Тела убијене српске деце рачунали као „комаде”
Већ данима у Републици Српској не престају реаговања и осуде писма из Загреба које су хрватски бискупи упутили српском патријарху Порфирију, у којем католички поглавари негирају постојање логора за децу у Јастребарском и Сиску, што је изазвало неверицу у Српској, али је то описано и као чин ревизионизма, утолико непримеренији јер иза њега стоје црквене власти.
Преживели логораши сведоче о бруталности логора за децу у јединој држави на свету која је у Другом светском рату имала логоре за децу – Независној држави Хрватској, које су бискупи назвали „прихватилиштима”, у којима су, наводно, часне сестре лечиле децу, извештава РТРС.„Осуђена сам од усташе Петра Ловрина да ме он лично закоље. Имао је дуг нож, као кад се кољу јањци, забио директно у гркљан и кад изађе на ову другу страну оштрице тог дугачког ножа, онда зна да је обавио посао. Кад је мени зарио тај нож у гркљан, нит сам плакала, ништа, потпуно мирна”, сведочила је Зорка Делић Скиба, преживела логорашица из Јастребарског.
Директорка Спомен-подручја Доња Градина Тања Тулековић изјавила је да је свеска гробара Фрање Иловара, који је по наређењу часних сестара данима сахрањивао мртве малишане, један од најпотреснијих докумената о умирању деце у логору Јастребарско.
„Дечја тела била су спакована у киштре и сандуке. Да би их што више стало у један сандук, силом су затварани поклопци. У једној киштри могло је бити и по осморо до 10 деце”, наведено је у свесци гробара Иловара, која се чува у Музеју на Мраковици.
Реагујући на писмо загребачкиx надбискупа, који негирају да је у Јастребарском и Сиску био логор за децу у Другом светском рату и тврде да је реч о „ратним прихватилиштима”, Тулековићева је навела да је чувар гробља сахрањену децу рачунао на „куне” и „комаде”, а да је рачуне својим потписом оверавала часна сестра Гауденција.
На првој страници дневника записано је да је 22. јула 1942. сахрањено 107 малишана. Онда стоји рачун и потврда: „Примио на рачун копања гробова 10.000 куна за 100 комада деце покопане”.Два месеца од одлуке Светог архијерејског сабора СПЦ и две седмице од првог обележавања празника Свете деце новомученика јастребарских и сисачких, 13. јула, загребачки надбискупи предвођени Јосипом Бозанићем негирају да је у Јастребарском и Сиску био логор за децу у Другом светском рату.
Они су чак оптужили СПЦ да је овом одлуком „прихватила реторику и комунистичку пропаганду”, тврдећи да српска црква шири неистине о улози Римокатоличке цркве у Хрватској и надбискупа Алојзија Степинца у Другом светском рату и да га клевеће.
Само с подручја Козаре, у логоре је одведено око 23.800 деце до 14 година старости. Више од 10.000 деце доспело је у логор Стара Градишка, 5.650 у села Млака и Јабланац, која су служила као јасеновачке економије, 1.300 у логор Циглана, око 1.300 у логор Сајмиште, док је остатак био у разним привременим логорима на ширем логорском подручју, наводе у ЈУСП „Доња Градина”.Младен Кременовић/Политика
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.