Данас је Туциндан: Две ствари су СТРОГО ЗАБРАЊЕНЕ, а ове обичаје треба да испоштујете
Православни верници данас обележавају Туциндан – празник на који се коље и припрема печеница за Божић.
То је празник који се традиционално прославља два дана пред Божић.
Туциндан је тако назван, јер се традиционално тог дана туче, то јест коље прасе божићњарче за божићну печеницу.
Некада се печеница тукла, убијала крушицом соли, а касније су почели да је убијају ушицама секире. Убијено или само ошамућено прасе се коље и хвата му се крв која се меша са мекињама или другом сточном храном, па се тиме храни стока да би била напредна и здрава.
Негде се, поред печенице, за Божић коље кокошка или певац и то на кућном прагу. Kокош поједу сви укућани, а перје се закопа у мравињак како би било перја као мрава.
Овај обичај се у Србији вероватно задржао још из паганских, многобожачких времена и био је у вези са приношењем жртве. Временом, црква га је прихватила и благословила, јер после Божићног поста, дугог шест недеља, са мразевима и зимом која је у ове дане обично најјача, јака храна добро дође.
За божићну печеницу се бира најлепше прасе или јагње, мада неки припремају и ћурку или кокошку. Животиња треба да буде бела, без белега и телесних недостатка. Пече се сутрадан, на Бадњи дан, а једе за Божић.
У народу постоји веровање да утроба печенице припремљене на Туциндан има лековита својства и да је ваља стављати на болна места.
Народна веровања кажу да се на Туциндан ништа не сме давати из куће, јер ће онда и преко целе године ствари одлазити из дома, првенствено новац. Тај дан једино шта можете да урадите је да вратите све дугове како би вам година добро прошла.
Такође, на овај празник не ваља тући децу, јер ће целе године бити неваљала и јер ће им, верује се – изаћи чир на сваком месту где су ударена.
У неким крајевима, на Туциндан се не вечера за столом него на поду. Прво се постављају со и бели лук, а онда хлеб, пасуљ, купус и остала посна храна. За вечером домаћин мора бити окренут истоку.
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.