Брисел скинуо звездицу са „Косова“: Пада и маска европске „неутралности“

Косово је Србија

(фото:Српска24.ме)

Одлука Комитета региона Европске уније да из својих докумената уклони ознаку „Косово*“ и пратећу фусноту представља још један корак ка постепеном напуштању формалне статусне неутралности коју је Брисел годинама истицао као темељ дијалога Београда и Приштине. Иако се овај потез формално објашњава „усклађивањем терминологије“ са Европским парламентом, суштински он шаље политичку поруку која превазилази пуку техничку измјену у документима.

Подсетимо, звездица уз назив „Косово*“ установљена је 2012. године у оквиру договора о регионалном представљању, постигнутог у дијалогу Београда и Приштине уз посредовање Европске уније. Уз ту ознаку стајала је фуснота која је јасно наглашавала да се назив користи без прејудицирања статуса и у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН и мишљењем Међународног суда правде. Та формулација омогућила је учешће представника Приштине на регионалним скуповима, али и задржала минимум правне и политичке равнотеже.

Уклањањем звјездице та равнотежа се постепено брише. Брисел сада тај корак правда „институционалном кохерентношћу“ и потребом да се терминологија усклади са праксом Европског парламента, који већ годинама не користи ову ознаку. Међутим, и из саме аргументације види се да је ријеч о политичкој одлуци – она се правда потребом да се „одразе европске перспективе Косова“.

Другим речима, статусна неутралност све више постаје формула која постоји само у дипломатском речнику, док се у пракси постепено напушта.

Посебно је индикативно што су власти у Приштини одлуку поздравиле као значајну институционалну потврду. Потпредседник тамошње владе Глаук Коњуфца поздравио је уклањање ознаке „Косово*“, наглашавајући да тај потез доноси „већу институционалну јасноћу“ у погледу европске перспективе Косова*. Захвалност је упућена и појединим европским званичницима који су се залагали за овакав приступ.

Са друге стране, у Београду је овај потез изазвао озбиљну забринутост. Министар спољних послова Србије Марко Ђурић указао је да уклањање звјездице није у складу са статусно неутралним оквиром дијалога и да може довести у питање раније постигнуте договоре. Према његовим речима, игнорисање договорене формулације ризикује да додатно наруши ионако крхко повјерење у процесу који се већ годинама налази у застојy.

Овај потез Брисела отвара и шире питање: колико су заправо одрживи договори постигнути у дијалогу ако једна страна – постепено мијења правила игре. Споразум о регионалном представљању био је управо један од ретких примјера компромиса који је омогућио функционисање регионалних механизама без директног наметања решења о статусу.

Сада, када се та формулација релативизује, логично се поставља питање да ли ће и други договори временом бити подвргнути сличној „институционалној адаптацији“.

У суштини, уклањање звездице не мења правни статус Косова*, нити може поништити Резолуцију 1244. Али политички сигнал је јасан: Европска унија све мање настоји да одржи равнотежу између страна, а све више да своју политику усклади са ставовима већине држава чланица које су признале косовску независност.

Због тога ова одлука има симболички значај који превазилази једну фусноту. Она показује да се процес постепеног уклањања формалних подсетника на статусну неутралност наставља – прво из политичке праксе, а потом и из докумената.

А са нестанком звездице, полако нестаје и илузија да је Европска унија у овом процесу заиста неутралан посредник.

ИН4С

2 thoughts on “Брисел скинуо звездицу са „Косова“: Пада и маска европске „неутралности“

  1. Илузију су имали само еуропоиди. Нормалан свет нема никакве илузије око Европске Уније. НЕ У ЕУ!

    1. Молим Бога да је тако. Трчање нашим крвницима у загрљај је чист мазохизам. Болест. НЕ У ЕУ!

Comments are closed.