Британска амбасадорка: Наставићемо да подржавамо Србију на путу ка ЕУ
Британска амбасадорка Шан Маклауд је министру финансија Синиши Малом рекла да ће, мада излази из Европске Уније, Велика Британија наставити да подржава евро-интеграцију Србије и њене реформе потребне за то.
Амбасадорка је истакла да је за компаније из Велике Британије најважније да се “ради на бољем пословном окружењу у Србији”, саопштило је Министарство финансија.
На састанку је оцењено да у много области може да се успостави квалитетнија сарадња и да има потенцијала да више инвеститора из Велике Британије дође у Србију.
Амбасадорка Маклауд је најавила да ће Велика Британија крајем ове године бити домаћин Самита о климатским променама, те да је њена држава фокусирана на “зелену економију” и “зелене пројекте”, те је и то област у којој може да се појача сарадња са Србијом.
Министар је рекао да је Србија већ неколико година “апсолутни лидер у региону у привлачењу страних директних инвестиција”.
Мали је захвалио амбасадорки што су британске финансијске институције нашле интерес да финансирају изградњу будућег ауто-пута “Моравски коридор”.
Додао је да иста финансијска конструкција као за тај пројекат, може да се припреми и за друге.
Подсетио је да се у преговорима Србије о пријему у ЕУ, осам поглавља односи на финансије, од којих је до сада отворено шест.
Министар је поновио да је ЕУ приоритет Србије, и да је “то пут којим се креће”, али да је “важно да се изнутра ради на јачању економије, смањењу незапосленост, расту привреде”.
Оценио је да је највећи изазов Србије како да повећа стопу раста, и да ће у томе помоћи инвестициони план “Србија 2025”, као и образовање и дигитализација.
Министар финансија је рекао да је Србија прошле године на Лондонској берзи имала две емисије обвезница које је оценио веома успешне, и најавио још једну за јесен ове године.
Бета
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
A što srećo kad Vas tamo nema? Kažete, “volimo Evropu ali mrzimo EU”, da li to znači da i nas “volite” čim nas tamo šaljete?