Солидарност и донације обичних људи спасавају од извршитеља
Здружена акција Kров над главом саопштила је да је у протекла три дана сакупила 143.500 динара помоћи за Ненада Бутулију из Руског Села код Kикинде, коме прети заплена две овце због дуга Србијагасу од 60.000 динара.
У саопштењу те организације се наводи да је Ненад Бутулија плућни болесник, који скромно живи од повремених физичких послова и социјалне помоћи од 8.000 динара. Терапија, која му је потребна кошта 3.500 динара, а комуналне дугове је плаћао редовно док је био запослен.
Kров над главом додаје да је јавна продаја заказана од стране јавног извршитеља Лазара Секулића, који је надлежан за подручје Вишег и Привредног суда у Зрењанину и да је за две овце одређена почетна цена од 21.000 динара.
“Одлуком извршитеља на аукцији је требала да се прода и свиња процењана на 30.000 динара, али је њу Бутулија већ раније продао да би платио дугове за струју и воду”, наводи се у саопштењу.
Хуманитарну акцију је покренуо суботички огранак организације у уторак, 18. фебруара, а већина донација је била вредности између 200 и 1.000 динара.
“[То] показује да се укључио велики број обичних људи, који су показали солидарност и жељу да помогну”, наводе из Kрова над главом.
Борис Телечки из Здружене акције Kров над главом Суботица рекао је за Нову економију да је презадовољан овом акцијом, за коју је оценио да показује да су људи спремни да покажу емпатију и пруже солидарну помоћ. Он је додао и да је на овом примеру “потврђена теза да смо препуштени сами себи и да држава не води рачуна о најугроженијима”, као и да је Ненаду Бутулији позлило и да се тренутно налази у болници, а активисти ће га посетити и однету му новац.
“Тренутно само међусобна солидарност може да помогне у оваквим случајевима, а за системско решење ћемо морати да се боримо, на првом месту иницијативом за оцену уставности закона о извршењу”, казао је Телечки.
Данас се у целом свету обележава Светски дан социјалне правде, који је пре 13 година установила Генерална скупштина Уједињених нација како би подсећала друштво да је она могућа једино ако грађани показују одговорност према најрањивијим друштвеним групама.
Уставни суд је недавно донео одлуку у којој се позива на Европску конвенцију о људским правима и којом поништава пресуду у једном од познатијих случајева исељења у претходних неколико година, јер је таквом пресудом прекршен члан 8. којим је гарантовано право на дом.
В. Вуксановић / нова економија
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.