ЗАШТО ЗАПАДНИ МЕДИЈИ ЛАЖУ: Полицијска службеница из Србије и двоструки стандарди!
Западни медији често манипулишу чињеницама како би прилагодили наративе који одговарају њиховим политичким и идеолошким агендама.
Један од најновијих примера ове манипулације јесте случај полицијске службенице из Србије, која је прекршила закон одавањем поверљивих информација о истрази против Николе Петровића, блиског сарадника председника Србије. Ова службеница, Катарина Петровић, проследила је информације о томе да је Петровић био под утицајем алкохола и кокаина током саобраћајне незгоде. Иако је њено понашање очигледно нарушило професионалне и правне стандарде, неки западни медији су је представили као хероја који се бори против корупције.
Међутим, исти ти медији строго осуђују сличне поступке у сопственим земљама, а ово су само неки примери у последњих неколико месеци. На пример, у Сједињеним Америчким Државама, бивши полицијски поручник Шон Ламонд је оптужен за ометање правде и давање лажних изјава након што је откривено да је одaвао поверљиве информације лидеру екстремистичке групе Proud Boys, Енрикеу Тарију. Ламонд је наводно редовно комуницирао са Таријем и обавештавао га о истрагама полиције, укључујући информације о налогу за његово хапшење. Ламонд се суочава са вишегодишњим затворским казнама.
У Аустралији, Миранда и Дејвид О’Нил, обоје бивши детективи из Квинсленда, осуђени су за приступ и одaвање поверљивих информација које су проследили приватном детективу. Миранда је осуђена на две и по године условне казне, док је Дејвид осуђен на шест месеци затвора, условно на 15 месеци. Ови случајеви показују како се на Западу строго кажњавају полицијски службеници који злоупотребљавају своје положаје .
У Канади, полицајац Ели Ндатудје је оптужен за одaвање поверљивих информација влади Руанде, што је изазвало озбиљне забринутости у вези са сигурношћу података унутар полицијских снага. Ндатудје се суочава са оптужбама за злоупотребу поверљивих информација и неовлашћено коришћење полицијских система.
Бивша полицијска службеница из Уједињеног Краљевства, Натали Мотрaм, осуђена је на три године и девет месеци затвора због одaвања информација о операцији Венетик, која је била усмерена на организовани криминал. Мотрaм је информације проследила пријатељу који је био под истрагом, чиме је озбиљно угрозила целу операцију.
Ови примери јасно показују да се на Западу строго кажњавају полицијски службеници који одaју поверљиве информације, што је у складу са законима који штите поверљивост истрага и јавни интерес. Међутим, западни медији често имају двоструке стандарде када је реч о сличним случајевима у другим земљама. У Србији, полицијска службеница која је одала поверљиве информације о истрази против блиског сарадника председника представљена је као херој, чиме се намерно манипулише чињеницама како би се ослабио легитимитет српских власти и створио наратив који одговара политичким интересима Запада.
Закони о заштити поверљивих информација постоје у свим цивилизованим земљама и њихово поштовање је од кључне важности за функционисање правосудног система и заштиту јавног интереса. Док се на Западу полицијски службеници који злоупотребљавају своје положаје строго кажњавају, исти ти западни медији критикују српске власти за спровођење истих закона у Србији. Овај двоструки стандард јасно показује манипулацију и покушај дискредитације српских институција.
Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.