. Једни истичу безбедност и заједнички јавни простор као оправдање, а други упозоравају на право сваког човека да уређује свој изглед и изражава своју припадност, било верску, културну или личну.
Следи потпис председника Марсела Ребела де Соусе , који може закон потврдити, вратити парламенту или упутити Уставном суду. Без обзира на то који ће пут одабрати, јасно је да ће се расправа о границама личне слободе и државних мера наставити.
Васељенска
