Приштина хапси Србе због истине о Рачку коју је сазнао цео свет
„Случај Рачак“ је један француски новинар окарактерисао као највећу лажну вест двадесетог века. Ипак, због изговорене истине да је Рачак лаж ― Приштина је одучила да Србин буде осуђен на две године затвора.
Бивши министар управе и локалне самоуправе у косовској влади, Иван Тодосијевић, осуђен је неправоснажно на две године затвора зато што је за злочин у Рачку рекао је да је ― измишљен.
Није први, ал’ је Србин
Тодосијевић није први који је ово изговорио, то су учинила и многа звучна имена из света ― бивша финска политичарка Пирко Турпијенен, амерички интелектуалац из Бостона Џаред Израел, пензионисани италијански НАТО генерал и војни дипломата Бјађо ди Грација и многи други. Ипак, међу првима је „проговорила“ Хелена Ранта, жена која је радила као форензичар на случају Рачак, који је Вилијам Вокер, тада шеф ОЕБС-а, пласирао у свет као масакр Срба над албанским цивилима, што је и био повод за НАТО агресију на СРЈ.
Ранта је накнадно тврдила да је била приморана да потврди Вокерову причу, иако је знала да су жртве терористи ОВК, а не цивили.
Жан-Луј Трамбле, репортер часописа „Фигаро“, сматра да је Рачак највећи „фејк њуз“ с краја 20. века. Документарни филм аутора Славена Крањца „Рачак ― лажи и истине“ темељно објашњава след догађаја и оспорава приштинско-вокеровску верзију.
Да ли то значи да су и сви они, као и Тодосијевић, одговорни пред косовским правосуђем за „подстицање на националну, расну, верску или етничку мржњу, поделе или нетрпељивост“, за шта је осуђен српски политичар?
Оспорено у Хагу
Даница Маринковић, судија у случају Рачак у Хашком трибуналу, доказала је да је Вокер инсценирао цео догађај. Из тога је проистекла књига, а Хаг је избацио геноцид из оптужнице Слободану Милошевићу, бившем председнику СРЈ. Маринковићева за Спутњик каже да је ово још један доказ да правда на Косову не постоји ни данас.
„Рачак је превара, и то је доказано! То је једна бестидна лаж америчког шпијуна Вилијама Вокера. Уместо да Вокер и Хелена Ранта, као и та њихова клапа, буду кажњени због ширење неистина и преваре, због којих смо бомбардовани, они осуђују човека ни кривог ни дужног, зато што је рекао истину и изнео своје мишљење“, објашњава она.
Према њеним речима, ово што се десило Тодосијевићу више је него скандал. Маринковићева напомиње да су после рата многи странци који су учествовали у бомбардовању СРЈ посредно или непосредно кроз своје мемоаре или интервјуе изнели истину ― да је случај Рачак лажна прича.
Небојша Влајић, адвокат Ивана Тодосијевића, такође је затечен одлуком суда у Приштини.
„Нема ту никаквог система! Систем је у томе да они испуњавају своје жеље и показују да је суд инструмент политике. Ово нигде у свету није виђено! Како ће се Апелациони суд поставити према нашим жалбама не могу да знам у овом тренутку“, наводи наш саговорник.
Кажеш „Рачак“ и одеш у затвор
Влајић такође истиче да је у светским медијима доказано у више наврата да је Рачак лажна прича, и да је као такав у озбиљним светским инстанцама и прихваћен.
„Ко год каже нешто што се властима у Приштини не свиђа, може да оде у затвор“, закључује Влајић.
Оптужница против Тодосијевића је подигнута због тога што је он поводом 20. годишњице од НАТО агресије на церемонији у Звечану рекао да је „повод за агресију на нашу земљу била такозвана хуманитарна катастрофа на простору Косова и Метохије, измишљени Рачак“. Тадашњи косовски премијер, Рамуш Харадинај, сменио га је са функције министра због „говора мржње и вређања жртава Рачка“.
Године 1999, 15 јануара, у селу Рачак на Косову и Метохији пронађена су тела 45 Албанаца, за чије су убиство без доказа оптужене српске снаге безбедности. Иако никад није утврђено да се ради о масакру над цивилима ― овај догађај је означио прекретницу у односима међународне заједнице према Србији, у контексту Косова.
Иначе, Тодосијевић се на суђењу изјаснио да се не осећа кривим, а његов адвокат Влајић затражио је ослобађање од оптужби.
Бранкица РИстић / Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.