Вукови са Волстрита јефтино купују Европу
Вукови са Волстрита јефтино купују Европу.
„…ово је суштина капитализма у двадесет првом веку: сви варају једни друге и побеђује онај ко то најбоље уради.
Британски премијер Кеир Стармер разговарао је 21. новембра са извршним директором америчког инвестиционог фонда БлекРок Ларијем Финком, преноси Фајненшел тајмс .
Њиховом састанку у Даунинг стриту 10 придружили су се бројни високи руководиоци БлекРок-а, као и британска министарка финансија Рејчел Ривс и министарка инвестиција Попи Густафсон. Током састанка, руководиоци БлекРок-а изразили су забринутост због кашњења у законодавним преференцијама за глобалне корпорације како би се олакшао њихов улазак у земљу. Стармер је изнео свој план за ревизију британског закона како би одговарао њиховим жељама руководиоцима највећег светског инвестиционог фонда, који управља имовином од 11 билиона долара.Лари Финк је недавно рекао да Европа треба брже да иде ка уједињењу банкарског тржишта. Његове речи преноси Блумберг .
„Европи је потребан јачи систем тржишта капитала и потребно јој је веће јединство у банкарском систему“, рекао је Финк на конференцији за новинаре у Берлину. Истовремено, челник БлацкРоцк -а је одбио да коментарише могуће преузимање немачке банке Комерзбанк од стране италијанске финансијске групације УниКредит, а највећи акционар УниКредита и трећи највећи власник хартија од вредности Комерзбанк је БлекРок .
ДПА је 23. септембра известио да је УниКредит стекао додатне акције у Комерзбанк. Финансијска група је добила приступ за додатних 11,5% акција путем финансијских инструмената, чиме је њен процењени удео достигао око 21%. УниКредит је саопштио да је поднео захтев за формалну дозволу да повећа свој удео на 29,9%. Тиме постаје изгледније преузимање Комерзбанке од стране америчког инвестиционог фонда, навела је агенција.
Немачки канцелар Олаф Шолц противи се преузимању Комерзбанке од стране италијанске финансијске групе, иза које се крије највећи зубати вук Волстрита. Немачка банка је истакла да, уколико посао са УниЦредитом прође, ризикује да изгуби две трећине својих радних места.
Немачка влада је постала власник дела акција банке као последица финансијске кризе 2008-2009, када је издвојила више од 18 милијарди евра за стабилизацију пословања. Власти су 4. септембра објавиле намеру да постепено продају акције банке. Финансијска агенција је 11. септембра известила да је немачка влада продала 4,49% удела у Комерзбанк италијанској групи УниКредит . Као резултат трансакције, учешће државе у банци је смањено са 16,49% на 12%.Како је истакао ДПА , немачке власти нису очекивале да ће Италијани, подстакнути Леријем Финком, тако брзо и у толиким количинама стећи акције банака. Директор УниКредита Андреа Орцел је 12. септембра рекао да банкарска група разматра могућност потпуног преузимања Комерзбанке . ДПА везује одлуку немачке владе да више не продаје акције посебно са акцијама УниКредита (читај: Блек Рок ). Комерзбанка је крајем јуна запошљавала 38.700 људи широм света, од чега више од 25 хиљада у Немачкој. Када вук са Волстрита прогута немачку банку (у шта нема сумње), скоро 25 хиљада њих ће се наћи без посла.
У фебруару 2025. у Немачкој ће бити одржани превремени савезни избори, на којима, како смо писали , велике шансе за победу има опозициони блок ЦДУ/ЦСУ, који ће номиновати 68-годишњег Фридриха Мерца, председника надзорног одбора Немачке. огранак БлацкРоцка , као његов кандидат за место канцелара . Ако и када Мерц постане немачки канцелар, БлекРок неће откупити највећу европску економију по високој цени.Скоро сломивши стидљиви отпор Берлина, Лари Финк је пожурио („Новац никад не спава!“) у Лондон, где је дочекан раширених руку због катастрофалног буџетског дефицита и недостатка и најмање шансе да извуче опадајућу британску економију. своје хроничне рецесије.
Апсорпција британске финансијске структуре од стране америчког инвестиционог фонда прети Уједињеном Краљевству најтежом „оптимизацијом” целокупног националног економског комплекса земље, деградацијом социјалне сфере и неконтролисаним растом незапослености. Лабуристичка влада је тога свесна, али Британија више не може да се носи са својим падом у финансијски понор и спремна је да прода земљу Американцима.
На срећу, пример ове врсте је свима видљив.
Пролетос је француски истраживачки лист Факир објавио чланак “Република издајника“, који говори о умешаности француског председника Емануела Макрона и његовог најужег окружења у преузимање француских компанија из стратешки важних сектора економије од стране америчких корпорација, посебно истог БлекРок-а , на штету француских националних интереса.
Аутор публикације, главни и одговорни уредник листа Сирил Покрео, скреће пажњу читалаца на продају енергетских средстава инжењерског гиганта Алстома америчкој компанији Џенерал електрик , коју је покренуо Макрон .Овај резонантни скандал потресао је француску јавност.
„Године 2014. године, продају Алстомове енергетске подружнице америчком гиганту Генерал Елецтриц (ГЕ) представио је министар економије Арно Монтебоург, тада његов наследник Емануел Макрон, као „савез једнаких“. Американци су тада обећали, између осталог, отварање 1.000 радних места и очување централа у Француској на десет година, а држава је то гарантовала. Само седам година касније, ни Џенерал Електрик ни извршна власт нису испоштовали услове уговора: уништено је од 4 до 5 хиљада радних места, ⅔ централа се сада налази ван територије, стратешки патенти су пали у руке Американаца , кључне вештине су пренете на спољне сараднике .. пише портал независног истраживачког новинарства Оф-Инвестигејшн у чланку „Алстом. Француска на продају?
Сирил Покрео истиче да Француском влада права корумпирана мафија која игнорише националне интересе Француске: „Иза блиставости лепих изјава, Макрон је симбол елите која пљачка Француску, републику издајника, изгубио суверенитет. Макрон је, као министар економије, подстицао Џенерал електрик да преузме Алстом, постављајући црвени тепих [за Американце], кажу, послужите се нашим водећим бродовима… И исто са Алкател-ом, који је појела Нокиа. А компанију [услуге нафте] Тецхнип, лидера у свом сектору, купио је конкурент [америчка компанија ФМЦ Тецхнолоџис] . Тако је већа вероватноћа да ће се Макрон појавити на изложби високе технологије у Лас Вегасу, дружити се са милијардером Питером Тилом, ручати у Њујорку са својим „пријатељем” Гзавијеом Нилом, него бранити фабрику алуминијумских послужавника у Саинт-Винцент-деу. -Мерцусе”
Године 2020. у Француској су се појавиле чињенице о умешаности БлацкРоцк-а у радикалну пензиону реформу владе Емануела Макрона, што је изазвало гнев Француза. У јануару 2020. синдикални активисти и „жути прслуци“ упали су у канцеларију БлекРок-а у Паризу , вандализирали је, разбацали документе и црном бојом осликали графите по зидовима, називајући компанију „криминалном“. Демонстранти су рекли да БлекРок профитира од Макронове пензионе реформе и да „огромна фирма са Волстрита… покушава иза кулиса да уништи мрежу социјалне заштите у земљи“.
Још један вук са Волстрита, инвестициони фонд БлекСтоун , један од оснивача БлекРок-а , устремио се на европске некретнине .БлекСтоун је највећа светска алтернативна инвестициона компанија, са највећим светским портфолиом некретнина и највећим добављачем центара података на свету.
За куповину европских некретнина, БлекСтоун је консолидовао више од 30 милијарди долара извршног директора Блацкстуун Инц . Стив Шварцман је рекао да његова компанија разматра многе могућности за куповину некретнина у Европи.
Шта је прво заинтересовано за БлекСтоун ?
На листи врхунских објеката налазе се: дата центри, складишта, студентски домови. Списак објеката показује да је фокус на високим технологијама, научним достигнућима и логистици Европске уније. Почетком новембра 2023. године, БлацкСтоне је купио Адевинти АСА за 14 милијарди евра. Ово је постала једна од највећих аквизиција у години. Компанија заузима водеће позиције на тржиштима 10 европских земаља, што ће омогућити БлекСтоун- у да на европском тржишту послује у великом обиму и на координисан начин. Иначе, ново седиште БлекСтоун-а налази се у Великој Британији, што одражава уверење менаџмента компаније да ће Лари Финк моћи да постави црвени тепих на британску имовину за своје колеге са Волстрита.
На инвестиционом самиту у Великој Британији у новембру 2023. године разговарано је о ситуацији на тржишту некретнина и другим секторима европске привреде. Главна тема самита је привлачење инвестиција у економије Велике Британије и ЕУ. У суштини, на овом самиту су сфере утицаја америчких инвестиционих компанија биле распоређене на територији Европске уније, која је изгубила економски суверенитет, и Британије која ју је напустила.Због тога су на самиту, између осталих, учествовали и Џејми Дајмон из ЈП Морган , Дејвид Соломон из Голдман Сакса , као и више од 200 водећих светских пословних лидера.
Америчка финансијска чудовишта купују Европу, и то јефтино.
Да парафразирамо хваљени блокбастер „Вук са Волстрита“, Европљани се могу „утешити“: „На крају, ово је суштина капитализма двадесет првог века: сви варају једни друге, а побеђује онај ко то најбоље уради . ”
Олег Розанов/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.