Пандемије и биолошко оружје: Истина о биолабораторијама у Украјини и Србији
Под контролом Пентагона налази се 336 лабораторија за развој војно-биолошког потенцијала. У држава које се граниче с Кином и Русијом налази се 60 таквих објеката, а 30 у Украјини. У Србији раде четири лабораторије које добијају донације америчког Министарства одбране. Руске власти објавиле су документе о пројекту УП-4, реализованом у Кијеву, Харкову и Одеси, за производну биоагенаса способних за селективну инфекцију одређених етничких група. За пренос високопатогених вируса предвиђена је употреба шишмиша, инсеката и птица селица, чије руте пролазе Русијом. Рад биолошких лабораторија у Украјини финансирао је, поред осталих, и инвестициони фонд “Роземонт Сенека”, на чијем челу се налази Хантер Бајден, син америчког председника Џозефа Бајдена.
Још није почео рат нуклеарним, али јесте биолошким оружјем. У том рату нема фронта и селектованих војних циљева. Цео свет је ратиште, сви су мете.
Министарство одбране Руске Федерације је недавно саопштило да поседује доказе о пројекту УП-4, који је до 2020. године реализован у Украјини.
Кинеско Министарство спољних послова објавило је да се под контролом Пентагона налази 336 лабораторија у 30 држава, које од 2005. године финансира америчко Министарство одбране. Амерички државни органи и приватне компаније користе недостатке у правном систему одређених земаља, како би развијали свој војно-биолошки потенцијал. Информације о тој врсти рата, који одавно траје, почетком марта изнео је генерал Игор Кирилов, начелник радијационе, хемијске и болошке заштите Оружаних снага Руске Федерације.
Руско Министарство одбране тврди да поседује документацију која потврђује да је у Украјини радило 30 лабораторија у којима су вршена „истраживања високог ризика“ под директном контролом војних и научних експерата из Сједињених америчких држава. У објектима у Кијеву, Харкову и Одеси развијан је пројекат УП-4, чија сврха је проучавање могућности ширења посебно опасних инфекција преко птица селица.
За пренос високопатогеног грипа Х5Н1, који изазива смртност 50 одсто инфицираних људи, предвиђена је употреба најмање две врсте птица селица, чије руте воде преко Русије. У саопштењу руског Министарства одбране истакнуто је да се тај метод „од свих који су развијени у САД, за дестабилизацију епидемиолошке ситуације, један од најнепромишљенијих и најнеодговорнијих, јер не дозвољава да се контролише ситуација“.
Руси тврде да имају доказе да је у украјинским лабораторијама креирано биолошко оружје. Осим УП-4, завршени су билошки пројекти УП-2, УП-9 и УП-10 за проучавање узрочника антракса и афричке свињске куге. Реализован је и пројекат УП-8 у коме је истраживан вирус тзв. кримско-конгоанске хеморагијске грознице, као и пројекат Р-781 за употребу слепих мишева као носилаца агенаса биолошког оружја.
Руски званичници тврде да је Пентагон у украјинским лабораторијама развијао програме за употребу инсеката за пренос вирусних инфекција.
„Анализа докумената потврђује податак да је више од 140 контејнера са ектопаразитима слепих мишева, бувама и крпељима, пребачено из биолошке лабораторије у Харкову у иностранство. Американци су већ успели да евакуишу већи део документације из лабораторија у Кијеву, Харкову и Одеси, укључујући базе података, биоматеријале и опрему, у Лавовски истраживачки институт за епидемиологију и хигијену и амерички конзулат у Лавову. Не искључује се могучност ни да је део материјала пренет у Пољску. Са високим степеном вероватноће може да се каже да је један од циљева САД-а и њихових савезника стварање биоагенаса способних да селективно утичу на различите етничке групе становништва. Велика количина крвног серума становника разних украјинских региона, који припадају словенској етничкој групи, пребачена је из Украјине у иностранство“, наводи се у саопштењу Министарства одбране РФ.
Украјинске власти нису коментарисале наводе руских власти. Представници Стејт департмента су одбацили оптужбе да је Пентагон укључен у пројекте који су реализовани у украјинским лабораторијама, али нису негирали сарадњу с Украјином у области превенције умножавања технологија, патогена и експертизе које би могле да буду употребљене у развоју биолошког оружја. Сједињене Државе и Украјина су 2005. године потписале споразум о сарадњи у тој области.
Руске оптужбе о Пентагоновим програмима у Украјини демантовала је Викторија Нуланд, помоћница америчког државног секретара, која је рекла да постоје лабораторије за дијагностику и био-одбрану, које служе за сузбијање биолошке претње у тој земљи. Нуланд је потврдила да је Америка предузела све да матријале из украјинских лабораторија склони на време, како не би завршили у рукама Русије.
Док Американци тврде да су те оптужбе „смешне и неистините“, Руси упозоравају на опасност од биолошког оружја и нападе слепим мишевима, инсектима и птицама селицама.
– Министарство одбране Русије наставља да проучава материјале о спровођењу војно-биолошких програма Сједињених Држава и њихових савезника у НАТО блоку. Пентагон је био заинтересован да у Украјини истражи векторе инсеката који су способни да шире посебно опасне инфекције. Добијени подаци сведоче о раду са узрочницима куге, антракса и бруцелозе, а циљ биолошког истраживања био је да се створи механизам дистрибуције смртоносних патогена. Прстеноване питце пуштене су, у оквиру војно-биолошког програма, из резервата биосфере Асканија – Нова Херсон. Ухваћене су у априлу 2021. у областима Иваново и Вороњеж у Русији. У пројекту Р-781 коришћени су слепи мишеви за пренос агенаса биолошког оружја. Осим у украјинским, тај и остали пројекти реализују се и у грузијским биолошким лабораторијама, које контролише Пентагон, у сарадњи са Политехничким институтом Вирџиније и Геолошким заводом САД – рекао је Кирилов.
На захтев Русије средином марта ове године заказана је седница Савета безбедности Уједињених нација поводом оптужби да САД финансира „војно-биолошке активности“ у Украјини. Оливија Далтон, портпаролка мисије САД-а у УН-у, рекла је да америчка администрација неће дозволити да Русија користи Савет безбедности као место за промоцију дезинформација. Далтон тврди да Русија на тај начин покушава да „оправда евентуални напад биолошким или хемијским оружјем“ украјинске одбрамбене снаге. Линда Томас Гринфилд, америчка амбасадорка у УН-у, поновила је став да „Владимир Путин измишља наводе о хемијском или биолошком оружју како би оправдао сопствене насилне нападе на Украјину“.
Томас Гринфилд је рекла да Украјина нема програм за биолошко оружје које подржавају Сједињене Државе, него у својим лабораторијама развија системе који омогућавају откривање и дијагностификовање болести попут Ковида 19, а да „САД само помажу Украјини да то ради безбедно“.
Руски амбасадор у УН-у Васиљ Небензија је упозорио чланове Савета безбедности да би опасни патогени могли да се из Украјине рашире по целој Европи.
– У непосредној близини Европске уније имате експерименталну платформу за изузетно опасна биолошка испитивања. Позивамо вас да размислите о веома реалној биолошкој опасности за људе у европским земљама, која може бити последица неконтролисаног ширења био-агенаса из Украјине. Видели смо са Ковидом 19 да ширење није могуће зауставити. Ако се оствари такав сценарио, цела Европа ће бити покривена њиме. Сумње су још веће јер САД одбијају да дозволе међународну ревизију био-лабораторија које су спонзорисале у Украјини. То значи да постоји разлог зашто крију документацију о пројектима – рекао је Набензија.
Генерал Игор Кирилов је истакао пример ширења афричке свињске куге 2007. године из Грузије у Русију, Кину и неколико европских држава. Та болест је само у Русији изазвала штету од око 600 милиона долара.
– С високим степеном вероватноће можемо да тврдимо да је веома заразан сој афричке свињске куге, који је идентичан соју „Грузија-2007“, био произведен у једној од био-лабораторија под контролом Пентагона, вероватно у грузијском центру „Лугара“. Амерички војни биолози, запослени у том центру, заобилазе грузијско законодавство користећи дипломатски имунитет. Поседујемо документ Министарства здравља Грузије, који потврђује да су обавештени о превозу био-материјала дипломатским каналима, без провере. То дискредитује појам дипломатског имунитета и омогућава представницима оружаних снага САД-а да извршавају налоге своје владе заобилазећи грузијско законодавство – тврди генерал Кирилов.
Он је указао да се у региону око центра „Лугара“ драстично погоршава ситуација по питању болести које преносе инсекти. Европски центар за контролу профилаксу болести је регистровао премештање различитих врста комараца из Грузије и Русије. Крпељи, који су мигрирали из Грузије, изазвали су ширење кримско-конгоанске хеморалгијске грознице у Стравопољској и Ростовској области. Кирилов тврди да се амерички војни биолози у Грузији не баве проблемима попут туберкулозе, АИДС-а или корона вируса, него истражују атипичне облике куге.
Руске службе процењују да је Пентагон од 2005. године уложио више од пет милијарди долара у рад организација повезаних са програмом изградње биолошких лабораторија у целом свету. Водећи извођачи радова су „Метабиота“, „Блацк &Веатцх“ и „ЦX2М Хилл“, које се баве изградњом биолошких лабораторија и испоруком опреме. У реализацији тих програма учествују америчко Министарство одбране, Агенција за међународни развој, фонд Џорџа Сороша, Центар за контролу и профилаксу болести САД-а и друге организације.
Руско Министарство одбране саопштило је да у финансирају био-лабораторија у Украјини учествује и инвестициони фонд „Роземонт Сенека“, на чијем челу се налази Хантер Бајден, син америчког председника Џоа Бајдена. Амерички званичници демантовали су ту информацију. Међутим, британски лист Дејли мејл недавно је објавио садржај електронске преписке Бајдена и Мери Гутијери, потпредседнице компаније „Метабиота“. Из те комуникације види се да је Бајден помогао „Метабиоти“ да, у периоду од фебруара 2016. до новембра 2016, с Пентагоном потпише уговоре вредне 18,4 милиона долара.
Мери Гутијери је 2016. године у Кијеву организовала састанак украјинских и америчких званичника, који су преговарали о „сарадњи у области надзора и превенције посебно опасних заразних болести“ у Украјини. Компанија „Блацк & Веатцх“ изградила је у Украјини неколико лабораторија за проучавање инфективних агенаса и токсина који се преносе ваздухом, а „Метабиота“ је ангажована као подизвођач у тим пројектима.
Хантер Бајден је „Метабиоту“ повезао с руководством украјинске енергентске компаније „Бурисма Холдингс“. Британски Дејли мејл објавио је и Бајденову преписку с Вадимом Пожарским, који је у то време, 2014. године, био извршни директор „Бурисме“. У једном од мејлова Пожарски је обавестио Бајдена да ће „Бурисма“ учествовати у пројекту „Научна Украјина“, који за циљ има „културну и економску независност од Русије“.
Млађи Бајден, који је тада био члан Управног одбора „Бурисме“, преко свог инвестиционог фонда „Росемонт Сенека“ уложио је 500.000 долара у „Метабиоту“. Осим тога, на његову иницијативу у финансирање послова „Метабиоте“ с око шест милиона долара укључили су се и други фондови, попут „Голдман Сакса“.
Спорно пословање Хантера Бајдена привукло је пажњу америчке јавности 2020. године, током кампање за председничке изборе на којима се кандидовао његов отац Џозеф Бајден. После првих информација, које су указивале да је Хантер Бајден преко „Бурисме“, за две године зарадио око 400 милиона долара, Доналд Трамп је јавно позвао Владимира Путина да објави све податке којима располажу руске службе о пословима Хантера Бајдена у Русији, Украјини и Кини у време кад је његов отац Џо био потредседник Сједињених Држава.
Америчко Министарство правде, конкретно тужилац из Делавера, још 2018. године је покренуло истрагу финансијских активности Хантера Бајдена, укључујући и пословне везе с „Бурисмом“. Истражитељи су проверавали трансфере новца, међу којима и оне из Бајденовог инвестиционог фонда према компанији „Метабиота“, која је, осим у Украјини, радила и на пројектима с кинеским Институтом за вирусологију у Вухану, за који се сумња да је одговоран за креирање Ковида 19 и пандемију, која је 2020. захватила цео свет.
Под притиском истражних органа и јавности, Хантер Бајден је тада, у време председничке изборне кампање, платио заостале порске дугове од око 450.000 долара, али то није решило његове проблеме с правосуђем. Од тада траје истрага порекла новца, којим је платио порез. Хантер негира сваку кривицу, а његов отац Џо, упитан како коменарише оптужбе, новинарима је рекао да он нема ништа с тим, нека не питају њега, него „сина Боа“ (који је умро 2015. године).
Иако Џо Бајден свакодневно пружа доказе да је сенилан, па и дементан, већи део америчке јавности сматра да ипак треба да преузме одговорност за спорне послове у Украјини, у које је лично укључен. Хантер Бајден није сенилан, али јавним исповестима о својој борби с алкохолом и наркотицима покушава да изазове сажаљење јавности, па и да изгради алиби који ће му помоћи пред судом ако буде подигнута оптужница.
Истрага пословања Хантера Бајдена била је привремено обустављена у условима пандемије корона вируса и изборне кампање, но интензивирана је у последњих неколико месеци. Истражитељи су се опет концентрисали на доказе, који су откривени у лаптопу Хантера Бајдена.
У октобру 2020, две недеље пре избора, Њујорк пост је објавио текст у коме је наведено да редакција поседује податке из лаптопа који је Хантер Бајден однео на поправку у један сервис у Делаверу. У кеш меморији откривени су мејлови које је млађи Бајден размењивао с представницима бројних компанија, међу којима и с украјинским енергентским гигантом „Бурисмом“, у чијем Управном одбору се налазио од 2015. до 2019. године.
У једном од процурелих мејлова, из 2014. године, Вадим Пожарски се захвалио Хантеру за то што га је упознао са својим оцем Џозефом Бајденом. Пожарски је у том писму питао Хантера за савет како би могао да искористи утицај Џоа Бајдена, тадашњег заменика Барака Обаме, „за добробит наше компаније“. Вадим Пожарски и Микола Злочевски, оснивач компаније „Бурисма“ током 2015. године нашли су се под истрагом украјинских власти због сумње у корупцију. На основу откривених мејлова, Њујорк пост је писао да постоје докази да је Џо Бајтен извршио притисак на тадашњег председника Петра Порошенка и премијера Арсенија Јацењука да дају отказ тужиоцу Виктору Шокину, који је водио истрагу о криминалу који су извршили чанови Управног одбора „Бурисме“, укључујући и Хантера Бајдена. Џо Бајден је запретио украјинском председнику да ће блокирати кредит од милијарду долара, који је Украјина тражила од САД-а. Истражитељи америчког Министарства правде управо тај детаљ сматрају највећим проблемом, јер би то значило да је Џо Бајден, тада на функцији потпредседника САД-а, злоупотребио положај и директно умешао у унутрашња питања Украјине.
Америчко Министарство правде није покренуло истрагу пословања инвестиционог фонда Хантера Бајдена с компанијама које су укључене у изгрању и опремање био-лабораторија у Украјини и Кини. То не може ни да се очекује, пошто амерички званичници одлучно демантују информације о пројектима за производњу биолошког оружја.
Синиша Љепојевић, спољно-политички новинар и аналитичар, тврди да ће рат у Украјини, кад буде окончан, престати да привлачи пажњу медија, али да ће остати присутна тема лабораторија за производњу и употребу биолошког оружја. Љепојевић претпоставља могућност да Русија и Кина иницирају оснивање међународног суда на коме ће се, као у Нирнбергу, презентовати документи о пројектима у којима је креирано биолошко оружје. Тада ће се утврдити и одговорност српског државног врха, који је омогућио да се у Србији реализују пројекти као у Украјини.
– Кина је недавно објавила карту земаља у којима постоје лабораторије за производњу биолошког оружја. На тој мапи се налази и Србија. Србија је мала држава без икаквог интереса за такве пројекте. Међутим, овде постоји мрежа сарадника западних служби, чији део је, нажалост, преузео власт. Преговоре с америчким Министарством одбране почели су у време власти Бориса Тадића, а уговори о покретању одређених пројеката потписали су представници актуелне власти. У Србији постоје четири такве лабораторије. „Торлак“ у Београду, Ветеринарски институ у Краљеву, као и лабораторије у Нишу и Новом Саду. То су црне мрље Србије, за које су везани чланови Кризног штаба за борбу против пандемије корона вируса. Они су уплетени у пројекте америчке војске. Бранислав Тиодоровић у Нишу, Миланко Шеклер у Краљеву… Све, наравно, уз сагласност државе. Ова власт не може да реши тај проблем. Како да ватру гаси онај ко ју је запалио? – каже Љепојевић.
Дејан Лучић, писац и публициста, сматра да би требало да одговарају сви представници српске власти и њихови сарадници, тзв. агенти утицаја, који су омогућили отварање лабораторија за биолошко оружје у Србији.
– Српско Министарство одбране је, за време Александра Вучића, потписало уговоре с америчким Министарством одбране за прављење лабораторије, које су исте као што су и у Украјини и Грузији, које су изазвале смрт многих грађана тих, али и других држава – каже Лучић.
У Београду су 2010. и 2017. године одржани симпозијуми о биолошком оружју. На њима је говорио и др Горан Белојевић, професор Медицинског факултета, који тврди да у Србији има много микробиолошких лабораторија, али са узорцима агенаса високог ризика ради се искључиво у лабораторијама за биолошко оружје.
– У Америци постоји агенција која се бави системима за одвраћање, пре свих Русије, од примене оружја за масовно уништење, између осталог и биолошког оружја. Званично, те лабораторије су намењене одбрани, међутим наивно је веровати да се у њима не ради и на пројектима намењеним за агресију.
После доношења конвенције о забрани биолошког оружја, Америка је уништила многе од тих лабораторија на својој територији, али почела је да их оснива у другим земљама, највише у бившим републикама Совјетског Савеза, које окружују Русију. Руси су то, наравно, знали и пре ових открића у Украјини. У тим лабораторијама се обични узорци вируса и бактерија претварају у оружје. Развија се већа заразност, мењају се начини преношења и повећава се тежина болести. Биолошко оружје се назива атомском бомбом малих народа или терориста, јер изазива већу панику од свих осталих врста оружја, а његова производња није скупа – каже др Боројевић.
Почетком рата у Украјини, руско Министарство одбране је упозорило на опасност од употребе нуклеарног, а потом и биолошког оружја. Објављени су подаци о четири лабораторије у Украјини, у којима су откривени контејнери с агенсима куге, антракса и бруцелозе, који се сматрају материјама високог ризика. Тема употребе биолошког оружја је стигла до Савета безбедности УН-а, али засад није нађено решење којим би се отклонила опасност.
Америчка администрација одбацује оптужбе, које износе руска и кинеска страна, о разгранатој мрежи лабораторија за биолошко оружје. Да би заштитила своје грађане од ризика, Америка је тај систем развила у другим земљама, укључујући и Србију. На украјинском примеру се виде резултати спорне сарадње с Пентагоном и инвестиционим фондова, попут оног којим управља Хантер Бајден.
Србија је на најтрагичнији начин, с више од 30.000 преминулих у време пандемије корона вируса, платила цену пристанка да учествује у глобалним пројектима те врсте.
Појединци из власти, из политичких структура и тзв. Кризног штаба, профитирали су на несрећи, а још нико није одговарао. Међутим, интернационализација проблема употребе биолошког оружја створила је услове за утврђивање одговорности креатора пандемија, како у Америци, тако и у Србији.
Таблоид
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.