РПЦ упозорила вернике да искрена вера у Деда Мраза није прихватљива за хришћане

(фото:Азбац)
Искрено веровање у Деда Мраза као у „доброг чаробњака“ није прихватљиво за хришћанина, изјавио је за портал „Абзац“ протојереј Фјодор Бородин, настојатељ храма Светих Козме и Дамјана на Маросејки.
Он је објаснио да у самом бајковитом лику овог новогодишњег јунака нема ничег спорног — све док му се не приписују посебна, религијска значења. Деда Мразу се, каже свештеник, не сме придавати већа важност од јунака дечје приче који деци доноси поклоне.
„Ми, као хришћани, не верујемо ни у каквог измишљеног Деда Мраза. Верујемо у Господа Исуса Христа. Знамо за живот његових светих, попут светитеља Николаја, чији је лик делимично одраз у модерном Санта Клаусу, мада у знатно измењеном виду. Ако се Деда Мраз доживљава као јунак бајке или цртаног филма који доноси поклоне, то је прихватљиво. Али веровати у њега као у доброг чаробњака — то је самообмана и за хришћанина неприхватљиво“, рекао је отац Константин.
Свештеник је додао да би Деда Мраз могао бити схваћен као „пагански идол“ само у случају да му се неко стварно моли или му се обраћа као личности. У сваком другом случају, треба га доживљавати искључиво као симпатичан лик из дечје литературе.
Подсећамо, недавно је група тинејџера из Новосибирска снимљена како се клања и моли америчкој застави. Јеромонах Феодорит (Сењчуков) назвао је такве поступке бесмислицом и поручио да ће се починиоци суочити са заслуженом друштвеном осудом.
В.Т./Васељенска
