Амерички експерт: Поделити планету са Русијом и Кином
Владимир Малишев, један од најистакнутијих руских политичких аналитичара, у тексту „Нове границе света“ који је написао за ФОНДСК, истиче да је студија Грахама Алисона, објављена пре пар месеци у Foreign Affairs-у, обавезно штиво за сваког ко жели да схвати позицију и намере САД-а на светској геополитичкој шаховској табли.
Foreign Affairs је објавио чланак познатог америчког политиколога, саветника министра одбране председника Регана, заменика министра одбране Амеике за време председника Клинтона, а садашњег директора Белфорт центра за науку и међународне односе САД-а. „Нове сфере утицаја; подела планете с другим супердржавама“ значајно је дело Алисона, кога сматрају класиком савремене америчке политикологије. Суштина његовог чланка лежи у ставу да сфере утицаја Америка мора поделити са неким. Како и са ким?
Амерички експерти су својевремено престали да говоре о сферама утицаја, не зато што је та концепција застарела, већ због тога што је де факто читав свет био под утицајем Америке. Вашингтон је свестан да данас ситуација није таква. Дошло је до тектонских потреса у балансу сила у прве две деценије 21. века.
Главни разлог забринутости бившег високопозиционираног службеника Пентагона свакако је Кина. Могућност улагања у инфраструктуру, раст БДП-а, вишеструко већи број становника – све су то чиниоци који иду у корист најмногољуднијој земљи света.
Алисон нарочито апострофира чињеницу да Кина постаје потпуно равноправан конкурент Америци у области напредних технологија. Од 20 највећих ИТ компанија чак 9 су кинеске. Њихов напредак у области вештачке интелигенције, укључујући системе праћења, препознавања лица и гласа, технологија у сфери финансија, застрашујући су за Америку.
Сразмерно је растао и војни потенцијал Кине. Некада је кинески војни буџет чинио 25. део америчког буџета. Данас је то трећина, а ускоро ће се потпуно изјендачити.
Такође, Алисон се осврће и на, до прошле године, скриване резултате војних игара чији је резултат био следећи: „Када се америчке јединице сукобе са руским и кинеским – претворе је у прах и пепео!
Када је реч о Русији, амерички експерт невољно признаје да је она атомска супердржава која поседује арсенал функционално еквивалентан арсеналу Америке.
Русија поседује феноменалну војну индустрију и производи оружје које свет жудно купује. Русија је чувена по својим оружаним снагама које несумњиво могу ратовати и побеђивати. Војна слава данас је несумњиво највећа предност Русије!!!
У том контексту Алисон препоручује и Украјини да спусти лопту и почне више да поштују Кремљ. Многе земље, сматра он, које су се сакриле испод америчког кишобрана, суочиће се са трагичним разочарењима. Подсетио је да је председник Обама изјавио да Башар Ал Асад, лидер Сирије, мора да оде. Али Путин је мислио другачије.
И, шта предлаже Алисон у оваквим условима? По његовом мишљењу само мали број досадашњих савезника САД-а, од Пакистана до Летоније, испуњава критеријуме какви су Америци потребни. „Савези нису вечни“. Алисон не жури са откривањем карата, али децидно тврди да ће се Америка одрећи бројних савезника, окружујући се онима са којима може сарађивати на обострану корист.
Свакако, рушење „америкоцентричног“ униполарног света постало је очигледно и далеко пре појаве овог чланка. Распад структура једнополарног света не значи и да ће Америка одустати од покушаја да задржи позицију светског хегемона.
Студија Грејема Алисона објављена у Форин Аферсу значајна је искључиво због следећег: америчка геополитичка мисао наставља да оперише са категоријом – сфере утицаја, полази из убеђења о неопходности поделе планете, и концентрисана је на троугао сила Америка-Кина-Русија. То је суштина савремене америчке геостратегије.
ИН4С
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
ZNACI MORA DOCI DO 2-e JALTE,
INACE RAT DO UNISTENJA…???
МАДА БУДАЛА И РАТОВА,
БИЧЕ УВЕК.ЗА ВЕК ВЕКОВА…АМИН.!!!