Није крива кућа насред пута – 1. део
Кућа на своме месту
У потрагу за одговором на питање због чега је србски народ изложен нељудским насртајима свих и свакога (укључујући и разни савезнички, љигави, војвођанерски, заједничарски, рвачки, либелни, демонски, румени, покретачки, монтажни отпад у сопственим редовима), и верски, и економски, и војно, Јован Цвијић (1865-1927), једно време и председник Србске краљевске академије, пре више од сто година укључио се следећим речима:
“Ми смо своју кућу подигли насред пута”.
Не противречећи тој мисли и пропраћајући је напоменом да “Србија не лежи само на Дунаву, највећем европском пловном путу који води ка југоистоку, већ је и на главном европском копненом путу који повезује север и југ”, амерички књижевник и новинар Дејвид Бајндер (1931) записао је, у нашим данима (24. марта 2008, http://www.politika.rs/srclanak/37256/Kuca nasred puta) да је “Србија и благословена и проклета. Благословени су и проклети и они који су због географских или неких других околности приморани да имају посла са Србијом. Они обично падну у замку њеног положаја”.
Три-четири дана раније, британски министар за европска питања Џим Марфи (1967) рекао је да је “Србија на националном и историјском раскршћу – избор је Европа или изолација”, а Бајндер је уз ту оцену, “по свему судећи, сасвим претерану”, дописао неколико редака:
“Дугорочно гледано, можда би се та кућа насред пута могла сагледати на један знатно изнијансиранији начин. НАТО би могао да потраје још неко време, Европска унија нешто дуже. Али, ја верујем да ће Србија са својом кућом надживети и једну и другу групацију. На крају крајева, преживела је и претходна царства”.
И Цвијићева и Марфијева оцена понајвише су “механичке” природе јер, и један и друга, само “оправдавају” тренутни интерес оних који се труде да ту и такву “кућу насред пута” преузму, не због саме куће, већ из разлога прикривених у њиховој нељудској подсвести.
Уводне речи у овај текст подразумевају истину да Јован Цвијић није био једини Србин, нити ће бити последњи, који је покушавао да одгонетне смисао бројних покушаја најразличитијих безнадника и силеџија (у савременом речнику: терориста) да србском народу “дођу главе”.
Па ће, тако, Зоран Миливојевић, дипломата у пензији, крајем марта 2019, уз причу о необјављеном рату западног војног савеза против србског народа и о бомбардовању цивилних циљева од марта до јуна 1999. године, рећи да не би могла проћи намера белосветских силника да потпуно уништи један народ и једну државу?! Али не рече ко би их и како спречио у томе.
А Небојша Човић (1958), мало бивши политичар, мало спортски директор, истим поводом, надугачко и нашироко бавиће се злочином против једне суверене земље, потпуним рушењем међународног права, стварањем жутих кућа, аболирањем од свих злочина, међународном заједницом која је направила “случај Рачак” и инсценирала друге злочине, да би све то прекрио безнадном мишљу да “бисмо могли да дубимо на трепавицама, они би наставили да руше ову земљу”.
Придруже ли се таквим досеткама безбројни медијски коментатори, умишљени тумачи и разни други самозвани аналитичари свега и свачега, међу њима и историчари од каријере ухлебљени по бројним универзитетима и академијама, просечном Србину тек онда постаје јасно да се до решења за србске националне и државне невоље лакше може доћи гледањем у пасуљ, или у талог од управо попијене кафе, или у длан неког “важног члана”. Јер, ни коментаторима, ни тумачима, ни аналитичарима, понајмање историчарима од каријере (без националне и историчне свести), не пада на ум да мало завире у стварну прошлост и србског народа и србских непријатеља, у њихове односе и, нарочито, у разлог који србске непријатеље упорно одржава у стању најнаказније геноцидности.
Разлог који је француски славист Сипријан Робер (1807-1865) исказао у својој књизи о Словенима из Турске (Les Slaves de Turquie, Serbes, Моntenegrins, Bosniaques, Аlbanais еt Bulgares. Leurs reccources, leurs tendances, Paris 1844), односно Србима. (Ако је у Словене сврстао и Албанце, и то је учинио с разлогом: србски непријатељи су пре стотинак година (педесетак пошто је Робер то написао) створили арбанашку државу на земљи која је била део Старе Србије, од становништва које је делом било србско, а делом србскога порекла):
“Немачка наука узалуд се сили, да нам представи Словене као уљезе у Европи, међутим… они су били у Европи пре Гота, тих немачких отаца. Може чак да се каже, да је Немачка постала само распарчавањем словенских краљевстава, (да се) данашња Аустрија састојала само од Словена, а у Пруској, све до 16. века – уљез је био Германин, који је ту живео само као пољски вазал”.
Знајући све то, он је србскоме народу дао назив почетни народ мајка, а његовом језику, србском, назив језик-мајка.
Па, кад је већ тако, он саопштава да би се “требало више бавити Србима, или Илирима. Навикли смо да видимо седиште словенске моћи само у Русији… Али, далеко од тога, да може да буде искључено из оквира словенских области Подунавље – њихова осовина и средиште… Прве словенске масе заблистале су на великој реци… Те џиновске расе најживотворнија артерија словенског тела, Дунав само је, дакле, словенска река”.
Ако је, дакле, србски народ почетни народ мајка, а србски језик језик-мајка, онда то значи да је људска цивилизација изникла из крила србскога народа. Необорив доказ за такву тврдњу јесте чињеница да данас једино србски народ броји 7528. годину; сви остали народи много су млађи и настајали су на темељима и тековинама србске цивилизације.
Комплекс Агаре
Да су се они “остали” (оптерећени комплексом Агаре, слушкиње која је Аврамовом бездетном, јаловом браку родила дете – 1 Мој. 16, 1-15; Гал. 4, 23-25 – јер, духовно јалови, знају да су “на зачељу стварања цивилизације у Европи”), врло трудили да србској цивилизацији дођу главе, може послужити и следећих неколико примера из нешто старијих дана:
a. Вергилијева Енејида уверава нас да је у 13. веку пре Христа, на Апенинско полуострво стигао Енеј са својим Србима (Тројанцима, Дарданцима, односно Сарбанима) и тамо, уз помоћ затечених Срба (Етрураца, Расена), поразио нека несрбска племена придошла са стране. У нормалним околностима, могло би се очекивати да ће победници наметнути “осталима” своја правила, своје моралне назоре, своје култове, своје обичаје и, у зависности од временског трајања новоуспостављених односа, и нека од својих цивилизацијских достигнућа, језик и писмо, пре свега.
Али, не, благодарећи сопственој широкогрудости и прекомерној наивности, једино што се Србима, и поред победничког ратног исхода на Апенинском полуострву, није дало да избегну, јесте доцније брачно (породично) мешање побеђених и победника и, последично, рађање новог народа – Римљана. Па се, у таквим условима, десило оно што се морало десити: на једној страни, богиња Хера ужасавала се и саме помисли да би Срби у новој држави могли преузети водећу улогу, док је, на другој страни, бог Јупитер обећао да ће србски (дардански) језик бити уклоњен и да ће новом (хибридном) народу бити дарован други језик, латински.
Да се у каснијим временима баш то и дешавало, потврду налазимо у делу Марка Порција Катона (232-147. пре Христа) под насловом Оригинес, у коме стоји да је последњи расенски (етрурски, рашански, србски) град пао под римску власт 296. године пре Христа, али да му Римљани, и поред стварне надмоћи, нису у потпуности могли наметнути латинско писање. Или, како нас о томе обавештава Слободан Јарчевић (1942), “када древни Рашани-Етрурци више нису имали никаквих слобода под осионим римским господарима, они су трагове о себи остављали на надгробнм споменицима: на свом језику и писму”.
б. Код Павла Соларића (1779-1821) читамо да многи фенички (чије је име изведено од речи Венети) и египатски дошљаци, касније прозвани Грци, “задуго, и готово никада нису имали своје заједничко народно име, него колико државица толико и имена”, али су успели да у заборав потисну староседеоце оних крајева које су запосели по доласку у садашња станишта. А била су то племена која су “најпре говорила на наречјима једнога истог задунавског, у свим временима врло раширенога језика” који грчки писци препознају као старосрбски. Страбон (63. пре Христа – 23) тврди да су “Гети са Рашанима говорили један и исти језик”, те да је “језик Дачана и Гета исти… уистину трачки, или гетски, или сарматски”, Прокопије (500-565) пише да “Анти и Словени припадају истој раси и говоре исти језик и да су се оба ова народа називала Спорима, то јест Србима”, а Лаоник Халкокондил (1430-1470) који Трибале идентификује као Србе, казује да се “Трибали, Мизи, Илири, Пољаци, Сармати између себе служе истим језиком.
Па француски историчар Фистел де Куланж (1830-1889) бавећи се у својој студији о праву у државама старога века (1864) извесним етнолошким категоријама, каже да су Јелини, као новодошли у земљу данас звану Грчка, поробљавањем многобројнијих србских старинаца (према својим подложницима били свирепи, или грки, односно грци, како се то може чути у неким старијим говорима) постепено преузимали највећи број њихових култова, пре свих култ породице, култ огњишта, култ брака, култ својине, култ умрлих, и на њима темељили не само своје наводно првенство на освојеним територијама, већ и своју будућу цивилизацију којој данас сав “културни” свет признаје примат.
в. Папа Јован VIII (872-882), у чије време је Методије (815?-885) “развио свој мисионарски рад”, 879. године пише моравском кнезу Сватоплуку (830-894) и тражи од њега да Методија пошаље у Рим, јер “Методије друкчије учи, но што је био обећао”. Истовремено, папа пише и Методију и, уз позив да дође у Рим, “пребацује му употребу словенског језика, кога му је забранио”.
г. На то “искуство” наслонила се римокатоличка црква (боље рећи: јерес у хришћанству) када је, пет година по одрицању од Христове вере (1059), на једном сабору својих прелата у Солину (код Спљета) србску ћирилицу назвала “ђавољим изумом”.
д. Колико је источни обред (православни) пре црквеног раскола (1054) био раширен по Панонији, види се из једног писма папе Силвестра II (око 950-1003), упућеног маџарском краљу Стефану I Арпаду (975-1038, крштеном као Војко), у коме изражава чуђење што се у Угарској налази девет ‘грчких’ и само један ‘латински’ манастир”.
ђ. Угарска држава вековима је “практиковала” крсташке ратове против Срба. Почело је то походом угарског краља Белe III (1172-1196) против “јеретика” у Босни. Белиног наследника Имра (1196-1204), као и брата му Андраша, папа Иноћентије III (1160-1198-1216) стално је подстицао да војнички нападају Србе и да тако допринесу католизацији Хелмског полуострва, касније познатога као Балканско. Године 1234, папа Григорије IX (око 1145-1227-1241) наредио је Коломану Галицијском (1208-1240), брату угарског краља Беле IV (1206-1235-1270), да предузме крсташки поход против “србских јеретика” у Босни; овај Коломанов војни напад Ватикан је званично прогласио крсташким походом, а Коломан, незадовољан поразом и протеривањем из Босне, окренуо се против Србије (1235), упао с војском у Срем, али га је краљ Стефан Владислав потукао и протерао отуд. Године 1244, Бела IV је започео нови крсташки поход на Босну и Спљет; поражен, он је морао потписати уговор о миру и признати стање пређашње. Десет година касније, он је послао нову крсташку војску у Босну и запосео “Доње Крајеве”, предео између Врбаса, Уне, Саве и планине Грмеча.
Охрабрен тим половичним успехом и верујући да је та промена трајне природе, папа Никола V (1227-1281-1292) затражио је од краља Драгутина, врховног господара Босне, да се у Босни уведе инквизиција. Слично је размишљао и папа Јован који је 1325. године тражио од угарског краља Роберта и босанског бана Стефана, православца, да уведу инквизицију у Босни и у Славонији; та институција била би у Босни уперена против богумила и православаца, а у Славонији искључиво против православаца.
Нешто касније, маја 1337, папа Бенедикт XII (1285-1334-1342) наредио је угарском краљу и хрватском бану да поново крену у крсташки рат против “јеретика”, односно Срба, али су они, као и раније, били поражени. Мимо тога, Ватикан почиње припреме за нови крсташки рат против Срба, а 1340. године у Угарској се прикупља свештенство из католичке Европе са циљем да се крене у католичење србског становништва у Босни. То је охрабрило угарског краља Лудвига, или Лајоша I (1324-1382) да са већ прикупљеном крсташком војском нападне на Србију цара Душана, али је био лако одбијен. Овај пораз навео је Лудвига да током 1344. и 1345. организује два похода на Далмацију, али и тамо без успеха; мањ ако му се у тај “безуспех” не урачуна око 1.400 успут побијених Паштровића. Лудвиг је још једном (1353) подигао војску на цара Душана, али је морао да се спасава бекством; на исти начин прошао је и после објаве рата Душановом наследнику Урошу (1359) и босанском бану Твртку (1363).
Поред рата против Турака (код Никопоља 1396, где је највише заслугом србске војске био поражен и једва се бекством спасао), угарски краљ Сигисмунд водио је и неке “самосталне” ратове против Срба: 1390. у Далмацији, откуд је био лако потиснут, 1400. у долини Врбаса, где је био “силно потучен”, 1405. преко Уне и у долини Усоре, као и 1406. године, опет у Босни, овога пута на тражење Ватикана. На Сигисмундову жалбу да са Србима не може изаћи на крај, папа Григорије XII (1326-1390-1417) новембра 1407. године проглашава крсташки рат против “јеретика”, односно Срба: крсташи ће напасти Босну, предводиће их краљ Сигисмунд, а помоћ ће му пружити пољски краљ. До војног сукоба није ни дошло, пошто је србски краљ Твртко II са пратњом био пресретнут и заробљен, цела његова пратња побијена, а Сигисмунд није ни сачекао да се сукоби са србском војском, већ се повукао у Угарску.
e. Године на почетку 18. века, за Србе у крајевима северно од Саве и Дунава биле су изузетно тешке, а обележио их је угарски феудалац Фрања II Ракоци (1676-1735) својим устанком против Хабзбуршке монархије (1703-1711). Некако истовремено, без икакве везе са Ракоцијем и његовим устанком, дошло је до србске побуне у Барањи. Срби, незадовољни верским прогонима, економским искоришћавањем и скоро неподношљивим условима ратне службе, имали су за циљ да побољшају свој положај, али су, у тренутку кад се поставило питање којој се страни приволети, они “готово једнодушно пришли цару”. Раскол по тој основи одредио је њихову будућу судбину, пошто су од цара добили привилегије и извесну, врло скромну националну самосталност, а Ракоцијева борба за права маџарске властеле и маџарску националну идеју могла им је донети само кметски положај, тада један од најбедниих у Европи.
Ракоцијев позив Србима да му се прикључе није обећавао ништа добро, иако је био заснован на сазнању самог Ракоција да “оружју вични народ српски не мали део жалости и прогона у нашој држави подноси”. Он се јесте клео својим “прастарим маџарством” да ће они који му се придруже у будућој победи “бити у таквој слободи да нигде ником неће данак давати”, али је истински смисао тог позива, без обзира на сва лепа обећања, био садржан у поруци да “ако нам Бог благослови наше оружје, коначно ћемо их искоренити у нашој маџарској отаџбини”. После свега, маџарски историчар Игнац Ачади (1845-1906) могао је израчунати да је у Бачкој и Барањи тих година изгинуло, највећим делом поклано, око 120.000 Срба. О каквим се зверствима радило, сведочи и извештај извесног Ракоцијевог заповедника Боћана како је “Бачку све до Варадина немилице опустошио, марву отерао, све посекао, сва имања и села попалио”.
ж. Године 1848, појавио се Комунистички манифест чији су “писци” били Карл Маркс (1818-1883) и Фридрих Енгелс (1820-1895), не само идеолози “научног социјализма”, већ и међународног тероризма, што у себи садржи и геноцидну замисао о уништењу србског и руског народа. Енгелс је, наиме, доказивао да су Јужни Словени (ово се најчешће може читати као Срби) “нужно контрареволуционарни”, да је историја осудила “реакционарне” Србе на нестанак с историјске позорнице, Маркс је тврдио да “ако би физички било могуће одвући Србију на сред мора и потопити је на дно, Европа би постала чистија”, док су и један и други “знали” да је остварена “револуционарна” парола са саме средине фебруара 1849. године, која је позивала на физичко, или биолошко, уништење Словенства: “Нека тада буде борба, ‘неумољива борба на живот и смрт’ са Словенством; борба до истраге и безобзирни тероризам”.
На манифестни тероризам и Марксово потапање мислио је Џорџ Грајм Ватсон (1927-2013), историчар и књижевни критичар, професор на Кембриџу, када је написао:
“Можда многима није познато да су само социјалисти отворено заговарали геноцид у 19. и 20. веку. То је мало позната чињеница и звучи шокантно. О томе сам говорио на предавањима, овде (на Кембриџу – ИП) и на другим универзитетима, и стално сам наилазио на запањеност.
Зашто је убијање битно.
Први пут се појавило у јануару 1849. године у Марксовом листу Нове рајнске новине, Neue Rheinische Zeitung.
Енгелс је писао о ‘класној борби’ говорећи марксистичким терминима. Кад избије социјалистичка револуција, избиће и класна борба. У Европи ће постојати примитивна друштва, заостала за две фазе, јер она још нису капиталистичка. Енгелс је при томе мислио на Баскијце, Бретонце, шкотске горштаке и Србе. Називао их је ‘расно смеће’ (vØlkerabfahle). Требало их је истребити, јер како су две фазе у заостатку у историјској борби, било их је немогуће уздићи довољно да буду револуционарни.
Говорио је о вулгарности и прљавштини Словена. Сматрао је, на пример, да Пољска нема никаквог разлога за постојање. ‘Класе и расе које су исувише слабе да се снађу у новим животним условима морају престати да постоје’, објаснио је Маркс. ‘Морају нестати у револуционарном холокаусту’.
Маркс је био отац савременог политичког геноцида. Не знам ниједног европског мислиоца модерног доба пре Маркса и Енгелса који је отворено заговарао расно истребљење. Не могу наћи ништа пре њих. Претпостављам да је све почело с њима”.
Подршку Марксовим и Енгелсовим идејама пружио је Светозар Марковић (1846-1875), Србин по рођењу, следбеник “манифестне науке” о укидању отаџбине, одбацујући замисао “да се у оквиру југословенске федерације изгради јединствена и снажна српска држава створена уједињавањем Србије са Црном Гором, Босном и Херцеговином и Старом Србијом”, пошто је сматрао да је светској револуцији, социјалистичкој мисли и идејама Комунистичког манифеста кориснији разједињен, расцепкан, уситњен, угрожен србски народ, но што би то била јединствена и снажна србска држава. И не само то, своје уверење да би се онемогућавањем србског уједињења избегла и нека доцнија прича о стварању “велике” Србије, “унапређује” у жељу да Србија нестане; са тим циљем, он Србима нуди хабзбуршку круну: “Да – ја сам изрекао јавно да ми је свеједно хоће ли у Србији владати Обреновићи или Фрања Јосиф и то опет тврдим”.
Само је Јаши Томићу (1856-1922), у раној фази свога “социјализмовања” приврженом тој идеји, било дато да први међу Србима препозна стварну вредност социјалистичке мисли. Он је у једном тренутку поверовао да би нова социјалистичка “наука” морала служити интересима онога народа у чијој ће се земљи применити, али је одмах наишао на отпор социјалистичких идеолога са стране: немачки социјалиста Вилхелм Либкнехт (1826-1900) оштро је упозорио Јашу и његове следбенике да се “у име интернационализма и општечовечанске правде” морају оканити шовинизма, национализма и патриотизма. То је упозорење протумачено и схваћено на прави начин, тако да је Јаша свој разлаз са социјализмом (и “окањивање” од њега) врло уверљиво образложио: “Брзо смо се отресли опсене и нисмо више дозволили да нас воде социјалисти других народа”, они који су, по природи ствари, у својим земљама били националисти, али су зато од Срба и Руса захтевали да буду “интернационалисти”.
з. Живот србског народа у крајевима северно од Саве и Дунава, односно његов опстанак тамо, током маџарских “револуционарних” збивања (1848/49) био је доведен у питање. Видимо то и из писања загребачког0000 Славенског југа који је 11. августа 1848. године детаљно извештавао да “цио свиет већ чује, да се рат за народност између Сербах и Мађарах повео, и да керв на ратном попришту тече… Али без сумње сваки ће се сгрожити, кои иоле човиечанства у себи има, кои је иоле кадар поштено мислити и чувствовати, кад чује, да Мађари ратујући са Сербима такова окрутничтва, такова беззакоња чине, какова само најдивљи барбари чинити могу, и какова се још од вриемена сриедњег виека у Еуропи чула и догодила нису. Само ниека да назначимо, па ће из ових свиет лако и на све остало закључење извести и знати моћи, какови је ово ужасни рат, у ком Мађари на коначно изстребљење Сербах иду… Мађари свуда као најокрутнија звиерад са Сербима поступају… и чине, што је учинити кадро најсуровије биеснило разјареног дивљака… Они сербске куће пале… у куће сербске улазе, ту сербске жене и кћери на очиглед родитељах и супругах њихових безчесте, и док једни скотске страсти своје задовољавају, други њихове људе убијау, каише им с леђах скидају, и свако барбарство, које су измислити кадри, чине, диеци малој очи ваде, на полак пресиецају их, половине по улицами носећи псима бацају, а на послиедку пошто тако звиерске јарости своје задовоље, опљачкају куће и запале… И то све чине… под уредном командом… из чега се види, не само да власти радо гледе и ободравају изтребљење сербског народа, него да је то нарочито и изречно наређено и заповиеано, и да се по једном особитом плану води”.
Ако већ нису успели да “револуционарно” униште Србе из крајева северно од Саве и Дунава, Маџари су то покушали да 1910. године учине административно. Наиме, више пописивача у угарском попису из 1910. године, касније је сведочило, “под понудом заклетве”, да су “строг налог добили, да сваки становник који је и нешто знао мађарски, као Мађара уведемо у пописни арак, ма да ни по пореклу, ни по народности нити је он, нити његова породица никад Мађари нису били. Што више десило се многих случајева, да је читава породица као мађарска уведена у пописни арак, премда један део породице ништа није разумео мађарски”.
и. Аустрија је 1914. године ушла у Велики рат са јединим циљем да уништи Србију. Можда је подстрек за тај геноцидни подухват нашла у оној Марксовој изјави да би Европа постала чистија “ако би физички било могуће одвући Србију на сред мора и потопити је на дно”, али је, непосредно по Сарајевском атентату, стварну подршку добила од Свете Столице, познатије као Ватикан. Јер, на шта је све Аустроугарска рачунала на почетку тог рата, уверљиво казује тајни извештај њеног амбасадора у Ватикану, сачињен 29. јула 1914. године, на дан кад је објављен рат Србији. Тога је дана, наиме, амбасадор бечког ћесара у Ватикану обавестио римског папу о мерама које Монархија намерава да предузме против Србије, а у извештају о том сусрету нашло се и следеће:
“У току прошлих година св. Отац је више пута изразио жаљење зашто је Аустро-Угарска пропуштала да казни свог опасног суседа на Дунаву. Папа и курија виде у Србији рак који ће мало по мало продрети до сржи монархије и који ће, ако му се даде времена, изгристи га сасвим… Зато, исто тако као што је директна потреба за Аустро-Угарску, због њезиног сопственог опстанка, да уклони из свог склопа, ако треба и силом, ово разорно зло, исто тако је потребно за католичку цркву да учини и одобри све што се може учинити да послужи томе циљу”.
На “линији” папе Пија X (1835-1903-1914) нашао се и његов наследник Бенедикт XV (1854-1914-1922), изјавом да “Срби православни и Србија има да нестану са лица земље”.
ј. Немци су за избијање Великог рата (1914-1918) окривили Србију, мада мемоари Карла Макса Лихновског (1860-1928), немачког амбасадора у Енглeској од 1912. до августа 1914. године, казују да је, упркос руским и енглеским напорима, па и пристанку Србије на скоро све тачке аустроугарског ултиматума, Немачка била та која је подстрекивала Аустрију на рат. “Србија је пристала на ултиматум, али то није било довољно – ми смо притискали да буде рат… да Србија мора бити масакрирана!”, пише Лихновски који се, супротно политици немачке владе, залагао за мир. “У почетку сам притискао да Србија пошаље што помирљивији одговор јер руска влада није оставила сумње у озбиљност ситуације. Одговор Србије био је у складу са британским напорима. Господин Пашић (Никола, 1845-1926) је у ствари прихватио све (из ултиматума) осим два захтева за која је изразио спремност да преговара. Да су Русија и Енглеска желеле рат за који ћемо бити окривљени ми, био би довољан само наговештај Београду и запањујући аустријски ултиматум би остао без одговора”, пише Лихновски и додаје:
“Сир Едвард Греј (1862-1933), енглески министар спољних послова, прошао је кроз одговор Србије заједно са мном, и истакао помирљив став Владе у Београду. Тада смо расправљали о његовој могућој улози посредника, како би се разрешила два преостала захтева тако да буду прихватљива за обе стране… Уз добру вољу све је могло бити решено једним састанком, или два… Ја сам предложио да се састанак припреми без одлагања, у уверењу да је у супротном светски рат неизбежан, рат у којем можемо изгубити све и не добити ништа. Узалуд! Речено ми је да је то противно достојанству Аустрије, и да не желимо да се мешамо у српска посла, већ да то оставимо нашим савезницима. Наравно, био је потребан само наговештај из Берлина, па да гроф Берхтолд (аустроугарски министар спољних послова Леополд фон, 1863-1942) части себе дипломатским успехом тако што ће прихватити одговор Србије. Напротив, ми смо притискали да буде рат”.
Лихновски сведочи и да је Енглеска, пошто су пропали њени предлози да се посредује у помирењу, позвала Немачку да сама предложи решење за Србију. “Након нашег одбијања, сир Едвард нам је понудио да ми сами дамо предлог. Ми смо инсистирали на рату”, иако Немачка, по сведочењу Лихновског, није рачунала са неким добитком из рата Аустрије и Србије. “Утисак је бивао све снажнији јер смо желели рат по сваку цену… Иначе наш став, по питању које нас се директно не тиче, био је неразуман. Хитни апели и коначне изјаве Сазонова (Сергеја Дмитрјевича, 1860-1927), руског министра спољних послова, а касније и позитивно скромни телеграми Цара (Николаја II Романова)… (као) и моји ургенти савети – све је ово било узалуд, јер је Берлин инсистирао да Србија мора бити масакрирана. Ми смо охрабривали грофа Берхтолда да нападне Србију, иако Немачка није имала никаквих интереса у томе. Наравно, опасност од светског рата нам је морала бити позната, без обзира на то да ли смо знали садржај ултиматума или не. У данима између 23. јула и 30. јула 1914. године, док је Сазонов недвосмислено изјављивао да Русија неће толерисати напад на Србију, ми смо одбили британске предлоге да посредују, иако је Србија, под руским и британским притиском, прихватила скоро све из ултиматума, и иако је гроф Берхтолд чак био спреман да прихвати одговор Србије”
Коначно, Немачка добила што је хтела, а Чарлс Алберт Мекарди (1871-1941), аутор књиге Berlin Insisted that Serbia Must Be Маssаcred : Guilty! Prince Lichnovsky ¢s Disclosures Берлин је инсистирао да Србија буде масакрирана : Криви! Открића кнеза Лихновског, Лондон 1918, уз напомену да се “никада у историји није десило да амбасадор неке велике силе тако страшним речима осуди своју сопствену владу”, записаће да се до краја августа 1914. године скоро сва Европа нашла у рату, те да се “мисија кнеза Лихновског завршила а немачки владари су добили што су тражили: трећина укупне популације Србије, мушкарци, жене, деца леже измасакрирани у гигантским масовним гробницама ископаних зато што су немачки владари то желели”.
к. Поход на Србију прерастао је у Велики рат (1914-1918) чији најзначајнији резултат није пропаст Аустроугарске, већ уништење царске Русије, како због њеног силовитог економског раста – тако и због њене државне организације постављене у интересу народа. Водећу улогу у разарању Русије имала је Америка, најпре финансирајући Јапан да уђе у рат 1905. и да Русију нападне с истока, а потом и Лењина, Владимира Иљича Уљанова (18701924) да 1. маја исте године покрене револуцију. Ти су догађаји тек донекле успели да ослабе Русију, али не и да успоре њен економски успон; Лењинова побуна је сломљена и он је побегао у Швајцарску, Троцки, Лав Давидович Бронштајн (1879-1940) нашао се у Америци, а Стаљин, Јосиф Висарионович Џугашвили (1878-1953) у Сибиру. Њихов повратак у Русију 1917. године, пошто је цар Николај II Романов (1868-1918) абдицирао а Привремена влада амнестирала све бољшевике, означио је дефинитивну пропаст Русије, и у систематском пустошењу економије и у уништавању народа. Како су то бољшевици планирали и извели злогласном “октобарском револуцијом”, види се из Лењинових изјава: “Наша снага не познаје слободу или правду. Она је у потпуности успостављена на уништењу појединачне воље. Потпуна незаинтересованост према патњама наша је дужност. У испуњавању наше мисије највећа окрутност је врлина”. Или: “Путем систематског терора, током кога ће свако раскидање уговора, свака издаја и свака лаж бити законите, ми ћемо наћи начина да човечанство спустимо на најнижи ниво егзистенције. То је нужно за успостављање наше доминације”.
л. Средином октобра 1915. године, док су Немачка и Аустрија већ увелико ратовале против Србије, у рат улази и Бугарска. Србија се опирала колико је могла, али све је то било мало. За десет дана аустроугарске и немачке снаге узеле су Београд, Пожаревац, Смедерево и Голубац, после чега су кренуле у наступање према Крагујевцу и Нишу. У међувремену, аустроугарска војска прешла је Дрину код Вишеграда, а до тога дана Бугари су већ били у Куманову, Штипу, Скопљу и Велесу. Србска војска морала се повлачити према југу, а очекиване помоћи од француских и енглеских савезника, са солунског правца, није било. Србска Врховна команда покушала је тада да своје снаге прикупи у околини Приштине и да се преко Скопља пробије према Грчкој, у сусрет савезницима. По невољи, савезничком Источном војском командовао је тада један незаинтересовани француски генерал, по имену Морис Сарај (1856-1929) који је не обавештавајући о томе србску страну, своје трупе повукао према грчкој граници. Тродневне тешке борбе усмерене на пролаз кроз Качаник, и даље према Скопљу и Солуну, показале су да је једина саобраћајница са југом била пресечена и да савезничку помоћ отуд не треба очекивати. Кренуло се у трагично повлачење преко Арбаније и Црне Горе, према Јаранском мору.
љ. Истраживања Драгољуба Живојиновића (1934-2016) у енглеским архивама показала су да је Енглеска у време Великог рата, почев од кризе настале Сарајевским атентатом, била непријатељски расположена према Србији. У енглеској јавности и енглеским управљачким “структурама” о Србима се писало и говорило најружније, уз употребу и оне Марксове “мисли” о њиховом потапању на морско дно; и штампа, и политичари, и генерали свесрдно су се трудили да искажу солидарност с аустроугарском (и ватиканском) намером да се србски народ и србска држава избришу с европске карте.
Енглези су се током целе 1915. године “бавили” притисцима на Србију користећи се чињеницом да је србски народ у претходним ратним збивањима претрпео велика страдања и да је у много чему рачунао на савезничку помоћ. У тренутку када је Србија од Енглеске затражила кредит од осамсто хиљада фунти за набавку наоружања, лекова и санитетског материјала, одговорено је да ће зајам бити одобрен – под условом да Србија препусти Бугарима источну Маћедонију. Како Србија није прихватила тај услов, Енглези су одбили да јој одобре тражени кредит.
Мимо тога, Енглези су се потрудили да ослабе и србске војне позиције, најпре тиме што су пропустили да обезбеде саобраћајницу од Ниша ка Солуну, чиме су допустили Бугарима да тај правац ставе под своју контролу а србску војску и народ, у зимским условима, принуде на мукотрпно повлачење према арбанашким и црногорским планинама. Кад је ова велика несрећна србска колона пристигла на арбанашко приморје, са њеним пребацивањем на Крф ипак није текло како се могло очекивати. Британски став према србској страни можда је најбоље “објаснио” њен министар војни Хорејшо Кичинер (1850-1916), рекавши нека два месеца раније да, “што се данас налазите (Срби – ИП) у тешкој ситуацији, сами сте криви. Тврдоглаво сте одбијали да Бугарској учините концесије… Радије сте хтели да сви изгинете него да Бугарима учините уступке”.
Кад је србска војска почела да пристиже на Солунски фронт, Енглези су затражили од србске Врховне команде да приступи њеној реорганизацији, тако што би се формирало шест дивизија и, свака за себе, била послата на западни фронт. Наравно, то је, на огромно енглеско незадовољство, одбијено, што је у наредном периоду био разлог енглеским генералима да делују против србске војске; нису јој допуштали да крене у неки напад на непријатеља, издејствовали су да једна руска бригада послата као помоћ србској војсци буде уклоњена са Солунског фронта “како не би имала било какав контакт са српском војском” и послата на крајњи грчки исток, а све то пратили су претњама да ће повући своје снаге са Солунског фронта. “Током читаве 1917. године непрестано су радили иза леђа Србији. Радили на очувању Аустријске монархије, подржавали Италијане око Далмације и Истре, подстрекавали Румуне да узму Банат, Бугаре да узму српске територије северно од Македоније”.
м. У повлачењу из Србије, “прва група Срба, на челу са Владом и Врховном командом стигла је у Скадар 6. децембра 1915. године. Од помоћи коју су савезничке владе обећавале Србима нису нашли баш ништа. Савезници нису испоштовали свој део договора, а Италијани који је требало да организују евакуацију Срба нису то желели да учине”. Са тим у вези, руски посланик у Риму јавио је 10/23 децембра 1915. године своме министру иностраних послова да се Сидни Сонино (1847-1922), италијански министар спољних послова, са “превозом српских војника у Валону неће никада сагласити”. Истога дана, посланик је новим телеграмом поручио да је Сонино чврст у ставу да Србе не пусти у Валону, чак ни да се појаве јужно од реке Шкумбе.
Своју мржњу, и нељудскост, италијанске власти показале су односом према србским “регрутима”, момцима још недоспелим за војску, ненаоружанима, којима је генерал Емилио Бертоти, командант италијанских војних снага у Валони, “забранио прелаз преко Војуше претећи да ће да пуца на њих”. У каквом су се стању налазили ови регрути – на које је Бертоти хтео да пуца ако пређу реку Војушу – сведочи и дневничка забелешка италијанског официра Ђузепа Корнија од 18. јануара 1916. године, када их је видео у Фијерију: “Не налазим речи да опишем слику толике туге, патње, коју даје гомила јада и грча; ужас и самилост, и истовремено гађење, све то обузима моју душу, кида је и леди пред овом сценом неизрециве страхоте. Неизрециво је придев који овде губи значење, упркос томе што је једини истинит, једини који, потврђујући негацију, изражава разбијање душе пред овом људском масом препуштеном смрти, нагомиланом као хрпа прљавих крпа, на отвореном, под сланом која по њима пада, на 7-8 степени испод нуле”.
Изјава италијанске владе, у којој је речено да србска војска не сме прећи реку Шкумбу да не би дошло до оружаног сукоба с италијанском војском, уручена је Николи Пашићу 28. децембра. Одмах је реаговало руско посланство у Риму, али Италијани једноставно нису хтели да помогну. Стога, Пашић је 15. јануара 1916. године упутио писмо руском цару Николају II тражећи помоћ. О новонасталим србским невољама, руски цар је обавестио енглеског краља и председника Француске Републике и упозорио их да, ако србска војска не буде спасена, Русија ће раскинути савез са њима, повући се из рата и потписати сепаратни мир с Аустроугарском. Тек после тога, Французи су послали своје бродове (и италијанске) у помоћ србској војсци, а Италија јој је дозволила да уђе у Валону. Према неким изворима, тамо су Савезници прихватили и на острво Крф пребацили око 155.000 Срба, а један француски аутор (имајући на уму сметње које је србској страни правила Италија овлашћена да командује “над поморским операцијама у Јадранском мору”) пише “да су савезници извршили цео свој задатак још крајем новембра, можда би спасли још 100.000 Срба више”.
н. Не упуштајући се у домишљања и страних и домаћих историчара и језикословаца о илирском, трачком или дарданском пореклу Арбанаса, и оних који не знају ко су и оних који не желе да признају ко су (и једних и других верних моралном начелу да се “дају ономе ко их више плаћа”), овде ће бити назначено да су 14. и 15. век били време снажног, понекад бурног ширења арбанашког живља који се спуштао из планина и ускакао у суседне крајеве. Према ономе што је записао Афанасиј Матвејевич Селишчев (1886-1942), руски совјетски лингвист, арбанашко пастирско становништво из планинских крајева повремено се спуштало у долине и угрожавало тамошње становништво. “Крајем 13. века ти су напади и премештања планинских Арбанаса добили страховите размере… За обично становништво у долинама, првенствено словенско (што код њега увек треба читати као србско – ИП), ти препади и превласт имали су исти резултат: оно је или гинуло, или одлазило у друга места, или се албанизовало… Словенско становништво гинуло је у биткама и било подвргавано погрому у селима по долинама… Током времена, планински Арбанаси, чврсти у својој родовској организацији, повезани бесом и крвном осветом, запоседају долине и потчињавају себи тамошње становништво, обеснажено и разједињено”.
Потчињавање о коме говори Селишчев састојало се у томе што су придошли Арбанаси убијали или отимали месно становништво. “Ништа то није. Убијен је Словен”, презриво су говорили кад би био убијен неки хришћанин-Словен. Да би му навод о убиству неког Словена био уверљивији и јаснији, Селишчев бележи и арнаутску реч шки, али се “не досећа” да каже како се том погрдном речју означавају искључиво Срби.
Селишчев пише и да се “словенско” становништво бекством спасавало из својих села, а да су они који су остали у арбанашком окружењу, “у таквим околностима, морали постати Арбанаси. Потчињен положај земљорадника, надмоћ Арбанаса-планинаца и разбојника, уједињавање арбанашких родовских група, тон који су оне давале друштвеном животу становништва, бракови “словенских” мушкараца с Арбанашкама које нису прихватале језик својих мужева… деца се нису учила очевом језику, већ су се користила мајчиним језиком – арбанашким. Животне прилике нису у младом поколењу изискивале потребу да користе словенски језик… све је то доприносило стапању Словена с арбанашком средином.
Сви препади надмоћних “Арбанаса-планинаца и разбојника” на србска насеља имали су, дакле, исти, геноцидни резултат: србско становништво је “или гинуло, или одлазило у друга места, или се албанизовало”.
р Фебруара 1917. године букнуо је у окупираној Топлици и Јабланици устанак, “као реакција становништва тих крајева на крвави терор окупаторских аустријских и, нарочито, бугарских власти… Непосредни повод устанку била је наредба бугарских власти о мобилизацији свег мушког српског становништва од 17 до 50 година. Устанак је, захваљујући борбеном расположењу народа, у почетку имао успеха и довео до ослобођења Прокупља, Куршумлије и Жупе. Али када су против побуњеника упућене три дивизије аустријске и бугарске војске, устанак је крајем марта 1917 године био у крви угушен. После угушивања устанка уследила је зверска освета окупатора над становништвом Топлице и Јабланице, у којој је убијено 20.000 људи” (Историјски архив Комунистичке партије Југославије, Том III Социјалистички покрет у Србији 1900-1919, Београд 1950, 337.1).
Цифра од 20.000 жртава и није баш много вероватна, пошто су је “југословенски” социјалисти србског порекла позајмили од бугарских окупаторских извора (мада су их представили као “историјску истину”): и једнима и другима био је основни циљ да се злочиначки бугарски учинак у Топлици и Јабланици максимално смањи. До цифре од 25.000 жртава дошла је Међународна анкетна комисија за утврђивање бугарских ратних злочина, док је Анкетни одбор Народне скупштине Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца утврдио да је побијено 35.000 цивила. Коста Пећанац, кључна личност у Топличком устанку, вели да је укупан број жртава износио целих 40.000, урачунавајући овде и цивиле и устанике.
Малочас поменута “историјска истина” изведена је из званичних ставова некадашње Српске социјалдемократске странке према стању у окупираној Србији, формулисаних новембра 1917. године за потребе социјалистичке Интернационале, у данима док је сећање на Топлички устанак било још врло свеже. Проистицало је из тих ставова да је званичну политику “софијских господара” према србском народу наметнула “реакционарна банда разбојника” на челу са председником бугарске владе Василом Христовим Радославовим (1854-1929).
“Ови људи, који су деценијама терорисали свој народ, били су врло мало склони да поштеде становништво потпуно покорено у једној окупираној области. Невероватним системом насиља и методичном политиком истребљивања Срба ови зликовци хоће да припреме терен за хегемонију Бугарске на Балкану и за стварање бугарског царства под скиптром Кобурга. Злочини које су ове индивидуе починиле у српском народу безбројни су”, а поредак успостављен на окупираним територијама далеко је од икаквог права или морала. “У бугарском делу Србије не зна се за судове. Тек у последње време установљен је у Нишу један суд који има да служи за целокупну српску окупирану област. Тамо полиција, регрутована из најмање препоручљивих слојева становништва, има неограничену власт. Лична слобода сваког српског грађанина, као и његов живот, зависе потпуно и искључиво од добре воље сваког полицијског агента, сваког бугарског жандарма. Батине које се деле људима, женама, деци и старцима представљају нешто… најобичније… Старци, старији од 60 година – не само по селима, већ и по варошима – добијају по 75 батина што нису поздравили каквог жандарма. Једна жена, у чијој кући станује један бугарски официр… осуђује се на 25 батина ако официр уобрази да је чаршав на столу у његовој соби ружнији од чаршава на столу његове газдарице. Један српски судија… сваког дана мора да струже дрва за бугарске учитељице које бесплатно станују код њега, ако не жели да га осуде на батинање. Могло би се навести безброј сличних случајева. У овим областима Срби су срозани на право робље, какво су били пре 200 година под турским јармом… У области окупираној од Бугара најелементарнија јавна безбедност није загарантована. Бугарске власти се служе, увек под претњом смртне казне, глобама и контрибуцијама… Безбројне разбојничке банде, толерисане од стране власти, које пљачкају и убијају све и свакога, шетају се по целој области. Дешава се, чак и веома често, да су ови бандити тајни компањони официра, полицијских агената и жандарма бугарских…
Онај ко би данас у тој окупираној области изјавио да је Србин и остао при томе – одмах би био оптужен за велеиздају и сам би себи изрекао смртну казну. Сви српски списи, не само књиге из јавних библиотека, већ и књиге из приватних станова, реквирирани су и спаљени. Најстрожије је забрањено, чак и у приватној преписци, да се пише српски… Новорођенчад крштавају бугарски попови, само бугарским именима… У основним школама се предаје само на бугарском, а наставу изводе учитељи и учитељице из Бугарске… Сва учитељска и свештеничка места, сва чиновничка места по општинама заузели су Бугари. На целој територији коју су окупирали Бугари нема ниједног јединог српског учитеља или свештеника: сви су интернирани или просто побијени…
Један велики број Срба, које не стигну да побију у Србији, Бугари одводе у Малу Азију. Читаве породице из Источне Србије, жене, деца, старци, силом се отржу од својих огњишта и вуку у Малу Азију. И није то никако лична или индивидуална казна… Хоће се пре свега да се из овог дела Србије удаље сви елементи способни да развију националну снагу и да се ти елементи униште, да би се затим пришло побугаривању остатака становништва… Многобројне српске породице депортиране у Малу Азију под ужасним околностима, осуђене су на смрт. Те су депортације, у ствари, само убијање Срба у масама” (Исто, 302-309).
њ. Комунистичко-усташким споразумом из 1935. године, са потписима сремскомитровачких затвореника: Моше Пијаде (1890-1957), пре рата сликара а после рата на високим положајима у југословенском партијском и државном апарату, и хрватског усташе Мила Будака (1889-1945), адвоката, обе стране, и комунистичка и усташка, обавезале су се да ће заједнички, свим расположивим средствима, радити на рушењу и коначном уништењу Краљевине Југославије. Учинили су то “свесни тежине свог положаја, који долази од заједничког непријатеља: сваке Југословенске владе и Српског народа, као носиоца српске хегемоније (надмоћности) и подржаваоца сваког режима, који спутава, смета и тупи народ”. Како то у споразуму стоји, “вођство Југоловенске Комунистичке странке… признаје, да комунизирање Балканског полуострва не може доћи док се не сломи кичма српства и православља, јер је познато да су то два фактора која су омела продирање Османлија на запад и Аустрије на исток”, те да се “уништењем свега што је српско и православно утире терен за комунизирање Југославије и Балканског полуострва”.
о. Из исте кухиње јер је један од наредбодаваца (и потписника) био Милован Ђилас, члан Политичког бироа Комунистичке партије Југославије (КПЈ), члан Врховног штаба и опуномоћени делегат Централног комитета КПЈ за Црну Гору са ванредним овлашћењима, будући “отац црногорске нације”, 5. фебруара 1942. године изашла је “строго повјерљива” Наредба КПЈ за Црну Гору, Боку и Санџак партизанским “командантима и политичким комесарима са подручја: Колашина, Мојковца, Берана, Бијелог Поља и Андријевице, да одмах без размишљања и тражења неких додатних објашњења под хитно организује напад на васојевићко племе јер су они велики – Срби. Њих треба најстрожије казнити убијајући све редом, све за кога се зна да није за нашу идеологију. Не руководећи се на пол и старост, жене и дјецу, не питајући никога за кривца. Куће конфисковати, а потом запалити, стоку заплијенити.
Уколико би неко од партизанских војника покушао да не поступи по овој наредби, команданти имају такве на лицу мјеста стрељати. Приликом напада на Васојевиће партизанска војска мора добро водити рачуна, да не дође до сукоба између њих и окупаторске војске, коју наше партизанске јединице не смију да нападају, придржавајући се строго наредбе Врховне партизанске команде издате 27.12.1941. године а са којом су упознати сви наши команданти и политички комесари и повјереници”.
п. Србско памћење препознаје хрвате не само по Јасеновцу, Јадовну и стотинама других стратишта, већ и по томе што је Хрватска била једина земља у свету која је имала и дечје концентрационе логоре. Кроз њих је, са благословом и под надзором своје цркве (или јереси), римокатоличке, провела 110.000 деце; не зна се колико их је тамо побијено, а до сада су утврђена имена и адресе за око 33.000 малих логораша.
За хрвате, геноцид над Србима током Другог светског рата (1941-1945) није ни први ни последњи злочин у 20. веку, а може се прочитати да им је римокатоличка црква уградила злочин уместо генетскога кода (facebookreporter.оrg/2014/01/30). По благослову надбискупа Алојзија Степинца (1898-1960), или можда папском?, сваки је жупник или фратар био овлашћен да даје “опрост” за сваки покољ Срба (“Идите и убијте и српску мачку, па дођите да вам дам опрост”). Није случајно што је међу највећим зликовцима било и 1.400 зликоваца у мантијама, а међу њима и таквих који су се љутили на судије што их оптужују да су побили “више стотина дјеце” кад они мирно тврде да су побили само – шездесет троје. На тај начин, римокатоличка црква у Хрватској извргла се у злочиначку заједницу и постала одговорна за смрт, како се процењује, “између 30.000 и 1.400.000” људи, највећим делом Срба, само на простору Независне Државе Хрватске. Она прва цифра коју је “израчунао” Фрањо Туђман (1922-1999), брозовски генерал и обновитељ усташке Хрватске, бесмислена је јер је само у логорима за децу – чиме се Хрватска уписала у светску историју бешчашћа – побијено макар двоструко више малих логораша.
Говори се да су у НДХ “током ослободилачког рата немачки фашистички окупатори уништили 450 православних цркава а оштетили 800… Док су наведене бројке углавном тачне, дотле се одговорност за уништавање српских цркава скида са хрватских усташа, правог извршиоца вандализма, и пребацује на немачког окупатора! Ипак, прави однос је следећи: више од 90% српских историјских знаменитости уништили су усташе, а мање од 10% немачке окупаторске јединице, претежно у току ратних сукоба у Срему”. Окупаторске војске као да нису имале много времена за уништавање србских споменика, тако да је, примера ради, немачки окупатор сачувао библиотеку у згради Народне скупштине у Београду, у којој је током ратних година деловала његова војна команда. “Само су хрватске усташе и њихове присталице обавили најварварскија недела у Европи двадесетог века”, што је комунистима, усташким савезницима послужило као основа да усташке злочине, али и своје, партизанске, припишу “фашистичким окупаторима”, да добро познате најмонструозније злочинце амнестирају од одговорности и “да усташки геноцид потисну у заборав”.
Све је то, а свакако и много других појединости, имао на уму Јован Дучић кад је записао ону сурово једноставну реченицу: “Хрвати су најгори народ на свету, не због тога што се ничега не боје, него због тога што се ничега не стиде”.
Илија Петровић / Васељенска ТВ
Наставиће се…
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
чекамо наставак…