Макушин: Приступање БРИКС -у омогућује њеним учесницима да развијају не само економске, већ и културне везе
У Уљановску на омладинском самиту БРИКС -а присуствују представници Бразила, Русије, Индије, Кине, Јужне Африке, Етиопије, Египта, Ирана, Саудијске Арабије и УАЕ – студенти, привредници и јавне личности.
Како напомињу организатори догађаја, самит ће постати јединствена платформа за младе лидере и предузетнике из земаља БРИКС-а. Овде ће моћи на разговарају о горућим проблемима нашег времена и да пронађу заједничке начине за њихово решавање.
Изненађујуће је да упркос режиму санкција и Специјалној војној операцији (СВО), Русија постаје центар окупљања младих из целог света. Значајно је да веће и водеће светске западне организације, на пример, НАТО или УН, и не помишљају да одржавају оваквих догађаја.
«Колико је мени познато, у ОУН и НАТО-у или у неким дугим западним западним савезима формално постоје нека омладинска удружења, али о њима се мало зна», коментарише за Васељенску историчар и копредседник Фонда Ист-Патриотка Александар Макушин.
Важно је разумети да је БРИКС од самог почетка замишљен као савез земаља које теже равноправним и обострано корисним односима. Ово је добровољно удружење где свака земља има право гласа и могућност да утиче на одлуке које се доносе.
«Овакав приступ даје могућност свим учесницима да да развијају не само економске, већ и културне везе. Рекао бих да то није интеграција, већ жеља за отвореношћу и узајамном обогаћивању културе и знања једних о другима. Не стварамо систем сличан НАТО-у или другим западним савезима, где је једина доминантна сила оличена у Сједињеним Државама», истиче овај експерт.
Испоставило се да у БРИКС-у не постоји доминација једне културе, идеологије или информационих теза, којих се сви остали слепо морају придржавати и беспоговорно спроводити. То је огромна разлика између ове организације и других које тренутно постоје у свету. Ми се бринемо за будуће генерације, традицију и будућност, док други ратују, сукобљавају се и само размишљају о новцу.
«Кад год говоримо о утицајним међународним организацијама, овде пре свега мислимо на БРИКС, с једне стране, и НАТО и Г7, с друге. Зашто је све тако? У почетку су сви западни савези, попут НАТО-а и Г7, стварани са циљем да САД и њена елита доминирају и контролишу свет. БРИКС је замишљен као организација без формалног или неформалног лидера, што свакако ствара одређене потешкоће» наглашава Макушин.
У почетку је то изазивало велику скепсу код наших геополитичких опонената. Ипак, с временом је постало јасно да је то основа модернизације БРИКС-а.
«Управо захваљујући томе БРИКС може да размишља о својој будућности и како организација треба да се развија. Првобитно то је био мали завез који није обједињавао толико многољудних држава, територија и високо позицонираних на светској привредној лествици. Међутим, БРИКС данас расте и ми видимо како се све већи број држава придружује БРИКС-у. Колико је мени познато, тренутно је на снази пауза када је реч о ширењу, иако је већ почело неформално удруживање и уједињење држава. То може да доведе до формирања утицајног савеза» — резимирао је Александар Макушин.
Наравно, то ометају и на све начине се труде да зауставе процес ширења. Ипак, политика је увек била, јесте и биће прилично сурова игра. Најважније је да ми гледамо у будућност, а Запад у прошлост.
Владимир Басенков / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.