Фармери ће блокирати Имлек ако их директор не прими на разговор
Произвођачи млека у Србији упутили су позив на разговор директору Имлека како би затражили да та млекара повећа откупну цену, а ако захтев буде одбијен прете протесном блокадом, рекла је данас председница Савеза удружења одгајивача говеда Сања Бугарски.
Она је за Бету рекла да Имлек, који је лидер на домаћем тржишту, неће да плати реалну цену млека и да произвођачи сада за литар добијају од 36 до 38 динара, а да је 2015. године литар коштао 43 динара.
„Млекара Имлек је лидер на домаћем тржишту и диктира цену и осталим млекарама. Произвођачи млека су упутили захтев за разговор са директором и чекају позив, а уколико не буду позвани блокираће ту млекару“, рекла је Бугарски.
Додала је да је произвођачка цена млека 56 динара и да је пре неколико месеци, када су млекари јавно изразили незадовољство, неколико мањих млекара подигло цену за два-три динара, па да сада неке мање млекаре плаћају млеко скупље од Имлека.
Држава је средином године, да би олакшала положај произвођача, подигла субвенцију са седам на десет динара за литар млека чиме је, према речима Бугарски, посредно помогла да млекаре и даље одбијају да подигну откупну цену јер рачунају да је она због те субвенције повећана.
Бугарски је рекла да замрзавање цене дуготрајног млека неће погодити млекарску прерађивачку индустрију јер она зарађује на прерађевинама, јогурту, сиревима, павлаци и другим производима од млека, а не на самом млеку.
Пре неколико месеци, када су се млекари јавно побунили незадовољни откупном ценом, премијерка Ана Брнабић је покушала да организује заједнички састанак произвођача и млекара, али до данас то није успела.
[table id=1 /]
Бета / Агросмарт
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.