Први космонаут духа: Како је преподобни Антоније Велики претворио пустињу у мегаполис

20 година у каменом затвору. Историја светитеља који је престао да се боји.
Године 285. један млади Египћанин урадио је нешто што су његови пријатељи сматрали самоубиством. Једноставно је отишао. Прво на периферију насеља, затим у гробнице, и коначно – преко Нила, дубоко у пустињу, у рушевине старе тврђаве на гори Писпир. Преподобни Антоније је зазидао улаз камењем, оставивши само уску пукотину за хлеб који су му доносили једном у пола године.
Двадесет година затвора. Без интернета, без вести, без иједне живе речи. Савремени човек упада у панику ако му одузмете паметни телефон на сат времена. Почиње „сензорна глад“, апстиненцијална криза. Хиљадама година пре појаве „гаџета“, пустињак је био слободан чак и у каменом кавезу.
Шта се дешава када останеш сам
Гледамо у своје телефоне. Они вибрирају од обавештења свака три минута. Робови смо те пластичне кутије. А тај Египћанин у IV веку је седео у тами и ћутао. Двадесет година.
Пустиња у Светом писму није место за медитацију и посматрање заласка сунца. То је непријатељско легло, арена битке. Када је Дух одвео Спаситеља у пустињу, Он није ишао тамо да се одмара, већ да се бори (Мт. 4,1). Египатски подвижник је прихватио овај изазов буквално.
Његов боравак у тврђави Писпир личио је на дуготрајни психоделични трилер. Свети Атанасије Велики, биограф преподобног Антонија, описује то као физички напад. Зидови тврђаве су се рушили, а у проломе су упадали лавови, вукови, змије и шкорпије. Демони су узимали облике жена и ратника.
То нису биле само „слике у глави“. То је била крајња сензорна депривација. Када спољашњи свет нестане, унутрашњи свет избија напоље са свим својим монструмима. Антоније је стајао усред тог ужаса сам. Без психотерапеута и лекова. Његова једина веза, „кабл“ којим је примао кисеоник, била је молитва ојачана смирењем.
Једном је авва Антоније видео све замке непријатеља постављене по целој земљи и са уздахом упитао: „Ко их може избећи?“ Чуо је глас: „Смирени“. Не јаки, не паметни, не начитани. Смирени. Онај који нема шта да изгуби јер је већ све дао Богу.
Шта су затекли када су развалили врата
Након двадесет година, Антонијеви пријатељи нису издржали. Дошли су до тврђаве и буквално развалили улаз. Очекивали су било шта: изгладнели скелет, безумног старца или леш.
На њихово изненађење, из рушевина је изашао човек у савршеној физичкој и духовној равнотежи. Свети Атанасије пише да се Антонијево тело није променило – нити је отекао од некретања, нити се осушио од поста. Његово лице је сијало чудним миром.
Испоставило се да ако се из живота уклони све сувишно, у остатку неће бити празнина, већ Божанска пуноћа. Овај „екстремиста“ доживео је 105 година. Без стоматолога је сачувао све зубе. Без наочара је задржао оштар вид до последњег даха. Његов организам се једноставно пребацио на други, духовни извор напајања.
Како је пустиња постала мегаполис
Антоније је бежао од људи да би био сам. Али десило се супротно. Чим је постао целовит, за њим су кренуле хиљаде. Пустиња је почела да „цвета“ манастирима. Мртва земља, где су раније живеле само шкорпије, постала је мегаполис духа.
Свети Антоније Велики је доказао: усамљеност је страшна само када у теби нема ничега. Ако си празан – тишина ће те смрвити. Ако си испуњен Богом – тишина постаје твој савезник.
Ми се данас гушимо у информационом смогу. Чини нам се да ће се свет срушити ако искључимо обавештења. Авва Антоније се смеје том страху из свог четвртог века. Он нам поручује: „Пробај. Уђи у свој Писпир. Зазидај улаз макар на сат времена. Тамо те чека Творац.“
Он није био „тужни монах“. Био је први космонаут који је изашао у отворени свемир духа без заштитног појаса и вратио се да нам каже: тамо није хладно, тамо влада љубав Божија.
Никита Ракитјански
