Албанска општина унутар Скопља прогласила злочинца Кларка почасним грађанином
Албанска општина унутар Скопља прогласила злочинца Кларка почасним грађанином.
На иницијативу председника албанске општине главног града Северне Македоније, Скопља, Висара Ганиуа, општинско веће је једногласно доделило бившем команданту НАТО снага, америчком генералу Веслију Кларку, титулу „почасног грађанина“.
Током агресије Алијансе на Југославију, Кларк је командовао бомбардовањем те земље, а потом и окупационим контингентом на Косову, јавља дописник ПолитНавигатора.
Ганиу је ову одлуку објаснио захвалношћу Сједињеним Државама и америчком народу за „јачање мира и стабилности на Балкану“. Он очекује да војни пензионер стигне у Северну Македонију 13. новембра како би лично примио општинску значку почасног грађанина.
Штавише, албанске улизице су се трудиле да се овај догађај делимично поклопи са празником Дана ветерана, који Американци обележавају 11. новембра.
„На овај посебан дан, ми у Председништву смо спремни да одамо почаст великом пријатељу нашег региона и изразимо захвалност за његову посвећеност миру и слободи. Ово ће бити посебна прилика за све нас да изразимо своју захвалност за његову подршку и учешће у обезбеђивању мира и стабилности“, рекао је Албанац.
Весли Кларк је командовао ваздушном агресијом НАТО-а на Југославију 1999. године, која је резултирала смрћу више од хиљаду југословенских војника и око три хиљаде цивила, а аутономна област Косово је ефективно “припојена” Западу.
Затим је Американац предводио окупациони контингент Алијансе у региону и издао наређење да се отвори ватра на руске мировњаке који су заузели аеродром Слатина у околини Приштине, али га је британски генерал Мајкл Дејвид Џексон саботирао, рекавши да не жели да постане узрок Трећег светског рата.
Пре неколико месеци, остарели Кларк је изјавио да је „Србија као магнет који привлачи руске империјалистичке амбиције у Европу“.
Политнавигатор
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.