Русија: Америка, по свој прилици, разматра нуклеарни конфликт као политичку опцију
САД намерама да још више модернизује нуклеарне снаге очигледно већ разматрају нуклеарни конфликт као политичку опцију, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
„Вашингтон не само да модернизује своје нуклеарне снаге, него стреми да их унапреди, што значајно повећава вероватноћу њихове употребе“, рекла је Захарова на брифингу.
Она је истакла да посебну забринутост у том погледу представља то што САД повећавају спектар средстава мале снаге у свом нукеларном арсеналу, укључујући производњу и распоређивање такве муниције за стратешке носаче.
„То очигледно води до снижавања прага за употребу нуклеарног оружја. Стиче се утисак да у Вашингтону одлучили да циљано разматрају нуклеарни сукоб као реалну политичку опцију, и због тога развијају одговарајући потенцијал“, констатовала је Захарова.
Према њеним речима, да би њихови поступци били легитимни, САД се традиционално позивају на спољне претње у виду Русије и Кине, које наводно угрожавају Америку.
Русија осуђује повећање америчких расхода за нуклеарно оружје
Повећање америчких расхода за нукеларно оружје је пут који води у ћорсокак, рекла је Захарова.
Необуздано гомилање војне моћи, посебно изван одређених правних оквира за одвраћање, је једноставно пут који води у ћорсокак. Много ефикаснији начин за осигуравање националне безбедности је наставак политике контроле наоружања и успостављање мирне интеракције с другим државама, на шта поново позивамо САД“, истакла је Захарова.
Русија забринута због Споразума о отвореном небу
Русија је озбиљно забринута због изјава америчких званичника, који покушавају да искористе Споразум о отвореном небу у унутарполитичким играма, каже Захарова.
„Озбиљно смо забринути због изјава појединих високих функционера и америчких посланика, клји покушавају да од Споразума о отвореном небу направе монету за поткусуривање у унутарполитичким играма. Сматрамо да је овај споразум веома важан механизам за осигуравање европске безбедности и транспарентности у војној области, поред Бечког документа о мерама за јачање поверења и безбедности из 2011. године“, истакла је Захарова.
Споразум о отвореном небу потписан је 1992. године и постао је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата. Он је на снази од 2002. године и омогућава земљама-учесницама да отворено прикупљају информације о оружаним снагама и активностима других. Споразум су потписале укупно 34 државе.
Новинарима пре брифинга мерена температура
Свим новинарима, који присуствују брифингу Захарове, пре уласка у салу је измерена температура због опасности од епидемије коронавируса.
Температуру новинара контролисали су медицински радници у маскама помоћу термографске камере. Процес мерења није трајао дуже од пар секунди. Код зграде Министартсва спољних послова паркирано је дежурно возило хитне помоћи.
Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.