Латински патријарх Јерусалима спречен да уђе у цркву Светог гроба

Црква Светог Гроба

(фото:Спутњик)

Израелска полиција спречила је јутрос латинског патријарха Јерусалима кардинала Пјербатисту Пицабалу, и званичног кустода Свете земље оца Франческа Јелпа да дођу до цркве Светог гроба у Старом граду Јерусалима како би служили мису на црквени празник Цвети, саопштили су Патријаршија и Фрањевачка кустодија Свете земље.

Како је саопштено, два највиша католичка свештеника у региону „заустављени су на путу, док су ишли приватно и без икаквих карактеристика поворке или церемонијалног чина“, због чега су били приморани да се врате.

„По први пут у вековима, поглавари цркве су били спречени да служе мису на Цвети у цркви Гроба Господњег. Овај инцидент је озбиљан преседан и занемарује осећаје милијарди људи широм света који током ове недеље гледају у Јерусалим“, наводи се у саопштењу, преноси Фигаро.

Католичке институције су навеле да је одлука израелске полиције „очигледно неразумна и крајње несразмерна мера“.

„Ова исхитрена и фундаментално погрешна одлука, испрљана неправилним разматрањима, представља екстремно одступање од основних принципа разумности, слободе вероисповести и поштовања статуса кво“, наводи се у саопштењу.

Спутњик