Припрема терена за крах вакцине: Пронађен нови сој са екстремно пуно мутација!?!
Вирусолог Том Пикок са “Imperial College” у Лондону објавио је детаље нове варијанте вируса, истичући да невероватно велика количина мутација у спајк протеину изазива велику забринутост.
Научници кажу да нови сој коронавируса носи екстремно висок број мутација које могу изазвати даље болести. Геномским секвенцирањем ова варијанта вируса је потврђена код десет случајева у три државе. То је изазвало озбиљну забринутост међу научницима јер бројне мутације могу омогућити вирусу да ‘избегне’ имунитет.
Варијанта B.1.1.529 има 32 мутације у спајк протеину, који је део вируса који већина вакцина користи за припрему имунолошког састава против коронавируса, пише Гардијан. Мутације у том протеину могу утицати на способност вируса да инфицира ћелије и шири се, али и да отежа имунолошким ћелијама да нападну патоген.
Ова варијанта прво је уочена у Боцвани 11. новембра, где је потврђена секвенцирањем код три случаја, док је још шест потврђено у Јужној Африци три дана касније и један у Хонг Конгу тог дана.
Вирусолог Том Пикок са „Imperial College“ у Лондону објавио је детаље нове варијанте вируса, истичући да невероватно велика количина мутација у спајк протеину изазива велику забринутост.
Он је на Твитеру написао да би варијанту требало надзирати, али и додао да може бити реч о необичном кластеру који није баш преносив.
Директорка ковид 19 Одељења у британској Агенцији за здравствену сигурност, Мира Чанд, рекла је да у сарадњи са научницима широм света прате развој варијанти вируса Sars-CoV-2.
„У природи вируса је да често и насумично мутирају, није необично да се појави мали број случајева с новим варијантама вируса. Све варијанте које показују доказе ширења вируса се брзо проверавају“, рекла је Чанд.
Рави Гупта, професор клиничке микробиологије на Универзитету Кембриџ, рекао је да је рад у његовој лабораторији открио да две мутације на Б.1.1.529 повећавају заразност и смањују препознавање антитела.
„Кључна одлика вируса која није позната је заразност јер се чини да је то подстакло иницијално ширење делта варијанте“, рекао је Гупта.
Професор Франсоа Балу, директор UCL Института за генетику рекао је да се велики број мутација у варијанти вируса очито накупио у једном ‘праску’, што сугерише да се могло развити током хроничне инфекције код особе с ослабљеним имунолошким саставом, вероватно нелеченим пацијентом с HIV/AIDS-ом..
„Дефинитивно бих очекивао да се слабо препознаје по неутрализовању антитела у односу на алфа или делта. Тешко је предвидети колико се може преносити у овој фази. За сада би то требало помно пратити и анализирати, али нема разлога за претерану забринутост осим ако у блиској будућности не почну да расту бројке с том варијантом заразе“, рекао је.
[table id=1 /]
24sata.hr
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.