О висини отпремнина у Фијату ништа није договорено
Радници Фијата данас су на састанку у Влади Србије преговарали о социјалном програму, односно висини отпремнине за 500 запослених који буду желели да напусте фабрику, али ништа није договорено. Састанку је присуствовала и премијерка Ана Брнабић, а разговор се наставља у понедељак у Крагујевцу.
Стелантис, чији представници нису били јуче на састанку, понудио је минималну отпремнину увећану за 20 одсто, што је око 2.200 евра за девет година радног стажа. Радници траже да буде хиљаду евра, односно 500 евра по години стажа за оне који су пре Фијата радили у Застави.
Зоран Миљковић, председставник синдиката Фијат пластика, каже да ништа конкретно није договорено, да очекују да ће следеће седмице бити нешто конкретније и да ће од Владе Србије добити написмено предлог.На првом састанку, одржаном јуче предложено је да радници који не желе да узму отпремне или иду на рад у иностранство или уз минималац сачекају запослење у другим фирмама удаљеним највише 50 километара од Крагујевца. Они ће бити на евиденцији Националне службе за запошљавање највише две године уз уверавања надлежних да има могућности да се запосле и у много краћем року, од неколико месеци. Док су на евиденцији НЗС, како су поједини учесници састанка саопштили јавности, примаће надокнаду од 47.000 динара месечно од чега ће сами плаћати доприносе и за две године неће моћи да се запосле у Фијату када почне производња електричних аутомобиле.
Радна група, коју чине представници Фијатових радника и синдиката, кабинета премијерке Србије, Развојне агенције Србије, као и министарстава привреде и рада, треба да пронађе решење до 18. јуна.
У међувремену, траје пријављивање за рад у иностранству, Колико тачно радника је пријављено зна само Стелантис, мада радници тврде да нема много заинтересованих. План послодавца је да око 1.000 радника пошаље углавном у Словачку или Пољску на две године. Њима следује бонус пре одласка од 11 хиљада, а повратку шест хиљада евра и гарантован посао у Крагујевцу после две године. Плата у Словачкој је 800, а у Пољској 850 евра. Њихове породице имаће здравствено осигурање у Крагујевцу.
Марија Авакумовић/Политика
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.