Није крива кућа насред пута – 2. део
Дешавања с усташком црквом и њеним пакленим злочинима (произашлим из онога “генетског” кода) била су логична и разумљива, а једино изненађење тицало се чињенице да је, у време НДХ, она “сама, без икакве суздржљивости и опреза, срнула у проливање крви својим рукама и непосредно” и није ни покуша(ва)ла да одговорност пребаци на друге. Објашњење таквог понашања налазимо у изјави Ђуре Виловића (1889-1958), римокатоличког теолога, философа, новинара и публицисте, истакнутог припадника Југословенске војске у Отаџбини (хрвати још кажу: “некадашњи праваш и хрватски националист, постао је националним ренегатом и пришао четничкому покрету… екстремни југославенски националист”), на суђењу Дражи Михаиловићу и друговима (1946), када је на питање о томе како је сакупљао грађу за своју књигу Крвава црква : Хрватски попови и фратри у распаду Југославије и у покољима Срба, одговорио: “Највише из усташке штампе. То су били најјачи документи, јер за време јуна, јула, августа, па и септембра месеца 1941. године, клер је у усташкој држави био убеђен да ће победити осовина. И онда су они хтели да покажу хрватском народу како Независна Држава Хрватска није толико дело Анте Павелића, него њихово. У тим чланцима они су такорећи означавали само себе као творце Независне Државе Хрватске и усташког покрета” .
У највећем броју поримљени Срби, свесни своје националне и верске издаје, хрвати своју патолошку мржњу према својим дојучерашњим православним истоплеменицима нису способни да прикрију ни у мирним условима. Стицајем несрећних околности, током “свога” Другог светског рата против Срба успели су да избегну стављање под старатељство, али само зато што су се исти они који су предложили такво решење, досетили да “више нема нацистичке Немачке”, да је са њима “Католичка црква, и то снаж-нија него икад, са својом штампом, и са светском штампом, уза се”, те да, “било шта да се објави о злочинима, у будућности, неће се, апсолутно, веровати”.
р. Кад је Фјодор Михајлович Достојевски (1821-1881) записао у свом дневнику (1871) да су “занесеност, охолост и бескрајна вера у своју неограничену моћ опили све Немце – народ који је ретко побеђивао, али који је, за дивно чудо, често побеђиван” и да “при томе не би требало узимати у обзир уобичајено самозадовољно хвалисање Немаца – традиционалну особину немачког карактера”, биће да је имао визију и онога што ће се дешавати у Немачкој уочи Другог светског рата; да је за Немачку “наступио нови сјајан и значајан период у њеном развитку” и да се нису појавили “само понос и шовинизам, већ се појавила и лакомисленост у односу на читаву Европу”. А ту лакомисленост тада је, веран сопственој мисли да “сва дела имају смисао, па и злочин”, Адолф Хитлер (1889-1945) поручио Немцима изван Рајха “да ћете ви бити извиднице које шпијунирају. Ви имате да припремите извесне ствари далеко пред фронтом. Ваша је задаћа да камуфлирате наше властите припреме за напад. Сматрајте да се налазите као у рату. За вас вреди ратни закон. Ви сте данас можда најважнији део немачког народа… Кад Немачка победи, онда неће бити никога ко ће се усудити да вас криво погледа. До вас је да извојујете Немачкој тај положај. Онда ћете ви заповедати без параграфа и мањинских права. Ваша ће задаћа бити да у свим подјармљеним земљама будете тутори, који ће туторску власт вршити у име немачког народа. Ви ћете у моје име управљати земљама и народима у којима сте сада покорени и потлачени. Тако се наша несрећа што су се милиони најбољих Немаца у прошлости морали иселити у друге земље претворила у нашу велику срећу. Као што су Жидови од распршеног народа постали светском силом, тако ћемо и ми, као прави народ божји, који је распршен по читавом свету, постати господујућим народом на кугли земаљској… Најмање што можемо учинити је то да спречимо даљи прилив словенске крви…. Зато је наша дужност да истребимо народе. Мора се развити посебна техника истребљења. Шта значи истребљење? Да ли се под тим мисли на уништење читавих народа? Наравно, тако ће по прилици ствар испасти. Ако имам снагу да без икакве гриже савести пошаљем у смрт цвет немачке омладине, зар онда немам право да уништим милионе ове инфериорне расе, која се множи попут гамади. Ја их нећу све поубијати, него спречити да се множе, а зато ћу мужеве раставити од жена. – Има више мотива да се један народ уништи систематски и без крви. То ће бити планско уништавање народа. Једна од најважнијих задаћа немачке политике у будућности биће та да свим средствима спречи даљи пораст словенских народа”.
Немачки ваздушни напад на Београд 6. априла 1941. године (када је погођена и Народна библиотека и у њој уништен велик део књижног блага) не треба сматрати осветом за 27. март и одбијање Тројног пакта, био је то планирани злочин геноцида над србским народом.
По правилу које је, једном својом изреком, поставио Адолф Хитлер: “Народ коме уништите споменике, за две генерације престаје да постоји као народ”.
с. Године 1941, убиства, пљачка и други облици терора приликом уласка маџарских трупа у Бачку и Барању “могу се означити и као најгрубљи вид денационализације – као геноцид, јер су му жртве биле из редова српског народа на рачун којег се желело обезбедити национална превласт”… Постепено, власт је прелазила у руке “редовне” војне управе, “која ће наставити са денационализацијом… да би тај процес, у наредном периоду, прерастао у мађаризацију”… Протеривање недомицилног српског живља, њих још око 150.000 душа, заустављено је, будући да су немачке власти у више наврата избегле да се око тога “усагласе” са Маџарима.
Све то Маџарима није сметало да преостале Србе, и урођене и дошљаке, подвргне најразличитијим облицима дискриминације: забрањена је српска штампа; забрањен је рад политичким странкама и групацијама; очувана је само једна српска гимназија (из наставног програма избачена је национална историја, а матуранти су морали полагати испите из маџарског језика и маџарске националне историје); суспендовано је деловање Матице српске; имовина Српске православне цркве стављена је под секвестар; сва већа српска предузећа проглашена су значајним за вођење рата, те су у њима постављени комесари; највећи број запослених Срба отпуштен је из службе; велик број младића српске националности присилно је мобилисан и после обуке употребљен “за ратне операције на страни непријатеља против савезника”; и тако даље.
По свему, маџарска војна управа у Бачкој и Барањи представљала је “грађанску администрацију која, радећи према војним директивама, врши прелаз из управног система једне стране државе на сопствени систем грађанске администрације”. Но, оно што је чинило “новост” у међународним државним и правним односима, јесте труд маџарских власти да новонасталу ситуацију представи не као окупацију запоседнуте земље, него као њено ослобођење. “Уместо да се у привремено заузетим југословенским крајевима поставља као освајач, који је према међународном праву био дужан да успостави такав систем војне окупације који не значи и промену суверенитета, Хортијева Мађарска једноставно врши територијално прикључење југословенских крајева својој државној територији. Отуда претежан број њених аката представља злочин злоупотребе међународног права”.
Иако је 4. јануара 1942. године, у шајкашким ритовима уз Тису, наводни жабаљски устанак окончан ликвидацијом четрдесетак припадника Шајкашког партизанског одреда, маџарска војна сила, под изговором да тако отклања опасност од побуне, окомила се на цивилно становништво Шајкашке, Новог Сада и Старог Бечеја и отпочела с масовним злочинима. Извесни пуковник Ласло Деак, који је командовао маџарским одредом “задуженим” за злочине по Чуругу, Жабљу, Ђурђеву, Госпођинцима, Шајкашу, Вилову, Гардиновцима, Локу, Тителу, Мошорину и Старом Бечеју, већ 6. јануара известио је своју претпостављену команду да “уопште се може рећи да је већи део становника злонамеран, балкански, за који не би било штета ако би потпуно нестао”.
Непосредно по ослобођењу Бачке и Барање (крајем 1944), енглеској јавности представљено је шта се све у тим областима дешавало током маџарске окупације, с тим што је нагласак дат на јануарску рацију 1942. године по Јужној Бачкој. Један део тог текста гласи:
“Мађарска војска почела је да врши покоље Срба… у Бачкој не у јануару 1942. године, као што то мађарска пропаганда жели да прикаже, него од почетка уласка на територију Југославије. У априлу 1941. године покољи су вршени у Новом Саду, Сомбору, Сенти и другим местима (Суботици, Пачиру, Бачкој Тополи, Србобрану, Сиригу, Кули). То нису биле борбе између војника, него убијање мирног цивилног становништва са циљем, како сами Мађари признају, застрашивања и пацификације српских крајева, јер је мађарска војска већ у мају 1941. године имала да припреми контингент за Хитлеров поход на Русију…
Прве вести о овим покољима гласиле су да је побијено око 100.000 цивилних лица. Тај велики број појавио се због тога што су Срби и Јевреји избезумљени масакрима, почели бежати са породицама и што је мађарска солдатеска многе растерала, похапсила и интернирала. На жалост, број убијених и после годину дана испитивања, које мађарска влада спречава, не силази испод 30.000…
Потврду за масакре невиног српског живља у Бачкој дао је и шведски новинар г. Нилс Хорнеј, који је у листу Социал Демократен од 12. октобра 1943. године објавио чланак под насловом Мађарски покољ Срба. Између осталога, овај шведски новинар тврди да се за време боравка у Мађарској потрудио и сам да преконтролише тачност југословенских тврдњи о покољима у Бачкој и да је углавном за њих добио потврду. Према информацијама које је он могао да прикупи на лицу места у покољима у Бачкој убијено је најмање 10.000 особа”.
Овој цифри врло је блиска она коју је средином марта 2008. године, у Новом Саду, при представљању своје књиге Рација, саопштио Александар Вељић: нешто преко 8.700, барем према његовим дотадашњим истраживањима.
Подаци Јована Пејина (1948) историчара из Београда, објављени у књизи Великомађарски каприц, Зрењанин 2007, за нека су места подробнији: покољ у Новом Саду однео је 4.635, у Жабљу више од 1.600, Мошорину 104 (међу њима 47 жена, 29 деце испод шеснаeст, осморо испод пет, а седморо од 5 до 10 година), у Госпођинцима 80, у Тителу 2.000, у Ђурђеву око 350, у Старом Бечеју око 200, у Чуругу до 1.400 жртава. На многим местима Пејин наводи и имена “најзаслужнијих” за те масовне злочине, за које су само малобројни осуђени на смрт, један део на краће временске казне, док су многе од њих после рата остали некажњени.
У саопштењу Покрајинске комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача у Војводини (објављеном у књизи Злочини окупатора у Војводини 1941-1944, Нови Сад 1946, стране 170-175), наводи се да су важну улогу у рацији у Новом Саду имали домаћи Маџари, “да би послужили као добри информатори месних прилика официрима штаба, који нису били из ових крајева… У извршењу рације значајну је улогу одиграло грађанско становништво мађарске народности… Представници војске су се… обратили и ослонили на овдашњу полицију, али су ипак сматрали, да би се томе требало додати још једна коректура, да би се у сваком случају могла имати јасна слика о тим подацима. У ту сврху је образован такозвани Легитимациони одбор… Првенствено овај одбор се састојао из претставника занатлија, индустријалаца, трговаца и интелигенције мађарске народности”.
Ако свему томе додамо да су се Маџари још почетком 1942. године сами хвалили у штампи да су мађарски живаљ у окупираној Бачкој повећали за више од шест одсто, несумњиво је да је тај погром над српским становништвом изведен плански, наредбом из врха маџарске државе, а не по вољи неколико “недостојних дезертера”, како су Маџари назвали официре који су остваривали злочиначки план своје владе о маџаризацији Бачке.
Маџари су касније сузбили своје злочиначке страсти јер су интервенисали њихови ратни савезници, Немци, можда имајући у виду дневничку забелешку др Јозефа Гебелса од 26. априла 1941. године, на 334. страни, да се “Мађари понашају као животиње. Наши фолксдојчери радије би остали са Србима него да постану део Мађарске”; фолксдојчери, дакле, који су између двају светских ратова били Југославији најнелојалнија народносна групација, иста она која је у Угарској била маџарскија од Маџара.
У крајњој линији, све то био је наставак маџарске политике која је од 1787. до 1850. године асимиловала више од 1,700.000 Немаџара, те да је само између двају светских ратова у Маџаре претопљено најмање 150.000 Срба.
с. Обично се прича да Срби са Румунима никада нису имали проблема. Имали су их, и имају их. Имају их јер Румуни несметано вршљају по Источној Србији не би ли Влахе превели у Румуне и, по тој основи, тамо поставили одређене територијалне захтеве. У не тако давној прошлости били су врло заинтересовани за цео Банат, па када се србска дипломатија позвала на “ситницу” да је србска престоница баш ту, на замишљеној румунској граници, Румуни су Србима безобразно пору чили да, ако им је то незгодно, нека престоницу преселе у унутрашњост.
т. Можда многима није познато да су Бугари пре четрдесетак година на Београдском сајму књига излагали карту која је западну бугарску границу смештала на Великој Морави, са севера, а до Охрида на југозападу. Наравно, то је Маћедонцима морало годити јер су њихови некадашњи комунистички руководиоци и раније причали да, ако је Балкански рат донео Србији ослобођење од Турака, то је за њих био почетак ропства.
ћ. Исламска декларација Алије Изетбеговића (1925-2003), Сарајево 1970, бави се положајем ислама у свету, национализмом као силом која подваја народе и комунизмом као неадекватним друштвеним поретком, и инсистира на “неспојивости ислама и неисламских система”, као и на искључивом ставу да “нема мира између ‘исламске вјере’ и неисламских друштвених и политичких институција”. Дода ли се томе да “ислам јасно искључује право и могућност дјеловања било какве стране идеологије на свом подручју”, те да је “у борби за исламски поредак дозвољена употреба свих средстава, свих осим једног – злочина”, постаје потпуно нејасно помоћу којих трикова “неисламске мањине у саставу исламске државе, уз увјет лојалности, (могу да) уживају вјерске слободе и сву заштиту”. А све те противречности покрива изјава да “ниједан други идеал, стран исламу, није никада успио остварити било какав ефекат од значаја на пољу културе, ни на пољу државе”.
Што ће рећи: култура и државност постоје само у исламском свету, “остали” само вршљају по околним сметлиштима.
у. Средином августа 1992. године, римски недељни лист Еспресо објавио је, а новосадски Дневник пренео краћи текст из кога се види (занемарујући појединост да је то био рат “између Хрватске и Србија”) да је папа Јован Павле II (Karol Јozef Wojtyla, 1920-1978-2005) упутио позив на крсташки рат против Срба:
“Ватикан према Хрватској има однос исте пристрасности као и према Пољској и обе државе и нације сматра бедемом католичанства у борби са православљем.
Повод за коментар под насловом ‘Против српских неверника’ је позив пољског папе Јована Павла Другог, Војтиле, упућен преко кардинала Анђела Содана (1927), да се у Босни трупама НАТО и Западноевропске уније, поведе крсташки рат против босанских Срба.
У оружаном конфликту између Хрватске и Србије, папа је такође заузео став да се Хрватска бори за свету ствар независности (као и Пољска) и Света Столица је, информишући о овом сукобу, уважавала изворе само једне стране, католичке хрватске… Српска сведочења о злочинима нису за Ватикан била ни пријатељски нити поуздани извори… Посвађане око религиозних доктрина, две цркве католичка и православна, не могу да се сложе ни око необоривих чињеница. Ватикан већ више од годину дана води кампању, у којој настоји да усмери западне земље у војну акцију против ‘српског експанзионизма’. При томе, папин теоретичар, министар иностраних послова Ватикана Жан Луј Туран, додељује Хрватима паћеничку улогу Авеља, кога треба заштитити од српског брата Каина. Шта више, папа наглашава у хрватству предводничку улогу католичанства и при том јасно ставља до знања да му ислам у Босни не смета, већ само православље”.
Нешто касније, почетком децембра исте године, Ватикан је на конференцији папских нунција из источних земаља још једном одлучно одбацио тезу да је рат у Хрватској и Босни верски скидајући тако сваку одговорност Свете Столице за умешаност, или подстицање ратног пожара на Балкану.
Само неколико дана касније (30. децембра 1992), ватикански секретар Анђело Содано изјавио је да је “рат у Босни неопходан, да је то легитимна одбрамбена борба против агресора”, те да Света Столица најављује још један свој благослов муслиманском и католичком рату против србског православља.
Почетком фебруара 1993. године, Лист енглеске цркве објавио је текст Колина Берклија (“Хрвати без покајања”,) који тврди да је суштина свих сукоба у Хрватској у томе што “Хрвати не желе да се покају због својих ратних злочина” у Другом светском рату, што је “католичка црква Хрватске у веома тесној вези са зверствима над Србима” и што је Хрватска, уз Немачку, једина земља која је за време Другог светског рата изградила сопствене концентрационе логоре, од којих, највећи, Јасеновац, за Србе “има исту конотацију коју Аушвиц има за Јевреје”.
У наставку, Берклијев текст даје се у облику који је, на основу агенцијске вести, објављен у новосадском Дневнику:
“Трагедија рата између Србије и Хрватске вуче корене из верске историје која је кулминирала смрћу неколико стотина хиљада Срба за време Другог светског рата.
Један универзитетски професор из западне Енглеске обелоданио је појединости ретко тужне приче о патњама које потпирују дуги рат и улози религије која је довела до насиља које се може сврстати одмах уз страхоте у нацистичким концентрационим логорима.
Др Џое Герат, професор теоретске хемије на универзитету у Бристолу, изнео је тврдњу да Срби и Хрвати нису два различита народа – они деле исто словенско наслеђе, али…они имају различиту црквену традицију.
Хрвати су римокатолици који сматрају да је њихов задатак да своје границе и веру одбране од расколништва и јеретика. Срби су православци на које су се Хрвати намерачили присиљавајући их да промене веру. Оба народа говоре исти језик, али користе различито писмо; заједнички идентитет поделила је религија.
Ривалство је постојало вековима, али се та подела претворила у хистеричну борбу тек за време Другог светског рата, с тим што су Срби били мета агресије. Године 1941. Хитлер је поделио Југославију и створио Независну Државу Хрватску.
У новој држави (НДХ – ИП) било је 6,700.000 житеља, од чега су свега 3,300.000 били Хрвати. Било је 2,200.000 Срба, 750.000 муслимана, 80.000 Јевреја и 70.000 протестаната и других мањина.
Ово је било више од спора, била је то кулминација слепог крсташког рата са циљем да се искорени народ на који су Хрвати гледали као на јеретике и шљам. Ништа није могло да их заустави. Али, до које је мере била умешана црква? Почетком 1993. године, на једној међународној конференији, Џонатан Стајнберг је приложио рад под насловом ‘Римокатоличка црква и геноцид у Хрватској за време Другог светског рата’, у коме је обрадио ово питање.
Док неки посматрачи кажу да има мало доказа о вези између хрватске црквене хијерархије и декларисане политике НДХ, други нису тако милосрдни.
Нагло оснивање католичке Хрватске, која је ‘одмах прибегла’ геноциду, изазвало је дилему у вези са римокатоличком хијерархијом у Хрватској, а и у Ватикану”.
ф. Од Вилија Вимера (1943), немачког политичара и једно време секретара немачког министарства одбране, сазнајемо да је крајем априла 2000. године, у Братислави/Словачка, одржана конференција коју су заједнички организовали америчко министарство спољних послова (Стејт департмент) и Спољнополитички институт Републиканске странке, а причало се о Балкану и проширењу Северноатлантског пакта (НАТО).
“Конференцији су присуствовали веома високи политички представници, на што указује присуство великог броја председника влада, као и министара иностраних послова и министара одбране из тог региона. Међу бројним важним тачкама, о којима се расправљало, неке од тема заслужују да их се нарочито истакне:
1. Организатори конференције су захтевали да се у кругу савезничких држава што је могуће брже изврши међународно признање независне државе Косово.
2. Организатори су изјавили да се Савезна Република Југославија налази ван сваког правног поретка, а пре свега изван Завршног документа из Хелсинкија.
3. Европски правни поредак представља сметњу за спровођење планова НАТО-а. У том смислу знатно је погоднији амерички правни поредак за примену и у Европи.
4. Рат против Савезне Републике Југославије (март-јун 1999 – ИП) вођен је да би се исправила погрешна одлука генерала Ајзенхауера (Двајта, 1890-1969, америчког председника од 1953. до 1961 – ИП) из доба Другог светског рата (што је пропустио да војно окупира Југославију – ИП). Због тога се из стратешких разлога тамо морају стационирати амерички војници, те да се надокнади оно што је пропуштено 1945. године.
5. Европски савезници су учествовали у рату против Југославије да би, де факто, превазишли препреку и дилему која је настала после усвајања “Концепта нове стратегије” Алијансе у априлу 1999. године, односно настојање Европљана да се претходно добије мандат Уједињених нација или Конференције за европску безбедност и сарадњу.
6. Не умањујући важност накнадне легалистичке интерпретације Европљана да је, наиме, код ширења задатака НАТО-а преко граница законски договореног подручја у рату против Јуославије, била реч само о изузетку, ипак је јасно да је у питању преседан, на који се у свако доба свако може позвати, и тако ће многи убудуће и да поступају.
7. Ваљало би да се приликом садашњег ширења НАТО-а поново успостави територијална ситуација на простору између Балтичког мора и Анадолије, каква је постојала у време Римског царства и то у доба када је оно било на врхунцу моћи и заузимало највеће територијално пространство.
8. Због тога Пољска мора да буде окружена са севера и југа демократским државама као суседима, а Румунија и Бугарска да обезбеде копнену везу са Турском. Србија (вероватно због обезбеђивања несметаног војног присуства САД) трајно мора да буде искључена из европског развоја.
9. Северно од Пољске треба да се оствари потпуна контрола над прилазима Санкт Петербурга Балтичком мору.
10. У сваком процесу, праву народа на самоопредење треба дати предност над свим другим одредбама или правилима међународног права.
11. Тврдња да је НАТО приликом напада на Савезну Републику Југославију прекршио сва међународна правила, а нарочито све одговарајуће одредбе међународног права – није оспоравана.
После ове конференције на којој се расправљало веома слободно и отворено, не може да се избегне важност и далекосежност њених оцена, нарочито када се има на уму висок и компетентан састав учесника и организатора.
Америчка страна, по свој прилици, свесна је и спремна да у глобалном оквиру, због остваривања својих циљева, поткопа и укине међународни правни поредак, који је настао као резултат Другог светског рата у прошлом веку. Сила има да стоји изнад права. Тамо где јој (сили) међународно право стоји на путу, треба га уклонити.
Када је сличну судбину доживело Друштво народа, Други светски рат није више био далеко. Начин размишљања, који води рачуна само о сопственим интересима, може да се назове само тоталитарним”.
Ако се већ помиње међународно право, ваља се подсетити да је средином 1991. године, у време када се југословенска криза примицала врхунцу, Франсоа Митеран (1916-1996), француски председник од 1981. до 1995, године, предложио својим савезницима да, зарад регулисања евентуалних међудржавних спорова, размисле о хитном увођењу наддржавних и наднационалних “нових европских правних норми”. Француски лист “Либерасион”, 3. јула 1991. године, прокоментарисао је југословенска збивања као озбиљан изазов новом европском поретку признајући да том изазову још нема одговора. До брзог и несразмерно масовног ангажовања Европе око Југославије дошло је, делом, и због европског подозрења да би југословенско националистичко и мањинско искуство могло послужити као фитиљ сличним појавама у многим европским државама, док је управо поменута конференција у Братислави пружила прилику америчком неоколонијализму да свој статус у Немачкој, стечен по окончању Другог светског рата, неосетно прошири на цео европски континент.
х. Национални савет маџарске националне мањине са седиштем у Суботици, у складу са пресудом Окружног суда у Новом Саду (у управном поступку на захтев општинског правобраниоца из Србобрана, због употребе поодавно одбаченог маџарског назива Сзенттамас) да се за насеља по Војводини Србској могу службено користити наводни традиционални називи на језицима националних мањина, поодавно је на својој званичној “веб” презентацији објавио Назив насељених места у Војводини на маџарском – у 45 (четрдесет пет) општина пописано је око 380 (триста осамдесет) насеља именованих по номенклатури наслеђеној из традиционалног времена док су се Банат, Бачка и Срем налазили под угарском окупацијом. Као пример (макар и без потребних акцената) наводимо тек неколико места у којима се одлука о наводној традиционалној угарској ојконимији “спроводи без икаквог отпора”: Pardany – Међа; Моdоs – Јаша Томић; Маgyаritabe – Нови Итебеј; Raros – Милетићево; Оker – Змајево; Szentamas – Србобран; Tiszaszentmiklos – Остојићево…
У тренутку када то такозвана међународна заједница оцени прикладним, маџарски именослов насељених места по Војводини Србској послужиће Маџарима с обеју страна граничне линије као несумњив доказ да је Војводина Србска, у маџарској номенклатури Vajdasag Аutonom Таrtomany, изворна маџарска земља (матици “отета” Тријанонским мировним уговором из 1920), да су називи појединих места исписани на маџарском језику старији од србских (неки од тих србских “млађи” су од сто година), да су Срби у тим крајевима новији народносни слој (од јуче, такорећи), те да то потврђују и “знања” званичне историјске “науке” у Срба о недугој србској старини у Панонији.
Илија Петровић / Васељенска ТВ
Наставиће се…
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.