Порушена спомен-плоча подигнута у знак сећања на српске цивиле и борце у Јелачићима

(Фото Д. Станишић)
Спомен-плоча у Јелачићима код Кладња подигнута у знак сећања на српске цивиле и борце из тог села које су муслимани убили 14. јануара 1994. године, на Мали Божић, поново је оскрнављена, рекао је данас председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ Ђорђе Радановић.
Он је истакао за Срну да је споменик до сада рушен више пута, а последњи пут пре два месеца.
„Великобошњачка политика чији је циљ да у том месту више не буде Срба рефлектује се на ломљење гробаља и рушење споменика“, рекао је Радановић.
Према његовим речима, ово је порука Србима из Јелачића да се не враћају, да не обнављају своје куће и имања, да не долазе ни за Задушнице да запале свеће за своје покојне.
„Све се то најбоље одсликава на ломљењу споменика“, додао је Радановић, преноси Танјуг.
Бошњаци из Кладња напали су село Јелачиће 14. јануара 1994. године у раним јутарњим часовима и убили 24 војника и цивила, од којих је најстарији имао 90 година.
Спомен-плоча за страдале српске војнике и цивиле подигнута је 2011. године и до сада је више пута оскрнављена, а починиоци никад нису пронађени.
Јелачићи су једно од 18 српских села у општини Кладањ која су у протеклом рату сравњена са земљом.
Од предратних 300 становника, у Јелачиће се нико није вратио, а у општину Кладањ тек десетак старијих Срба.
