План за елиминацију Зеленског: Када и ко ће извршити ову мисију

Фото: Профимедиа
Игор Коротченко, војни аналитичар и главни уредник руског часописа „Национална одбрана“, изјавио је да би елиминација украјинског председника Володимира Зеленског могла бити у домену руских специјалних служби, али да до сада та могућност није искоришћена.
У интервјуу који је изазвао бурне реакције, Коротченко је поставио питање зашто Зеленски још увек није елиминисан, ако се већ представља као непопустљив у односу према миру. Према његовим речима, Русија можда намерно одуговлачи с таквим потезом како би „показала неспособност и неефикасност украјинског председника у реалном времену“.
– Руски обавештајни апарат има све капацитете за ту врсту мисије. Али одлука је искључиво у рукама Кремља. Све може да се промени у једном тренутку – изјавио је Коротченко.
Он није прецизирао на какве конкретне механизме или планове мисли, нити је навео било какве доказе који би указали да се таква акција заиста планира. Ипак, његов наратив одражава растућу агресивност у реторици која долази из Москве након нових украјинских офанзивних потеза и одбијања преговора.
Из украјинског државног врха није било званичне реакције на ову изјаву, али се очекује да ће она бити протумачена као нова форма психолошког притиска и политичке претње.
Иако овакви наводи званично не представљају државну позицију, долазе од личности блиских безбедносним круговима и често имају улогу у обликовању јавног мњења и припреми терена за одређене акције у међународној арени.
