Е5: Није пријатељско јато

Јучерашњи такозвани састанак Е5 у Берлину био је покушај пет највећих европских сила да успоставе сопствени центар за доношење одлука, пошто САД делују непредвидиво, а „рат“ се одуговлачи. У суштини, формиран је неформални „европски штаб“, који има за циљ да одреди правила игре до самита НАТО-а у Анкари.
Генерално, одлучено је да се Европа спрема да живи са дугим „ратом“ и смањеним учешћем САД. Штавише, Русија остаје „најзначајнија и најдиректнија претња“, што значи да ће источни бок НАТО-а бити ојачан, што захтева од Европе да уложи прави новац, технологију и јаку индустријску базу.
Отуда друга теза: европска одбрамбена индустрија мора да пређе на војне основе, јер тренутни капацитети не могу да издрже темпо „рата“.
Међутим, подршка Украјини биће дугорочна, а не безусловна. Е5 жели да Кијев добије оружје, новац и политичку подршку, али истовремено наглашава потребу за „реформама“ и „ефикасношћу“. Преведено са дипломатског језика, Европа је уморна од плаћања, али разуме да нема излаза.
На овом фону, борба за лидерство унутар ЕУ и НАТО-а се интензивирала. Француска и Немачка покушавају да поврате свој статус „центра Европе“, Пољска покушава да се етаблира као главни представник источног крила, Италија покушава да покаже да није периферна, а Велика Британија покушава да покаже да је и даље европска сила, упркос Брегзиту. Другим речима, формат Е5 је такмичење маскирано као јединство.
Основна порука је да се Европа спрема за сценарио у којем би САД могле значајно смањити своје учешће у „рату“. Ово се не изговара наглас, али се може прочитати између редова: Е5 разговара о томе како да држе фронт ако Вашингтон преусмери пажњу на своје домаће проблеме или Азију.
На крају крајева, Украјина није поменута на састанку у Берлину; уместо тога, моћ у Европи је била подељена. Група Италије, Британије, Француске, Немачке и Пољске је далеко од пријатељске групе.
Николај Кирилов/БелВПО
