Поднета жалба Управном суду на незаконито решење РИК-а
Правни тим Суверениста поднео је жалбу Управном суду на решење Републичке изборне комисије (РИК) којим је одбијен приговор на 3.932 гласачка места на недавном референдуму о измени Устава.
У саопштењу покрета Доста је било (ДЈБ) наводи се да је жалбу потписао и поднео народни посланик Владан Глишић, а од суда се очекује да поништи решење РИК-а и одржи јавну расправу због значаја приговора по јавни поредак Републике Србије.
„Решење којим је одбијен приговор на 3.932 гласачка места, једнако је катастрофално и у правно-техничком као и у суштинском смислу, очекујемо да га Управни суд поништи, пошто му РИК није оставио другу могућност“, саопштио је ДЈБ.
Како је наведено, „пошто се из увода Решења које помиње 3.418 приговора, изреке и образложења решења које помиње 3.393 приговора, не може чак ни утврдити о којим је то гласачким местима РИК уопште одлучивао, постоји обавеза Управног суда да решење РИК-а у сваком случају поништи“.
Када би се, речено је, „чак и упустио у наводе којим је веома трапаво и неуверљиво РИК покушао да оправда ово одбијање приговора, Управни суд би наишао на такве правне бесмислице које не би могао да игнорише“.
Тако је, између осталог, наведено да је „РИК одбио приговор да су бирачки одбори фалсификовали записнике и потписе бирача зато што у записницима тих истих бирачких одбора нема ниједна примедба у вези са фалсификовањем записника и потписа бирача“, „РИК сматра да има право да утврђује основаност кривичне пријаве уместо Републичког јавног тужилаштва и усуђује се да то чини овим решењем“.
„РИК се меша у преткривични поступак и злоупотребљава чињеницу да је дошао у посед кривичне пријаве Суверениста, иако је та пријава достављена само као доказ да претходно питање није решено. РИК сматра да је нормално да на гласачком месту са 771 бирачем буде излазност 100 одсто и глас за – ‘да’ на 99,5 одсто“, наведено је као разлог да се поништи решење РИК.
„На референдуму 16. јануара је победило – ‘не’. Суверенисти не признају фалсификоване резултате референдума. Устав је одбрањен. Кривична пријава и приговор су правни основ за проглашење фалсификованих резултата референдума ништавим након промене власти“, саопштио је ЂБ.
Данас
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.