Трамп доводи у питање НАТО солидарност: „Урадили смо више од свих, али да ли би они стали уз нас?“

photo_2026-01-21_13-09-32

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да је током свог мандата урадио више за НАТО него било ко у историји Алијансе, али је истовремено изразио озбиљну сумњу да би савезници стали у одбрану САД уколико би се Вашингтон нашао под нападом.

Говорећи на брифингу поводом прве годишњице свог другог председничког мандата, Трамп је нагласио да је управо он био кључна фигура у „спасавању НАТО-а“, истичући да је чак и генерални секретар Алијансе Марк Руте, како тврди, признао његову улогу.

„Нико није урадио више за НАТО од мене“, поручио је Трамп, преноси NBC News.

Његове изјаве долазе као реакција на продубљене тензије унутар Алијансе, изазване отвореним противљењем појединих чланица Трамповим плановима у вези са Гренландом, због чега је амерички председник поручио да „НАТО мора да се односи према Сједињеним Државама фер“.

Трамп је посебно довео у питање суштину члана 5 Северноатлантског уговора, који предвиђа колективну одбрану у случају напада на било коју чланицу.

„Мој највећи страх у вези са НАТО-ом је то што ми трошимо огроман новац. Знам да бисмо ми њима притекли у помоћ, али се озбиљно питам да ли би они то урадили за нас“, рекао је Трамп.

Он је подсетио да је члан 5 активиран само једном у историји Алијансе, након терористичких напада 11. септембра 2001. године, када су европске државе подржале америчку војну интервенцију у Авганистану.

Као један од својих кључних успеха, Трамп је навео притисак на савезнике да значајно повећају војну потрошњу, истичући договор о подизању издвајања са 2 на чак 5 одсто БДП-а.

„НАТО мора да нас третира правично“, закључио је Трамп, још једном јасно стављајући до знања да ера безусловне америчке подршке Алијанси више није извесна.