Американци масовно одустају од америчког држављанства

(фото:Википедија)
Американци све чешће одустају од америчког држављанства из политичких разлога. Како наводи The Washington Post (WP), углавном је реч о емигрантима који годинама живе ван Сједињених Држава.
Према годишњем истраживању међународне пореске консултантске компаније Greenback, у 2025. години проценат Американаца који живе у иностранству и размишљају о одрицању од држављанства порастао је са 30% на 49% у односу на 2024. годину. Од њих, 61% наводи порезе као разлог, а 51% наводи незадовољство америчком владајућом политиком.
Према подацима медија, сваке године од 5.000 до 6.000 Американаца који живе у иностранству одричу се америчких пасоша. Емигранти истичу да се данашње САД радикално разликују од земље коју су некада напустили. Поред компликованог пореског система и незадовољства политиком, као разлози се помињу и епидемија опојних дрога, као и недоступно здравствено осигурање.
В.Т./Васељенска
