Ердоган упозорава: Операција у северној Сирији и Ираку је само почетак
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган поручио је да је операција турске војске у северној Сирији и Ираку “само почетак” и да је Анкара одлучна да брани своје границе
“Наше операције су само почетак мера за обезбеђивање безбедности наших граница”, рекао је он на састанку владајуће странке и наговестио је могућу копнену офанзиву против курдске народне милиције у Сирији након ескалације сукоба дуж сиријске границе последњих дана.
“Постало је јасно да они који су рекли да неће бити претње нашој земљи из региона Сирије који је под њиховом контролом, не могу да одрже обећања. Остали смо верни речима о границама Сирије, али ако наши противници не могу да испуне своје обећања, онда имамо право да се бринемо о себи”, рекао је турски лидер.
Турска је у недељу извела ваздушну операцију против сиријског крила у турској забрањене Курдистанске радничке партије (ПКК) у северној Сирији, а пријављени су и ракетни напади на циљеве у северном Ираку. Ердоган је бомбардовање назвао успешним и није искључио копнену операцију.
Анкара је после недавног терористичког напада у центру Истанбула, у којем је погинуло шест особа а повређено више од 80, покренула ваздушну операцију названу “Канџа-мач”. Осумњичени за напад у Истанбулу су признали да су повезани са Курдистанском радничком партијом (ПКК), чије је деловање забрањено у Турској.
Са друге стране и Иран је запретио Ираку офанзивом.
Како је пренео Асошијејтед прес, командант специјалних снага Исламске револуционарне гарде Есмаил Гани, који је протеклог викенда посетио Багдад, запретио је Ираку офанзивом на северу ако ирачка војска не утврди границе и не спречи кретање курдских група.
Убрзо потом, иранска Револуционарна гарда је саопштила да ће наставити ударе на положаје терористичких и сепаратистичких група у курдистанском региону Ирака све док њихове претње Ирану не буду елиминисане, а они разоружани.
Командант гарде Мохамед Пакпур рекао је да су јуче гађани положаји и базе курдских терориста. “Ови терористи – који су подржани глобалном ароганцијом и који се налазе у северном региону Ирака – били су приморани да побегну из земље након што су претрпели тешке жртве”, рекао је он.
Иран тврди да курдске опозиционе групе у северном Ираку подстичу антивладине протесте у Ирану и кријумчаре оружје у земљу. Курди негирају ове оптужбе.
Русија је позвала турске партнере на удржаност, али није директно осудила кампању бомбардовања.
“Позивамо турске колеге да покажу уздржаност како би се спречила ескалација напетости и то не само на северу и североистоку Сирије, већ у целој земљи. Верујемо да би требало да наставимо да радимо са свим заинтересованим странама и покушамо да пронађемо права решења, укључујући и тзв. курдско питање”, рекао је руски изасланик за Сирију Александар Лаврентијев.
Удруживање Турске и Ирана против заједничког “непријатеља”, као и чињеница да Москва није позвала на прекид бомбардовања, навела је поједине аналитичаре на помисао да Русија стоји иза “анти-курдске” кампање.
У међувремену, Стејт департмент је данас позвао на деескалацију сукоба у Сирији.
“Сједињене Државе искрено жале због цивилних жртава у Сирији и Турској. Позивамо на деескалацију у Сирији како би се заштитили цивили и подржао заједнички циљ борбе против Исламске државе. Настављамо да се противимо некоординисаној војној акцији у Ираку која крши суверенитет Ирана”, поручио је портпарол Стејт департмента Нед Прајс, пише РТ.
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.