ГРЦИ БЕСНИ НА НЕМАЧКУ: Берлин испоручује Анкари оружје које се може користити у Сирији
Грчка је данас позвала Немачку да прекине извоз војне опреме у Турску, након „агресивне политике Анкаре у источном Медитерану”, пренео је данас Грик Рипортер.
Грчка је данас позвала Немачку да прекине извоз војне опреме у Турску, након „агресивне политике Анкаре у источном Медитерану”, пренео је данас Грик Рипортер.
Лист се позива на новину Die Welt, за коју је министар спољних послова Грчке Никос Дендијас апеловао на Немачку да прекине продају оружја, између осталог, и подморница Турској, рекавши да такви потези могу да помогну Анкари да дестабилизује источни Медитеран.
Дендијас је рекао да подморница Тип 214, коју имају Грци, даје стратешку предност Грчкој у југоисточном Медитерану.
„Уколико им Немачка испоручи подморице, Турска ће поново имати предност над Грчком”, рекао је Дендијас, јавља Танјуг.
Прочитајте још:
- Грчка на свом „нирнбершком процесу“ ставила ван закона странку Златна зора
- Фанар, Грчка и екуменизам: да ћи се се Грчка Црква ујединити с јеретицима
- Званично: Турска прети ратом Грчка јача војску
Анкара је наручила шест подморница овог типа.
У октобру, званични Берлин је одбацио позив Грчке да се уведе Турској ембарго на оружје.
Из Берлина су поручили да је извоз оружја у Турску веома низак и да се „пре дозволе извоза пажљиво сагледа све кроз призму безбедносних параметара.”
Међутим, како додаје Грик Рипортер, у поверљивом документу који је открила агенција ДПА у јуну, наводи се да је Турска први увозник немачког оружја, другу годину заредом.
Према том документу, Турска је платила 344.6 милиона евра за наоружање Немачкој прошле године, што је више од трећине немачког извоза оружја у свет.
Грик Рипортер додаје да је „после инвазије турских трупа на Сирију 2019. године, немачка влада привремено прекинула извоз оружја у Турску”. Међутим, ово се односило само на оружје које се могло користити у Сирији, закључује се у тексту.
Политика
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.