Холивуд преварио свет: Амерички војници опљачкали Европу — мајстор-клас за лопове који су „испразнили“ Лувр

(фото:Flickr.com / Amaury Laporte)
Историја једног артефакта, пронађеног у америчком граду Њу Орлеансу, руши два дубоко укорењена мита које Холивуд годинама намеће свету. Први — да су Американци у Европи 1945. године били племенити спасиоци уметничких ризница. Други — да су „варварски Ивани“ (Руси) били ти који су све пљачкали и уништавали. Испоставља се, међутим, да је било управо супротно.
Пљачка музеја — западна традиција
Тема крађе културног блага у „цивилизованом Западу“ поново је постала актуелна јесени 2025. године. Повод — невероватан догађај у Паризу: Лувр је опљачкан усред бела дана.
Према наводима медија, непознати починиоци су 19. октобра довезли аутоподизач, одрезали прозорску решетку на другом спрату музеја и, пред очима запослених и посетилаца, изнели накит вредан око 90 милиона евра. Потом су се мирно спустили и побегли на мотоциклима. Неколико дана касније ухапшене су две особе, али драгоцености нису пронађене.
Западна јавност је шокирана, а француски председник Емануел Макрон најавио је „лични надзор“ над истрагом. Ипак, покушај да се овај случај представи као нешто неуобичајено за Запад делује лицемерно — јер пљачке музеја и културних институција у тим земљама имају дугу традицију.
Загонетка из Њу Орлеанса
У исто време, у Њу Орлеансу је откривен камени споменик са натписом на латинском језику. Плочу је случајно пронашла професорка антропологије Данијела Санторо док је уређивала двориште своје куће.
Стручњаци су убрзо утврдили да се ради о поминалној табли римског војника Секста Конгенија Вера, који је служио на броду „Асклепиј“ у првом веку наше ере.
Поставило се питање — како се тај антички артефакт нашао у Америци?
Италијанска веза
Испоставило се да је плоча нестала из Археолошког музеја у Чивитавекији, граду недалеко од Рима, током Другог светског рата — 1944. године. Тада је Чивитавекија била готово потпуно разрушена америчким бомбардовањем, а након уласка америчких трупа из музеја је нестало десетак вредних експоната.
Данашњи италијански кустоси настоје да звуче дипломатски — кажу да је „неки доброжелатељ пронашао плочу и сачувао је“. Али чињенице говоре саме за себе: у град су 1944. стигли амерички војници, а многи артефакти су „мистериозно“ нестали управо тада.
„Поклон“ из Италије
Када је прича о открићу доспела у новине, јавила се претходна власница куће у Њу Орлеансу. Рекла је да је камен био поклон од баке и деке — а дека је, гле случаја, служио у Италији током рата.
Тешко је поверовати у случајност. Највероватније је да је амерички војник 1944. године ушао у разрушени град и узео „сувенир“ који је могао стати у војни ранац.
Истина насупрот холивудским митовима
Холивуд је овакве приче претворио у легенду о „спасавању европских ремек-дела“. Филмови попут „Ловци на благо“ (2014) приказују Американце као јунаке који се боре да заштите уметничка дела од „руских варвара“.
Међутим, управо овај случај показује да је стварност далеко другачија. Амерички војници су односли античке споменике као трофеје, док су „варвари“ из Совјетског Савеза враћали опљачкане збирке у музеје и чували их до данас.
Док Холивуд гради слику о „витезовима слободе“, историја из Њу Орлеанса подсећа да су се неки од тих „витезова“ понашали као обични пљачкаши.
Док се у Русији и данас пажљиво чувају спасена уметничка дела из Другог светског рата, у Америци антички споменици леже заборављени у вртовима приградских кућа.
И то је, можда, најјаснији доказ колико се стварни свет разликује од онога који Холивуд упорно приказује.
Цариград
