Први Парк ћирилице отвара се у Бајиној Башти
Варош на Дрини, посвећена чувању и неговању нашег миленијумског писма, спремна је за четврту „Ћириличну баштину” (од 21. до 24. маја) и у оквиру ње отварање јединственог Парка ћирилице, првог у нас. Парк су већ уредили и опремили у центру Бајине Баште, слово „ћ” на таблама је главно знамење, а основна порука, уочљива сваком ко дође, речи су Светог Ћирила: „Услишите Словени вси слово, јеже крјепит срдца и уми.”
Овај простор, настао у славу ћирилице, биће пријатно и привлачно место. Зелена површина тик уз главну улицу, са ћириличним садржајима и игралиштем за најмлађе, засађеним дрвећем, постављеном расветом, црвеним цвећем у средишту које, гледано из висине, прави слово „ћ”…
“Улаз у Парк ћирилице с главне улице обележен је јединственом књигом и тастатуром које ће, нема сумње, постати једно од најпрепознатљивијих места за сликање у нашој вароши. Посетиоце дочекује велика отворена „књига” у којој је на једној страни исписан назив парка, а на другој слике познатих бајинобаштанских мотива попут манастира Рача, Кућице на Дрини, видиковца Бањска стена… Испред „књиге” налази се велика ћирилична тастатура погодна и за седење, а цела композиција симболички означава чињеницу да је ћирилица наше историјско писмо којим су написане најзначајније књиге, али и писмо наше будућности врло лако примењиво и у свету савремених комуникација” – каже за „Политику” Синиша Спасојевић, организатор манифестације „Ћирилична баштина”.
“Пре формирања парка на овом месту су се налазили поједини споменици, који су сада укомпоновани у нову целину. Скулптура „Раст”, рад италијанског вајара Гвалтијера Моћенија, коју је он 1981. поклонио Бајиној Башти да би потом деценијама овде чамила у шипражју и корову, краси у пуном сјају централни део Парка ћирилице. Споменици из римског периода добили су место поред стазе за шетњу у углу парка, као и инфо-таблу са описом шта представљају и где су пронађени. А клупе чији су спољни делови у виду буквара и читанке, поред тога што кроз цитате шаљу важне поруке о значају очувања сопственог језика, занимљив су и омаж српским великанима Вуку Караџићу, Исидори Секулић, Душку Радовићу и Добрици Ерићу” – описује наш саговорник (запослен у туризму овог краја), додајући:
“Већ као да видимо бројне посетиоце који за успомену из Бајине Баште фотографишу на клупи уз графику Исидоре Секулић и поруку: „Развијен језик, то је биће и крв народа, то је максимала онога што једна култура оставља и даје.” Док они више склони поезији позирају уз разбарушеног Добрицу Ерића и његов стих: „Чувај бисерну огрлицу, у којој су нам сви аманети, Вукову азбуку и ћирилицу, најлепше писмо на планети.”
Манифестација „Ћирилична баштина”, која се у Бајиној Башти одржава од 2019. године (лист „Политика” је први добитник награде „Ћирилична даровница”), имаће и овог пролећа низ програма током четвородневног трајања. На њеном почетку, у суботу 21. маја уприличиће се званично отварање Парка ћирилице. Прогласиће тада победнике песничког конкурса „Чувари ћирилице” и отворити изложбу ученичких радова посвећених нашем писму, уз концерте КУД-а „Јелек” и гудачког квартета РТС-а.“По отварању Парка ћирилице своје предавање „Спорови око ћирилице” одржаће проф. др Мило Ломпар. Он је редовни професор београдског Филолошког факултета, председник Задужбине Милоша Црњанског и један од водећих интелектуалаца у борби за очување ћирилице. А управо је циљ „Ћириличне баштине” да подстиче и негује ћирилицу, на нашем говорном подручју да обогаћује културни идентитет и унапређује садржаје у области српског језика и културе. Манифестација траје до 24. маја, када обележавамо празник Светог Ћирила и Методија и Дан словенске писмености” – најављује Синиша Спасојевић.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.